DOLAR 17,9640 0.03%
EURO 18,2064 -0.28%
ALTIN 1.024,94-0,26
BITCOIN 432035-0,22%
İstanbul
25°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Samsun’da 4 binin üzerinde hasta hayvan şifa buldu

Samsun’da 4 binin üzerinde hasta hayvan şifa buldu

ABONE OL
Nisan 16, 2022 10:00
Samsun’da 4 binin üzerinde hasta hayvan şifa buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAMSUN (İHA) – Samsun‘da 4 binin üzerinde hasta hayvan şifa buldu

OMÜ Hayvan Hastanesi 2022’nin birinci 3 ayında 4 binin üzerinde hasta baktı

Başhekim Yardımcısı İnal: “Bu mevsimde en çok yüksekten düşen kediler hayvan hastanemize geliyor”

SAMSUN – Karadeniz Bölgesi’nin en büyük hayvan hastanesi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde 2022 yılının birinci 3 ayında 4 binin üzerinde hasta hayvan şifa buldu.

Veteriner Fakültesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Kamil Serdar İnal, “2022 yılının birinci 3 ayına baktığımızda 2021 yılında yakaladığımız 25 bin hastanın çok daha üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz. Hasta potansiyelimizin büyük bir çoğunluğu ortopedi ve travma hastaları oluşturmaktadır. Bunun dışında yüksekten düşen kediler bilhassa bu mevsimde çok sık olarak hastanemize getirilmektedir” dedi.

OMÜ Hayvan Hastanesi gelişen ve büyüyen kapasitesiyle yalnızca Samsun değil farklı kentlerden gelen hastalara da hizmet vermeye devam ediyor. 7/24 açık olan OMÜ Hayvan Hastanesi bünyesinde bulunan 4 çağdaş ameliyathane, 2 adet radyoloji ünitesi, 6 adet hasta bakım odası, 6 adet izolasyon ünitesi, 2 adet yaban hayvanı rehabilitasyon kısmı, 9 adet ağır bakım kabini, 2 adet endoskopi ünitesi, 2 adet, ultrason ve rutin biyokimya laboratuvarı ile 2021 yılında 25 bin 607 hasta hayvan baktı. Tekrar birebir vakitte 2021 yılında 4 bin 471 acil hasta bakılan ve 953 cerrahi operasyon gerçekleştirilen hastanede cerrahi, dahiliye, doğum, Jinekoloji ve yapay tohumlama anabilim kısmı ile birlikte toplamda 4 kısımda gelen hastalar tedavi ediliyor.

Çağdaş aygıtlar, donanımlı takım

Hastane hakkında bilgi veren Başhekim Yardımcısı İnal, “Hastanemize yalnızca Samsun değil etraf vilayetlerden Çorum’dan Yozgat’tan hatta Rize’den bile hasta gelmektedir. Hastanemizde temelde 4 tane çağdaş ameliyathanemiz bulunmaktadır. Bu ameliyathanelerden bir tanesi at ameliyathanesi, bir tanesi sığır ve çiftlik hayvanları için ayrılan ameliyathane olmak üzere çağdaş, gelişmiş 4 tane ameliyathanemiz bulunmaktadır. Bunların yanı sıra hastanemizde dijital röntgen ve bilgisayarlı röntgen olmak üzere 2 adet röntgen ünitemiz bulunuyor. 2 adet de ultrason aygıtımız bulunmaktadır. Bunlara ek olarak hayvan hastanemizde veteriner tabip eğitimine devam edilmektedir. Üniversitemizi tercih eden arkadaşlardan 3. sınıflardan itibaren kliniğe başlamaktadır. Kliniğe başlayan arkadaşlara da rutin klinik dersleri veriyoruz. 4. ve 5. sınıftan itibaren daha ağır olarak geliyorlar. Buradan donanımlı olarak mezun oluyorlar. 2021 yılında 25 bin hasta muayene edildi. Bu hastaların 4 binden fazlası acil kliniğine geldi. Hastanemizde yalnızca gündüz hizmeti bulunmamaktadır. Tıpkı vakitte 7/24 acil hizmeti de bulunmaktadır. 2021 yılına baktığımızda tekrar hastanemizde bine yakın operasyon yapıldığını görmekteyiz” diye konuştu.

“Bu mevsimde en çok yüksekten düşen kediler geliyor”

Hasta potansiyeli hakkında da açıklamalarda bulunan İnal, “Bu operasyonlar içerisinde rutin kedi, köpek kısırlaştırılmaları bulunmasına karşın aslında hasta potansiyelimizin büyük bir çoğunluğu ortopedi, travma hastaları oluşturmaktadır. Bunun dışında yüksekten düşen kediler bilhassa bu mevsimde çok sık olarak hastanemize getirilmektedir. Onun dışında büyük travmalara maruz kalmış hayvanların kırıklarını çeşitli ortopedik ameliyatlarında hepsini donanımlı takımımızla yapmaktayız. Ayrıyeten yabancı cisim yutan kedilerimizin ameliyatları, büyükbaş hayvanların mide ameliyatları üzere temel cerrahi ameliyatları yapıyoruz. 2022 yılının birinci 3 ayına baktığımızda yaklaşık 4 bin hasta gördüğümüzü görüyoruz. 2021 yılında yakaladığımız 25 bin hastanın çok daha üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz” biçiminde konuştu.

Hayvan Hastanesi, bölgenin ağır ilgi ve talebine özverili biçimde yanıt vermeye devam ediyor.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.