DOLAR 18,5245 0.1%
EURO 18,3203 0.45%
ALTIN 991,620,37
BITCOIN 353922-0,83%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Varank ” Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır”
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Bakan Varank ” Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır”

Bakan Varank ” Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır”

ABONE OL
Nisan 15, 2022 16:48
Bakan Varank ” Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Varank ” Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır”

-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane” ödül merasimine katıldı

İSTANBUL – Sıhhat Bilimleri Üniversitesi “Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane” ödül merasimi düzenlendi. Programda ödül kazanan iştirakçilere Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank mükafatlarını takdim etti. Programda konuşan Varank, “Yeni Aziz Sancarlar, Hasret Türeciler, Uğur Şahinler bu salondan, sizlerin ortasından çıkacak. Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır” dedi.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi 2022 yılı “Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane” mükafatları sahiplerini buldu. Üsküdar Altunizade Kongre ve Kültür Merkezinde düzenenlenen programda ödül alanlara mükafatları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verildi. Programda üniversite bünyesinde başarılı olan akademisyenlere, spor karşılaşmalarında muvaffakiyet elde eden Sıhhat Bilimleri Üniversitesi öğrencilerine ve sıhhat muhabirlerine mükafatlar verildi. Ödül merasiminde farklı kurumlardan 8 sıhhat muhabiri de yaptıkları haberler ile ödül almaya layık görüldü. Programda konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Yeni Aziz Sancarlar, Hasret Türeciler, Uğur Şahinler bu salondan, sizlerin ortasından çıkacak. Gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ” Mektebi Tıbbiye-i Şahane’ye Türk Çağdaş Tıbbının, ruhu dersek herhalde yanlış olmaz. İbn-i Sinalardan, İbn Rüşdlerden gelen tıp mirasımız Mektebi Tıbbiye-i Şahane ile kurumsallaştı. Bu nadide okul kuruluşundan itibaren, birikimiyle Türk Tıp tarihinin öncüsü oldu. Yetiştirdiği tabipler, cerrahlar ve eczacılar sayesinde Anadolu’daki birçok sıhhat kurumunun temelleri atıldı. Bugün bu miras Sıhhat Bilimleri Üniversitesi ile devam ediyor. 3 bine yakın hocası, 20 bini aşkın öğrencisi ve onlarca fakültesi ile Sıhhat Bilimleri Üniversitesi sıhhat alanında milletlerarası bir ekol. Yaptığı hizmetler artık Orta Asya’ya, Afrika’ya kadar uzanıyor.” dedi.

” Sağladığımız sıhhat garantisi sayesinde toplumsal devlet olmanın en yeterli örneğini ortaya koyduk”

Bakan Varank, “2002’den itibaren kurduğumuz sıhhat altyapısı ve sağladığımız sıhhat garantisi sayesinde toplumsal devlet olmanın en uygun örneğini ortaya koyduk. Türkiye’nin toplam sıhhat harcaması 2002 yılında 18 milyar lirayı bile bulamazken bu sayı günümüzde 250 milyar lirayı aştı. Bir taraftan kent hastaneleri ile yenilikçi yapılar kurarken tabiplerden hemşirelere kadar en nitelikli sıhhat çalışanlarını ülkemizde yetiştirdik.

Toplam sıhhat işçi sayısını ise 295 binden 1 milyona çıkardık. Biliyoruz ki sıhhat sistemimizin kalitesi sıhhat çalışanlarının refahı ve hayat kalitesi ile gerçek orantılı.

Bu çerçevede sıhhat çalışanlarımızın ömür standartlarını güzelleştirecek atakları de gerektiğinde atmaktan çekinmedik. Tüm bu atılımlar sayesinde teknoloji düzeyi yüksek lakin daha da değerlisi insan dostu bir sıhhat ekosistemi inşa ettik. Dünya ve Türkiye sıhhat sistemi en sıkıntı imtihanını pandemi devrinde verdi dersek herhalde yanlış söylemiş olmayız. Fakat gelişmiş ülkelerin pandemi devrinde nasıl sınıfta kaldığına beraberce şahit olduk. Tabiri caizse adeta komaya girdiler ve ameliyat masasından kalkamadılar. Türkiye ise kent hastanelerinden yerli aşısına, hekiminden teknisyenine kadar sıhhat ekosistemi ile bu imtihanı başarılı bir biçimde atlattı. O denli ki Türkiye’nin Covid-19’a karşı verdiği gayret, tüm dünyada örnek gösterildi. Bu bağlamda pandemi, sıhhat alanında ne kadar isabetli adımlar attığımızı bir defa daha gösterdi.” dedi.

“Akıllı Hayat ve Sıhhat, Eser ve Teknolojileri Yol Haritası’nı hazırladık”

Bakan Varank, “Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte sıhhat alanında teşhis, tedavi, tedavi sonrası ve gözetici sıhhat üzere süreçlerde değerli atılımlar kelam konusu. Biz de bu değişime ayak uydurmak ve rekabet gücümüzü korumak için yapay zekadan biyoteknolojiye kadar stratejilerimizi geliştiriyoruz. Bakanlık olarak “Akıllı Hayat ve Sıhhat, Eser ve Teknolojileri Yol Haritası”nı hazırladık. Yakında açıklayacağımız bu yol haritası ile stratejik alan olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi aygıt ve sıhhat bilişim teknolojilerinde yerli ve ulusal üretime ivme kazandıracağız. Biyoteknoloji Üretiminden Ulusal İlaç Molekül Kütüphanesinin oluşturulmasına kadar birçok proje ile Türkiye’nin sıhhat alanındaki dönüşümüne bakanlık olarak öncülük edeceğiz.” dedi.

” Bilginin peşinden koştuğunuz sürece biz desteklerimizle her daim sizlerin yanında olacağız”

Bakan Varank, “Benim gençlerimizden istirhamım şudur: Hiçbir vakit hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki hayal kurmak muvaffakiyetin yarısıdır. ve çalışmalarınızı hiçbir vakit aksatmayın. Sizleri yolunuzdan alıkoyacak kısır tartışmalardan lütfen uzak durun. Her daim bilime yönelin ve bilginin peşinden koşun. Göreceksiniz ki bilginin peşinden koştuğunuz sürece biz desteklerimizle her daim sizlerin yanında olacağız. ve elbette kendinize itimadın. Kendinize güvenerek çalışırsanız inanıyorum ki, Yeni Aziz Sancarlar, Hasret Türeciler, Uğur Şahinler bu salondan, sizlerin ortasından çıkacak. Sizin üzere gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır.” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Emre Sertdemir – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>