DOLAR 18,5872 -0.3%
EURO 18,5028 0.54%
ALTIN 1.027,940,27
BITCOIN 3777250,61%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (1)
  • Haberler10
  • Siyaset
  • Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (1)

Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (1)

ABONE OL
Nisan 19, 2022 13:48
Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (1)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan, bize inanmayabilir. ‘Bunlar muhalefettir, çok abartıyordur’ diyebilir. Lakin sarayda oturan ve biraz da vicdan sahibi bir kişi daha var. Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan, Sayın Bülent Arınç’ı çağır, hayatın gerçeği nedir, onu bir dinle.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda konuşmasına başlarken, salondaki gençlerin slogan atması üzerine, onların hayallerinin kendisinin maksadı olduğunu ve hepsini gerçekleştireceğini söyledi.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, Pençe Kilit Operasyonu’nda şehit düşen Üsteğmen Ömer Delibaş’a Allah’tan rahmet, ailesine, kahraman orduya ve millete baş sıhhati diledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul’daki projeler hakkında kendisine bilgi verdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, İBB’nin birtakım projelerini sıraladı. Kılıçdaroğlu, “10 metro inşaatı birebir anda devam ediyor. Bu da harikulâde bir olay. Hiç kimsenin kolay kolay cüret edip başlatamayacağı projeleri başlatıyor ve sonuçlandırıyor. Finans kaynaklarının tamamını sağlamış durumda. Yerebatan Sarnıcı’nı yine inşa ediyor. Orayı, yalnızca İstanbulluların değil bütün dünyanın hizmetine açacak. Münasebetiyle İstanbullular, Ekrem lider üzere bir lidere sahip oldukları için son derece memnunlar.” diye konuştu.

İmamoğlu’nun, İstanbullular’ı orman alanlarıyla buluşturduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, İstanbul’un yaşanabilir bir kent haline geldiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, akaryakıt artırımları münasebetiyle İmamoğlu’nun haksız tenkide muhatap olduğunu ileri sürerek, “Emin olun bu iktidarı anlamakta zorlanıyorum. Artırımı yapan sensin. Hangi belediye lideri artırım yapmak ister? Dünyanın artırımını yapıyorsun, milleti perişan ediyorsun, belediye lideri ayak uydurmak istiyor, kıyameti koparıyorsun. Buna kısaca ikiyüzlülük derler. Bu iktidarın da temel amacı, ikiyüzlülüğü dünyaya duyurmak.” tabirlerini kullandı.

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu’nun gece yarısı konutundan gözaltına alındığını anlatan Kılıçdaroğlu, iktidarın, “bu tıp gece yarısı baskınlarıyla gözaltına almaların sona ereceği” telaffuzunun gerçeği yansıtmadığını savundu. Kılıçdaroğlu, “Bunlar demokrasiyi, özgürlüğü getiremezler. İnsan haklarından çok uzaktırlar. Bunu getirecek olan biziz, Millet İttifakı birlikte getireceğiz.” kelamlarını sarf etti.

Üniversite öğrencisi Alp Emeç’in toplumsal medya paylaşımı nedeniyle cezaevine atıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Emeç’e buradan sesleniyorum; sakın moralini bozma. Bugün hapishanedesin lakin yarın çocuklarına verdiğin demokrasi gayretini bu örnekle anlatacaksın. Gözlerinden öpüyorum, bu ülkenin bütün aydınlık insanları senin gerinde, onu bilmeni istiyorum.” biçiminde konuştu.

“Dolara mecbur olmasa, o beş yıldızlı otellerin tamamını kapatır”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki turizm dalının, turist sayısı az olmasına karşın çaba ettiğini vurguladı. 1,5 milyon kişinin bu dalda çalıştığına, 4-4,5 milyon kişinin ise dolaylı olarak bu dala hizmet verdiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Demokrasinin ve müsamahanın olduğu yerde turizm canlanır. Bunu sağlayacak olan da bunlar değil. Siz de görüyor, yaşıyorsunuz. Bu iktidar dolara mecbur olduğu için turizme kapılarını açıyor. Dolara mecbur olmasa, o beş yıldızlı otellerin tamamını kapatır. Bundan adım üzere eminim. Mecbur, eli mahkum. ‘Dolar gelsin de ne olursa olsun.’ anlayışıyla bakıyor. Turizmci kardeşlerim hiç meraklanmayın, siz de bekleyin. Zira geliyor gelmekte olan.” sözlerini kullandı.

Balıkçıların salonda bulunduğunu ve bu akşam iftarda onlarla bir ortaya geleceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde balıkçı teknelerine ucuz mazot vereceklerini, bankalara olan borçlarının kredi faizlerini sıfırlayacaklarını ve ana paraları makul taksitlerle ödeme imkanı sunacaklarını, ayrıyeten “denizcilik ve balıkçılık bakanlığı” kuracaklarını anlattı.

Çay konusunda hazırladıkları kanun teklifini AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin kabul etmediklerini söz eden Kılıçdaroğlu, CHP Rize Vilayet Başkanlığının bu duruma ait hazırladığı pankartın, birtakım yerlere asıldığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “korkudan” bunların indirildiğini savunarak, “Sanıyorlar ki ‘O pankartı indirirsek Rizeliler bunun farkına varmaz.’ Hiç meraklanmayın, Rizeliler her şeyi biliyor, farkındalar, yüzünü CHP’ye dönmüş durumda. Rizelilere kaçak çayla çaba edeceğime kelam verdim. Kaçak çayları Rize meydanında yakacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Vatandaşın gündemi iktisat

Kılıçdaroğlu, vatandaşın gündeminin iktisat olduğunu lisana getirerek, bir şirket araştırmasında yöneltilen, “Mevcut ekonomik gidişat psikolojinizi nasıl etkiliyor?” halindeki soruyu cevaplayanların yüzde 87,6’sının “kötü” dediğini, bu oranın, AK Partili seçmende yüzde 78,2, MHP seçmeninde ise yüzde 89 biçiminde sonuçlandığını kaydetti.

Tıpkı araştırmadaki “Geçen ay ile kıyasladığınızda alım gücünüz nasıl değişmiştir?” sorusunu yanıtlayanların yüzde 83,4’ünün “azaldı” dediğini, bu oranın AK Parti seçmeninde yüzde 72,9, MHP seçmeninde yüzde 73,5 olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “AK Parti ve MHP seçmeni gidişin ne kadar makûs olduğunu, mutfağı nasıl vurduğunu, kendilerini de ne kadar olumsuz etkilediğini çok açık ve net bir formda ortaya koymuş durumdalar.” tabirini kullandı.

“Açlık hududu 4928 lira, taban fiyat 4253 lira”

CHP Önderi Kılıçdaroğlu, emeklilere ramazan ve kurban bayramlarında verilen ikramiye fiyatının net minimum fiyata yükseltilmesi için kanun teklifi verdiklerini lakin bekletildiğini söz ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum; size verilecek ikramiye taban fiyatın neti kadar olacak, 4253 lira. Yılda iki sefer, çok büyük bir para değil. Beşli çeteye verdiğinin binde birini beşli çeteye vermeyeceksin, emekliye vereceksin, o kadar. Sayın Erdoğan, bize inanmayabilir. ‘Bunlar muhalefettir, bunlara inanmıyorum, bunlar çok abartıyordur. Hayat ne kadar hoş, bakıyorum sarayda herkesin yüzü gülüyor. Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor.’ diyebilir. Ancak sarayda oturan ve biraz da vicdan sahibi olan bir kişi daha var. Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan, Sayın Bülent Arınç’ı çağır, bir kendisini dinle Allah aşkına. Hayatın gerçeği nedir, onu bir dinle.”

TÜRK-İŞ’e nazaran açlık sonunun 4 bin 928 lira olarak açıklandığını anımsatan Kılıçdaroğlu, emekliler için talep ettikleri bayram ikramiyesi meblağının açlık sonunun altında olduğuna işaret etti. Açlık sonunun altında taban fiyat verildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “İlk defa bu kadar garip, bu kadar insanın yüreğinde derin iz, acı bırakan bir tabloyla karşı karşıyayız. Açlık sonu 4 bin 928 lira, minimum fiyat 4 bin 253 lira. Olacak bir şey değil. Ancak saray başka havalarda. Saray ve şürekası ceplerini doldurmakla meşgul. Ne emekliyi ne minimum ücretliyi düşünür. Çabucak yandaşlarını atadılar Türk Hava Yollarına, yüzde 190 artırımla huzur hakkı veriyorlar.” görüşünü savundu.

THY’nin huzur hakkı fiyatını 25 bin liraya çıkardığını anlatan Kılıçdaroğlu, emekli ve taban fiyatlı vatandaşlara, “Sen ay başını sıkıntı getirirken, ele güne muhtaç olmamak için kahveye bile gitmezken yüzde 190 artırım yapıp huzur hakkını 8 bin 678 liradan 25 bin liraya çıkarmak gerçek mudur, yanlış mıdır? Kendi vicdan terazinde bir tart bakalım.” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, ülkede 3 milyon 449 bin 344 hanenin elektriğinin kesik olduğunu belirterek, “Cumhuriyet tarihinde bu türlü bir tablo yoktur. Meselemiz çok derin. Bu derin problemleri bunlar çözemezler. Zira devleti yönetemiyorlar, yönetmeyi bilmiyorlar. Tek düşündükleri ‘yandaşlarımızla bir arada nasıl köşeyi döneriz, nasıl vurgunu vururuz.’ Bunları yaparken de ‘Bir modül bal çalalım, oylarını bize vermeye devam etsinler.’ Lakin milletin gözü açıldı, yok artık o denli bir şey.” kelamlarını sarf etti.

(Sürecek)

AA / Seval Ocak Adıyaman – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>