DOLAR 16,1001 0.12%
EURO 17,3045 -0.11%
ALTIN 965,40-0,04
BITCOIN 4766522,13%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AK Partili vekilden vatandaşın hayat pahalılığı eleştirilerine yanıt: Serzenişleri haklı, bu yangın her yerde var
  • Haberler10
  • Siyaset
  • AK Partili vekilden vatandaşın hayat pahalılığı eleştirilerine yanıt: Serzenişleri haklı, bu yangın her yerde var

AK Partili vekilden vatandaşın hayat pahalılığı eleştirilerine yanıt: Serzenişleri haklı, bu yangın her yerde var

ABONE OL
Nisan 13, 2022 12:00
AK Partili vekilden vatandaşın hayat pahalılığı eleştirilerine yanıt: Serzenişleri haklı, bu yangın her yerde var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Kayseri’de mahallî yayın yapan TV1’de “Ramazan Sohbetleri” programına katıldı. “Hayat pahalılığını nasıl değerlendirirsiniz” sorusuna karşılık veren AK Partili Nergis, şu sözleri kullandı;

“Maalesef hayat pahalılığı var. Maalesef enflasyon var. Bütün dünyada bir yangın var. Bu yalnızca bize has değil. Bu pandemiden sonra bütün dünyada güç fiyatları vahim yükseldi. Avrupa’da, Amerika’da; hakikaten Türkiye’de de güç fiyatları bu savaşın çıkması, bunlar da biraz daha artırdı. Petrol fiyatlarının yükselmesi. Bunlar bütün bölümleri etkiledi. Doğal gazın yükselmesi, akaryakıt fiyatlarının yükselmesi demek üretim-tüketim zincirinde bulunan herkesin bundan nasibini alması demek. Doğal, bu yalnızca bizim sıkıntımız değil. Bütün dünyanın sorunu. Gerçekten geçen yılın kurak geçmiş olması bunlar da etkiledi haliyle.

“ÇİFTÇİLERE VERİLEN DAYANAKLAR VAR”

Natürel biz önemli manada bu bahiste çaba ediyor, çalışıyor. Önemli teşvikler var verilen. Çiftçilere takviyeler var. Hayvancılık yapanlara verilen takviyeler var. Şu anda Meclis’te görüşülen Vergi Tarz Kanunu’nda kimi; vergi borcu olan patronlara, özgür meslek erbabına gelen kimi düzenlemeler var. Vergilerin, vergi cezalarının ve SGK primi cezalarının ertelenmesiyle, taksitlendirilmesi alakalı şu anda Meclis’te yapılan bir çalışma var.

“YAZA YANLIŞSIZ GİRİYORUZ, SÜREÇ DAHA GÜZEL OLACAK”

Önümüzdeki süreç daha güzel olacak. İnşallah yaza gerçek, giriyoruz. Pandemi münasebetiyle biz bir kapanma süreci yaşadık. Pek çok dalda fabrikalar kapandı, çalışılmadı, bütün dünyada. Üretim ve üretimin nakliye zincirinde kopmalar meydana geldi. Hala de o sistem kurulamadı. Yurt dışına ihracat yapmak, yurt dışından ihraç edilen mallar ile ilgili dehşetli navlun fiyatları var. Fecî ödemeler yapılıyor. Yani sistem ve sistem, hala bütün dünyada oturmuş değil. Maalesef Türkiye olarak biz de bundan hissemizi aldık, alıyoruz.”

“AVRUPA’NIN DURUMU TÜRKİYE’DEN DAHA KÖTÜ”

“Türkiye’nin daha fazla etkilendiğini düşünüyor musunuz” sorusunu üzerine Nergis, kelamlarını şöyle sürdürdü; “Hayır. Avrupa daha makus. Dünyanın başka ülkeleri daha makus. Bakın benim bir arkadaşımın ablası İngiltere’de çalışıyor. Sanıyorum bir iki ay evvel konuştuk. Diyor ki ‘pandemi sürecinde uzun mühlet maaş almadılar. Hala yarı maaş alıyorlar.’ Çalışanların birden fazla, İngiltere üzere bir ülkede. Fiyatlar fecî, oralarda da güç fiyatları çok yükseldi, Avrupa’da. Elektrik fiyatları çok yüksek, doğal gaz fiyatları çok yüksek. Sade Türkiye değil. Bütün dünyada vahim bir yangın var. Müthiş bir hayat pahalılığı var, enflasyon var. Enflasyonu bilmeyen ülkeler enflasyonla tanıştı. Gerçekten piyasada bir daralma var.

“PANDEMİ BİTİNCE YABANCI TURİSTLER DE AKIN EDECEK”

Türkiye, bu devirde, ihracat 250 milyar doları geçtik. Kayseri’de neredeyse ikiye katladı. Geçen yıl iki milyar dolardı, Kayseri ihracatı, bu yıl 3.6 milyar doları buldu. Türkiye üretimde bir patlama yaşıyor. Türkiye bu krizi aşacak güce ve potansiyele sahip. Gerçekten biz de hükümet olarak hem pandemi sürecinde hem de onun devamında, hem patronların kahır çekmemesi, hem de emekçilerin işsiz kalmaması noktasında önemli manada ödemeler, dayanaklar tanındı. Bunların devamı da geliyor. Bunu aşacak güce ve potansiyele sahibiz. Lakin yanımızda patlak veren bir savaş var. Bakın bunlar, bunları kesinlikle halkımız kıymetlendiriyor. Fakat bu yangın Allah’ın müsaadesiyle sönecek. Önümüzdeki süreçte turizm dönemi biliyorsunuz, Türkiye bir bacasız endüstriye de sahip. Oradan da önemli manada beklentimiz var. Pandemide önemli sekteye uğramıştı. Pandeminin bitmesi ile inşallah yabancı turistlerin de akın edeceğini düşünüyoruz.”

“ÜRÜN BOLLUĞU OLUNCA FİYATLAR DÜŞECEK”

“Enflasyonu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Nergis, şu karşılığı verdi; “Bu arz talep istikrarı ile alakalı. Haliyle pandemiden kaynaklı üretimde yaşanan düşünce ve sıkıntılar, haliyle vatandaş üretim tüketimi karşılamayınca fiyatlar üst çıkıyor. Önümüzdeki dönem yaz dönemi. Kesinlikle pazarda bu yangın dinecek. Eser bolluğu olunca fiyatlar düşecek. Şu anda her esere rahat ulaşılamıyor. Eser bollaştıkça. Düşecek Allah’ın müsaadesiyle. Biz dünyanın geçtiği bu imtihandan Türkiye de geçecek. Vatandaşımızın serzenişleri haklı, haklı buluyorum. Bu yangın her yerde var. Biz de bu yangını yaşayanlardanız. Etrafımızdakiler, işte kardeşlerimiz, ailemiz, geniş ailemiz. İşte onları takip ediyoruz. Onlardan geliyor. Biz de biliyoruz. Biz de tüketiciyiz. İnşallah bunlar aşılacak.”

ANKA / Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.