DOLAR 16,3716 0.05%
EURO 17,6565 0.2%
ALTIN 974,870,25
BITCOIN 474633-2,69%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uzman doktor şiddetin sebeplerini açıkladı: “Parçalanmış aileler şiddet olaylarını etkiliyor”
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Uzman doktor şiddetin sebeplerini açıkladı: “Parçalanmış aileler şiddet olaylarını etkiliyor”

Uzman doktor şiddetin sebeplerini açıkladı: “Parçalanmış aileler şiddet olaylarını etkiliyor”

ABONE OL
Nisan 17, 2022 12:48
Uzman doktor şiddetin sebeplerini açıkladı: “Parçalanmış aileler şiddet olaylarını etkiliyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DÜZCE (İHA) – Uzman hekim şiddetin sebeplerini açıkladı: “Parçalanmış aileler şiddet olaylarını etkiliyor”

Psikiyatri Uzmanı Dr. Umut Sezer:

“Şiddet şov formunda olmaya ve bu imajlar toplumsal medyada paylaşılmaya başladı”

DÜZCE – Son yıllarda gençler ortasındaki şiddet ve şiddete eğilim giderek artıyor. Şiddettin ‘gösteri’ biçiminde olmaya başladığını ve imgelerin toplumsal medyadan paylaşıldığını söyleyen Ruh ve Hudut Hastalıkları Psikiyatri Uzmanı Dr. Umut Sezer, şiddettin sebeplerini açıkladı.

Düzce Özel Çağsu Hastanesi Ruh ve Hudut Hastalıkları Psikiyatri Uzmanı Dr. Umut Sezer, gençler ortasındaki şiddettin sebeplerini açıkladı. Son yıllarda gençler ortasındaki şiddet olaylarının arttığını belirten Sezer, “Şiddet şov halinde olmaya ve bu imgeler toplumsal medyada paylaşılmaya başladı. Şiddet olaylarında birçok etken yer alıyor. Kişisel tesirler, kişilik faktörleri, psikiyatrik meseleler ya da sorun çözme marifetlerinin yetersizliği, kişinin geçmişte şiddete uğrayıp uğramadığı üzere ferdî faktörler olabiliyor. Tıpkı vakitte parçalanmış aileler de şiddet olaylarını etkiliyor. Bilhassa boşanmış çöküntü içindeki ailelerde ekonomik badireler başladığı vakit şiddette daha fazla artış gözleyebiliyoruz” dedi.

“Kimlikler değişti”

Şiddetin kimlik değiştirdiğini kaydeden Sezer, “Toplumun şiddete müsaade vermesi, ataerkil toplumlarda erkekler ortasında yaşanır ancak son periyotta kızlar ortasında da olabiliyor. Şiddette kimlikler de değişmiş durumda. Şiddete meyil yaşı 15-16 yaş ortasındadır. Orta ergenliğin biraz üzerinde bir yaş ortalamasıdır. Ferdî, ailesel ve toplumsal faktörlerden ötürü bu çocuklar bilhassa kimlik değişimi devrinde ailelerinden sevgi, ilgi, takviye ile toplumdan kâfi dayanak, ilgi görmüyorlarsa ya da disiplin istikametleri eksik kaldıysa duracakları yerleri bilmiyorlar, şiddet olayları daha fazla artabiliyor” diye konuştu.

“Eşit yerde okul kültürü oluşturmak şiddeti azaltacaktır”

Ebeveynlerin çocuklarının yanında şiddetti övmemesi gerektiğini tabir eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Umut Sezer, “Anne ve babaların çocuklara kaba kuvvet ve şiddet uygulamaması ya da diğerlerine yapılan şiddetleri de güzel görmemesi şiddeti azaltacaktır. Diğerine yapılan şiddette ‘Ona yapıldı uygun oldu’, ‘Erkek adam yapar’, ‘Senin elin taş mı topluyordu?’, ‘Hak etmiş çok da hoş olmuş’ üzere şiddeti katiyen ödüllendirmemek gerekiyor. Rekabet üstünlüğünün yanı sıra uzlaşıcı, sevgi, ilgi, anlayış ile insanların birbirlerine yaklaşmaları gerekiyor. Daha eşit tabanda okul kültürü oluşturmak şiddeti azaltacaktır. Ebeveynlerin daha barışçıl, birbirinin haklarını gözeten, kaba kuvvet uygulamadan ve birbirine saygılı bir ortam oluşturması da gençler ortasında şiddeti azaltacak etkenlerdendir” halinde konuştu.

“Rol modelleri dikkatli seçilmeli”

Kimi strateji oyunlarının şiddetti normalleştirdiğini belirten Sezer, “Risk faktörlerine nazaran daha evvelden şiddet davranışı varsa tedbir olarak o çocuğa daha fazla rehberlik hizmeti verilmesi, daha fazla muhtaçlıklarını karşılayacak bir sistem oluşturulması, ona dayanak olunması gerekir. Bunların öğretmenler ve veliler tarafından bilinilirse o çocuğun toplum içinde kalması sağlanabilir. Fakat çok şiddet uygulayan bireylerin kesinlikle profesyonel takviye alması gerekir. ‘Sosyal öğrenme’ dediğimiz rol modelleri dikkatli seçilmeli. Televizyonlarda yayınlanan şiddet içeriklerinde verilecek reaksiyonlar çok değerli. Strateji oyunlarındaki şiddette normalize edilerek çocuğun zihnine kazınabiliyor” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Selçuk Akyol – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.