DOLAR 18,5425 0.11%
EURO 18,0626 0.19%
ALTIN 983,05-0,44
BITCOIN 3602332,65%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (4)
  • Haberler10
  • Siyaset
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (4)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (4)

ABONE OL
Nisan 20, 2022 15:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (4)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, ” Suriye‘nin bir kısmında tırnak tutmaya, palazlanmaya, karanlık hesaplarına bölge halkını kurban etmeye hazırlanan terör örgütünün başını da er geç ezeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Irak’ta terörle uğraşlarına dayanak veren merkezi hükümete ve bölgesel idareye teşekkür etti.

Suriye‘nin bir kısmında tırnak tutmaya, palazlanmaya, karanlık hesaplarına bölge halkını kurban etmeye hazırlanan terör örgütünün başını da er geç ezeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” diyen Erdoğan, Arabıyla Kürdüyle Türkmeniyle başka kısımlarıyla bölgede yaşayan her insanı kucaklayan, herkesin güvenliğini ve geleceğini düşünen tek ülkenin Türkiye olduğunu bildirdi.

Başı dara düşen herkesin, umudunu Türkiye’ye bağlayarak, kendilerinden takviye talep etmesinin sebebinin de bu olduğunu lisana getiren Erdoğan, “Nitekim ülkemizin muhafazası altındaki yerlerde yaşayıp da can ve mal güvenliğinden tasa duyan, inancı ve kültürü üzerinde baskı hisseden hiç kimse olamaz. Attığımız her adımla bu hakikati tekrar tekrar ispat ediyoruz.” diye konuştu.

-“İnşallah yakında Kandil diye bir yer kalmayınca…”

“Bu süreçte HDP, gerçek manada bir sivil siyasi parti olmadığını, terör örgütünün payandalığı dışında bir hükmi şahsiyeti bulunmadığını bir kere daha ispatlamıştır. 28 Şubat ittifakının zımnî ortağının yularının Kandil’in elinde olduğunu gösteren bu tutumunun takdirini milletimize bırakıyorum. İnşallah yakında Kandil diye bir yer kalmayınca bu parti görünümlü terör örgütü payandasının da varlık sebebi ortadan kalkacaktır. Ülkemizi, tahlil süreci üzere bir fırsatı dahi kıymetlendirmekten aciz bu yapının yükünden kurtarmak, 2023’ün en kıymetli kazanımlarından biri olacaktır.”

-“Bizde riyakarlık yok. Ne düşünüyorsak onu söylüyoruz”

Türkiye’nin, gönül coğrafyası hudutlarını aşan bir ülke olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bilhassa yakın bölgelerinde yaşanan her krizde, her trajedide, hiçbir çıkar hesabı gütmeksizin zalimlerin karşısında, mazlumların yanında yer almayı medeniyetlerinin ve tarihlerinin kendilerine yüklediği bir sorumluluk olarak gördüklerini söyledi.

Bu çerçevede Suriye‘den Libya’ya, Ukrayna’dan Filistin’e kadar her mevzuda prensipli bir yaklaşım sergilediklerini, insani ve vicdani önceliklerinden asla vazgeçmediklerini vurgulayan Erdoğan, “Çevremizde ve dünyada ne olursa olsun bizim yerimiz, bizim yaklaşımımız, bizim tavrımız çok nettir, açıktır, muhakkaktır. Bizde riyakarlık yok. Ne düşünüyorsak onu söylüyoruz. Ne söylüyorsak onu yapıyoruz. Bu türlü olduğu için de savaşan tarafların bile hürmetini, itimadını, itimadını kazanan bir ülke durumundayız. Bununla kalmıyoruz, son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü altyapı ve özgüvenin üzerinde yeni vizyonlara, yeni gayelere gerçek yol alıyoruz. Bölgesel ve global alanda siyasi etkimizi artırırken, ekonomik potansiyelimizi de harekete geçirdiğimiz bir devirdeyiz.” sözlerini kullandı.

-“Manevi isyana sürüklerse asıl felaketimiz işte o vakit başlar”

Millete kelam verdikleri üzere Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yoluyla büyütmeyi sürdürdüklerine işaret eden Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu.

“Elbette sıkıntılarımız, dertlerimiz, sancılarımız var. Hepsinin de farkındayız, hepsini de takip ediyoruz. Her biri üzerinde çalışıyoruz. Geçmişte bu ülkeyi vesayetin, terör örgütlerinin, darbecilerin, milletlerarası tetikçilerin pençesinden nasıl kurtardıysak inşallah bunları da birebir biçimde tahlile kavuşturacağız.

Rabb’imiz, Kur’an-ı Kerim’de müteaddit seferler bize mallarımız ve canlarımız konusunda imtihana çekileceğimizi hatırlatıyor. Güney komşumuz Irak can imtihanını 2 milyon, Suriye 1 milyon kayıpla verdi. Artık Ukrayna birebir imtihanla yüzleşiyor. Biz terörle uğraş imtihanımızı 40 bin canımızı toprağa vererek geride bıraktık. Yarın hangi ülkenin, hangi toplumun, neyle imtihan olacağını Allah bilir. Şayet yaşadığımız ıstıraplar bizi şükürsüzlüğe ve onun yol açtığı mutsuzluğa, hele hele de Allah göstermesin, manevi isyana sürüklerse asıl felaketimiz işte o vakit başlar.

Hamdolsun her karışında can ve mal güvenliğinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Hamdolsun kendi topraklarının ve halkının garantisi olmanın ötesinde tüm dost ve kardeşleri için umut kapısı bir ülkede yaşıyoruz. Hamdolsun çalışmak isteyen herkesin iş bulabildiği, müteşebbislere fırsat kapılarının her alanda açık olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Hamdolsun dünyanın dört bir yanında üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü, belirsizliklerin arttığı bir devrin yükselen yıldızı ülkesinde yaşıyoruz. Hamdolsun etrafı ateş çemberi ile çevriliyken kalkınma amaçlarından vazgeçmeyen, demokrasisini işleten bir ülkede yaşıyoruz. Hamdolsun dünyada yaşanan her krizin, her sarsıntının, her gelişmenin değerini ve gücünü teyit ettiği bir ülkede yaşıyoruz.”

-“Var gücümüzle milletimizin yanında yer aldık”

“Salgının sebep olduğu aksiliklere çarpan tesiri yapan kur dalgası iktisadımızı etkilediğinde, var gücümüzle milletimizin yanında yer aldık. Pek çok farklı başlık altında her bölüme dayanak sağladık. Karadeniz’deki savaş ise global iktisat de esasen yaşanmakta olan sarsıntıyı ve bunun ülkemize olan tesirlerini daha da derinleştirdi. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, her yerde yükselen enflasyonun ve tedariki zorlaşan eserlerin yol açtığı problemlerin haberlerini takip ediyoruz. Bu tablo karşısında bize düşen, içinden geçtiğimiz imtihanın farkında olarak evvel birliğimize ve beraberliğimize, onunla birlikte 2023 amaçlarımıza sıkı sıkıya sarılmaktır. İşte bu anlayışla biz işimize bakıyoruz.”

(Sürecek)

AA / Alper Atalay – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>