DOLAR 18,4591 0.11%
EURO 17,9050 0.12%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348837-0,76%
İstanbul
21°

KAPALI

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu: (3)
  • Haberler10
  • Siyaset
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu: (3)

ABONE OL
Nisan 20, 2022 13:36
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu: (3)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Filistin davasını faal savunmanın yolunun da İsrail ile makul mantıklı, dengeli, istikrarlı bir ilgi sahibi olmaktan geçtiği açıktır lakin bu demek değildir ki Kudüs‘te ve öteki Filistin topraklarında yaşanan zulümlere, kutsallarımıza yönelik hücumlara yıllardır süren işgallere göz yumacağız. Asla.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin küme toplantısında yaptığı konuşmada, son yıllarda, ramazan aylarını ya salgın ya savaş ya da Müslümanlara yönelik taarruzların gölgesi altında yaşadıklarını söz etti. Salgın periyodunda mescitlerin, sofraların, hanelerin mahzun kaldığını lisana getiren Erdoğan, bu ramazanı da Rusya-Ukrayna kanlı savaşının trajik imgeleri eşliğinde karşıladıklarını söyledi. Son günlerde ise birinci kıble, Mekke ve Medine’nin akabinde üçüncü mübarek kent olan Kudüs‘teki Mescid-i Aksa’nın mahremiyetine yönelik yeni hücumlar sebebiyle yüreklerin bir sefer daha dağlandığını belirten Erdoğan, “İsrail’den hangi seviyede olursa olsun görüştüğümüz her yetkiliye, her siyasi ve dini başkana Kudüs‘ün statüsü ve Mescid-i Aksa’nın mahremiyeti konusundaki hassasiyetlerimizi sürekli açıkça söyledik, söylüyoruz. Birebir halde milletlerarası toplumu, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere her platformda Filistinlilere yapılan haksızlıklara ve uygulanan zulme karşı hassas olmaya, harekete geçmeye davet ettik, etmeyi de sürdüreceğiz.” diye konuştu.

“Pek çok devlet Kudüs merkezli sorunun mahiyetini anlamakta zorlanıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki pek çok devletin ve toplumun Kudüs merkezli bu sorunun mahiyetini anlamakta hala zorlandığını gördüklerini ve düşündüklerini anlatarak şöyle devam etti:

“Şayet bu sorunun mahiyeti ve yol açabileceği felaketler bilindiği halde kasıtlı olarak bu biçimde davranılıyorsa o vakit işin içinde öteki niyetler öbür hesaplar var demektir. Bizim BM üyeliği tescillenmiş ve tarafımızdan tanınmış her devlet üzere İsrail’le de global, siyasi, ekonomik, toplumsal parametrelere uygun bağlarımız vardır, olacaktır. Afrika’nın, Asya’nın, Güney Amerika’nın, okyanusların ücra köşelerindeki devletlerle bile bağlarımızı geliştirmenin yolunu ararken, coğrafyamızın en değerli bölgesindeki bu devleti görmezden gelemeyiz. Filistin davasını aktif savunmanın yolunun da İsrail ile makul mantıklı, dengeli, istikrarlı bir bağlantı sahibi olmaktan geçtiği açıktır lakin bu demek değildir ki Kudüs’te ve öteki Filistin topraklarında yaşanan zulümlere, kutsallarımıza yönelik akınlara yıllardır süren işgallere göz yumacağız, istek göstereceğiz. Asla. Her ne kadar Mescid-i Aksa’nın 1969 yılında alçakça yakılmaya çalışılmasının akabinde kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı dahi bu soruna yeteri kadar sahip çıkmıyor olsa da biz kendi tarihimizin, vakarımızın, inancımızın gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

Global ve bölgesel gereksinimlerin gereği olarak İsrail ile siyasi ve ekonomik bağları geliştirmek için attığımız adımlar oburdur, Kudüs davamız diğerdir. Ceddimiz Selçuklu, ‘Kudüs’ten bana ne?’ dememiş, asırlarca Haçlı Seferleri’ne karşı bu davaya gövdesini set yapmıştı. Ceddimiz Osmanlı, ‘Kudüs’ten bana ne?’ dememiş, fethinden itibaren bu toprakları ellinin, başının, kalbinin üstünde tutmuştu. Ecdadımız asırlar boyunca dört bir yandan gelen akınlara karşı bu toprakları korumuş, kentlere ve kadim yapıtlara sahip çıkmış, kısacası tarihin ve inancının üzerine yüklediği tüm görevleri yerine getirmiştir.”

Kudüs’ten çekilen son Osmanlı birliğinin geride bıraktığı artçılardan son nefesine kadar Mescid-i Aksa’daki nöbetini sürdüren Iğdırlı Hasan Onbaşı’nın öyküsünün herkesin kalbindeki sızının ortak sözü olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Tüm dünya sessiz kalsa bile biz Kudüs davasını, Mescid-i Aksa’ya sahip çıkma irademizi en yüksek sesle tekrarlamayı sürdüreceğiz.” dedi.

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüştüğünü anlatan Erdoğan, “Telefon görüşmelerinde bu mevzudaki duruşumuzu ve halimizi kendilerine söz ettik. Temennimiz şu mübarek günlerde Kudüs’te yaşanan zulümlerin son bulması, bölgede yaşayan Müslüman’ıyla, Hristiyan’ıyla, Musevi’siyle herkesin kendi inancına nazaran huzur içinde hayatını sürdürmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Terör örgütleri ile uğraşımızı direkt kaynaklarına gerçek genişlettik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, terör örgütünün Irak’ın kuzeyinde işgal altında tuttuğu bölgeleri teröristlerden tümüyle temizlemeye yönelik harekatlarına bir yenisini daha eklediğini belirtti. Terör örgütünün hücumları için üslenme ve hazırlık yeri olarak kullandığı bölgelere yönelik hava ve kara ögeleri vasıtasıyla kapsamlı bir operasyon başlatıldığını lisana getiren Erdoğan, “Harekat sırasında şehit olan iki kahraman askerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerine sabırlar niyaz ediyorum. Yerleri cennet olsun inşallah. Rabb’imiz sevgili Habib’ine, komşu eylesin.” duasında bulundu.

“Pençe Kilit ismi verilen bu harekatla gayemiz, hem Irak topraklarını terör örgütünün tasallutundan arındırmak hem de ülkemizin hudut güvenliğini garanti altına almaktır.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Irak merkezi hükümeti ve Kuzey Irak Bölgesel İdaresi ile yakın işbirliği içinde yürüttüğümüz bu harekata katılan kahraman askerlerimize Rabb’imden muvaffakiyetler diliyorum. Rabb’im hepsini de esirgesin, korusun, muzaffer eylesin. Gazaları mübarek olsun. Bu harekat vesilesiyle Türkiye’nin kimsenin topraklarında gözü bulunmadığını, tek maksadının hudutlarının güvenliğini ve hudut komşularının istikrarını sağlamak olduğunu bir sefer daha tabir etmek istiyorum. Komşularımızın inanç ve huzur içinde yaşayabilmeleri için toprak bütünlüklerini ve siyasi birliklerini güçlendirmelerine katkı verecek her türlü çabayı gösteriyoruz, göstermeyi de sürdüreceğiz. Irak’ta olduğu üzere Suriye’de de tıpkı gaye ile hareket ediyoruz. Olağan bu noktaya bir anda gelmedik. Yaklaşık 40 yıllık terörle gayretimizde, uzunca bir mühlet komşularımızın kendi sonları içindeki terör örgütlerinin üstesinden kendilerinin gelmelerini istedik ve bekledik. Bu anlayışla da çabayı kendi topraklarımızda yürüttük. Maalesef biz içerde ne yaparsak yapalım, hudut dışında toplanan, eğitilen, teçhiz edilen, ülkemize sızdırılan teröristlerin kökünü tam manasıyla kazıyamadık.”

Bataklık kurumadığı için sivrisineklerin daima çoğaldığını söyleyen Erdoğan, “Döktükleri kan ve verdikleri ziyan daima arttı. Bölgemizle ilgili hesapları olan güçlerin ve onların güdümündeki vesayet odaklarının da bu makûs gidişteki hissesini elbette göz arkası etmiyoruz.” dedi.

(Sürecek)

AA / Aynur Ekiz – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>