DOLAR 18,5463 0.14%
EURO 18,0849 0.31%
ALTIN 983,94-0,35
BITCOIN 3615662,74%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması
  • Haberler10
  • Siyaset
  • CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

ABONE OL
Nisan 22, 2022 11:12
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konutunun elektriğinin kesilmesine ait, “Partili arkadaşlarımdan sakin olmalarını istedim. Öteki bir aksiyon yapmamalarını istedim. Bunun bir sivil itaatsizlik olmadığını da tabir ettim. ‘Bu ferdî bir hareket, bu kişisel bir direniştir.’ diye söz ettim.” dedi.

Kılıçdaroğlu, konutundan FOX TV canlı yayınına bağlanarak soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

Konutunun elektriğinin kesilmesi hatırlatılarak “Bu hareketin maksadı nedir?” sorusunun yöneltilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, geçen yıl 4 milyon hanenin elektriğinin kesildiğini belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılda 4 milyon hanenin elektriksiz kalmasını içine sindiremediğini söz ederek, “4 milyon hane elektriksiz kaldığında bir siyasetçi olarak ben nasıl sessiz kalabilirim? Ben onların meselelerini geniş kitlelere duyurmak, izlenen iktisat siyasetinin Türkiye’yi hangi felaketlere getirdiğini topluma anlatmak için bunu yaptım.” açıklamasında bulundu.

Artırımlar geri alınıncaya kadar faturaları ödemeyeceğini 9 Şubat’ta açıkladığını hatırlatan ve bugüne gelinen süreci aktaran Kılıçdaroğlu, elektrik faturasını ödeyebilecek mali güce sahip olduğunu lakin elektrik faturasını ödeyemeyen milyonların sesi olmak için bu türlü bir yolu seçtiğini tekrarladı.

Akşam karanlıkta yaşadıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, komşularının çeşitli yiyecekler göndererek hoş bir dayanışma örneği sergilediklerini tabir etti.

Birtakım komşularının dayanak olmak için ışıklarını söndürdüklerini belirten Kılıçdaroğlu, eşinin onları arayıp ışıklarını açmalarını, bunun ferdi bir hareket olduğunu söylediğini aktardı.

“Bizim meskenden sizin meskene elektrik çekelim”

Bir komşusunun ise “Bizim meskenden sizin konuta elektrik çekelim.” önerisi getirdiğini söz eden Kılıçdaroğlu, bunu da kabul etmediklerini söyledi.

Ödenmeyen elektrik faturasının 1000 lira civarında olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, zati meskende eşi ile kendisi olduğu için faturanın çok gelmediğini lisana getirdi.

AK Parti’ye yakın birtakım bireylerin “Elektrik faturanızı ödeyelim.” biçiminde açıklama yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “Hala ne yaptığımı kavrayamamışlar, hala niye bunu yaptığımı anlayamamışlar. Elektrik ve su faturasını ödeyemeyen milyonlar var, bunların haberleri yok.” dedi.

İktidar olmaları durumunda, aile dayanakları sigortasını getireceklerini ve elektrik faturası ödeyemeyen aile kalmayacağını lisana getiren Kılıçdaroğlu, memlekete huzuru, rahmeti, sevgiyi ve müsamahayı getireceklerini, gerçek manada toplumsal devleti inşa edeceklerini anlattı.

Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin genel liderlerinin dayanak maksadıyla aradıklarını aktaran Kılıçdaroğlu, partililere ise sağduyu daveti yaptığını bildirerek, şöyle devam etti:

“Partili arkadaşlarımdan sakin olmalarını istedim. Diğer bir aksiyon yapmamalarını istedim. Bunun bir sivil itaatsizlik olmadığını da söz ettim. ‘Bu kişisel bir hareket, bu ferdî bir direniştir.’ diye söz ettim. Hasebiyle meskenin önüne kalabalıkların gelmemesini istedim zira olay öbür mecralara taşınabilir, farklı sonuçlar doğurabilir. Halbuki bu, kişisel bir uğraş.”

Kılıçdaroğlu, yaptığı aksiyona ait iktidar kanadından şu ana kadar bir reaksiyon, tenkit almadığını söyledi.

Emekli ikramiyeleri ve 24 Nisan’daki toplantı

Bir soru üzerine dini bayramlarda emeklilere ödenen 1100 liralık ikramiyede artış yapılmamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“1100 lira dediğiniz nedir Allah aşkına. Yüzde 60-61 enflasyon resmi sayıya nazaran lakin gerçek enflasyon bunun çok daha üstünde. Hiç değilse minimum fiyatın neti kadar bir ikramiye verin. Evvel topluma ‘verebiliriz’ biçiminde açıklama yapıldı sonra ‘hayır biz emekliye para vermeyeceğiz’ dediler. Bütün işçi kardeşlerimin şunu bilmesini isterim, emekli olduğunuzda rahat yaşamak istiyorsanız ödediğiniz vergileri bir avuç bireye tahsis eden ve gelir dağılımında inanılmaz dengesizliklere yol açan bu sisteme son vereceksiniz.”

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın konut sahipliğinde 24 Nisan’da bir ortaya gelecek 6 muhalefet başkanının neleri konuşacağına yönelik soruyu da yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, buluşmada Türkiye’nin sıkıntılarını ve tahlil yollarını konuşacakları bilgisini verdi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu toplantıda, daha evvelki toplantıda kurduğumuz seçim güvenliği komitesinin çalışmalarını masaya yatıracağız. Yani sandığa giden vatandaşımız oyunu kullanırken seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız, her bir sandıkta kim ne kadar temsil edilecek bunlar görüşülecek.

Hem anayasa hem Meclis iç tüzüğü hem Siyasi Partiler Maddesi’nde hangi değişiklikler yapılmalı, bunların maddeleştirilmesi yani tüzel altyapılarının sağlıklı oluşturulması açısından bir çalışma yapıldı. Bu çalışmayı da masaya yatıracağız hangi etaba geldiği konusunda. Şunu tabir etmek isterim, Türkiye’yi içinde bulunduğu bu tablodan çekip çıkarmak elbette ki çok hoş bir şey. Cumhur İttifakı, beşli çetenin ittifakıdır, Millet İttifakı ise isminden anlaşılacağı üzere milletin ittifakıdır. Biz milletin çıkarlarını savunuyoruz, kendi çıkarlarımızı değil. Milletin huzur içinde olmasını istiyoruz. Bunu yaptığınız vakit Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok, bütün problemleri çözülür. 24’ünde bu anlayışla tekrar bir ortaya geleceğiz, oturacağız, konuşacağız, dertleşeceğiz, ekonomiyi konuşacağız, dış politikayı konuşacağız.”

AA / Barış Gündoğan – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>