DOLAR 16,1339 0.02%
EURO 17,3239 -0.08%
ALTIN 966,080,05
BITCOIN 4760071,47%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa’dan Türkiye’ye dönen doktor bilimsel çalışmalara imza atmak istiyor
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Avrupa’dan Türkiye’ye dönen doktor bilimsel çalışmalara imza atmak istiyor

Avrupa’dan Türkiye’ye dönen doktor bilimsel çalışmalara imza atmak istiyor

ABONE OL
Nisan 13, 2022 10:00
Avrupa’dan Türkiye’ye dönen doktor bilimsel çalışmalara imza atmak istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki yıl evvel mesleğini devam ettirmek için Almanya’dan Türkiye’ye dönen ve Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde vazife yapan Üroloji Uzmanı Dr. Müslim Doğan Kıymet, Avrupa’da elde ettiği muvaffakiyetler üzere ülkesinde de bilimsel çalışmalara imza atmayı hedefliyor.

2013 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine devam ederken mesleği ile ilgili kendisini geliştirmek üzere Almanya’ya giden Üroloji Uzmanı Dr. Müslim Doğan Kıymet, orada yaşadığı zorluklar sonrası Türkiye’ye dönme kararı aldı. Birinci olarak Güneş Projesi yapma amacıyla 1 buçuk milyon TL’lik bütçeyle müellif olarak başlayan Dr. Müslim Doğan Kıymet, Avrupa Üroloji Derneği’nin düzenlediği eğitim programını yüksek dereceyle bitirerek birinci 3 ortasında yer aldı. Dr. Doğan Bedel’in şimdiki hayali ise, bu muvaffakiyetleri burada da yakalayarak ülkesinde de bilimsel çalışmalara imza atmak. Yaklaşık 1 yıl Almanya’da hem eğitim görüp, hem çalıştığını aktaran Uzman Dr. Müslim Doğan Kıymet, orada bulunduğu süreç içerisinde Türkiye’de tıp mesleğiyle alakalı yaşanan meselelerin benzerlerinin öbür bir formda yaşandığını aktardı.

“BAŞKA KÜLTÜRDE YAŞAMAK ÇOK SIKINTI, TATİLE GİTMEK ÜZERE DEĞİL”

Diğer bir kültürde yaşamanın zorluklarından bahseden Dr. Müslim Doğan Bedel, “Bu durum oraya tatile gitmek üzere değil. Orada yaşarken de her vakit sanki geri dönsem mi diye düşündüm. Ancak geri döneceğim vakit ne yapacağıma karar vermem gerekiyordu. Bunları düşünürken şuna karar verdim. Geri döneceğim ve kendimi bilimselliğe vereceğim. Bu muvaffakiyetleri ülkemde yapacağım diye düşündüm. Bunu burada başarabileceğime inandım. Daha sonra geri dönüş kararı aldım. Geri döndükten sonra üroloji uzmanlığına başladım” tabirlerine yer verdi.

“BAŞKA ÜLKEDE YAŞAMAYA KARAR VERMEDEN EVVEL BİRKAÇ AY ORADA YAŞAYIN”

Bu süreçten sonra Avrupa’ya gitmek isteyen birçok meslektaşının kendisi ile bağlantı kurduğunu söyleyen Dr. Müslim Doğan Bedel, onlara gitmek istedikleri ülkede çalışmaya karar vermeden evvel birkaç ay orada yaşamalarını tavsiye ettiğini aktardı. Orada kalmaktan vazgeçip tekrar Türkiye’de nizam kurmak için de bir o kadar vakit harcamak gerektiğini vurgulayan Dr. Kıymet, bunların da göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlattı.

Meslektaşlarına da hayal kurdurmaya ve yol göstermeye çalıştığını söz eden Uzman Dr. Bedel, “Bu hayalleri ülkemizde kurdukları vakit bunu diğer ülkelerde arama gereksinimi hissetmeyeceklerdir. Onların her vakit hayal kurmasını da sağlamamız lazım. Buradan öbür bir ülkeye gittikleri vakit da orada her vakit yurt dışından gelen bir kişi olarak karşılanacaklar. Kabul süreçlerinin çok sıkıntı olacağını, bir hastayı öbür bilmedikleri ve sonradan öğrendikleri bir lisanda muayene etme sürecinde çok vakit harcayacaklarını, bu durumun onları daha çok zorlayacağını söylemek isterim” diye konuştu.

Türkiye’nin tıp eğitimi için daha uygun olduğunu lisana getiren Dr. Kıymet, burada hastası içeriye girdiği vakit ne demek istediğini sözcüklerinden anlayabildiğini lakin bunu farklı bir lisanda yapmanın çok daha güç olduğunu aktardı.

“SAVUNMA ENDÜSTRİMİZ ÇOK GELİŞTİ”

İlgi duyduğu alanlar açısından ilaç sanayisi ve tıbbi aygıt teknolojilerini Almanya’da gözlemleme imkanı bulduğunu söyleyen Dr. Bedel, “Özellikle son vakitlerde İHA’lar, SİHA’lar, savunma endüstrimiz çok gelişti. Ben bunu ülkemizde sıhhat teknolojilerine de uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için ne gerekiyorsa üzerime düşeni de yapmaya hazırım. Bu mevzuda bence Avrupa’da liderliği alabiliriz ve gurur duyacağımız bir alanımız daha olmuş olur diye düşünüyorum” dedi.

Çeşitli proje üreten TÜSEB üzere kurumlar olduğunu belirten Dr. Bedel, “Savunma endüstrimizin geliştiğini gördüğüm vakit çok hoşuma gidiyor, göğsüm kabarıyor. Bizim sahip olduğumuz bu bedelleri gördüğümde kendimi daha da keyifli hissediyorum. Bunu ilaç ve tıbbi aygıt teknolojilerinde, ilaç sanayisine neden yapmayalım? Bunu yapacak çalışkan, iş gücü açısından uygun birçok gencimiz var. Onun birebirini sıhhat dalına tahminen ben de bir tuğla koyaraktan yapmak isterim. Şu andaki en büyük gayem da budur” formunda açıklamada bulundu.

(Özlem Ceylan/ İHA)

İhlas Haber Ajansı / Yeni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.