DOLAR 18,5363 0.09%
EURO 18,0527 0.15%
ALTIN 983,12-0,43
BITCOIN 3609652,47%
İstanbul
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TBMM’nin açılışının 102. yılı

TBMM’nin açılışının 102. yılı

ABONE OL
Nisan 23, 2022 14:48
TBMM’nin açılışının 102. yılı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tbmm Lideri Mustafa Şentop, “Türkiye bölgesel ve global seviyede savlarından sapmayacak, bölgesinin ve bütün insanlığın iyiliği için inisiyatif almaktan kaçınmayacaktır.” dedi.

Tbmm Genel Heyeti, Şentop başkanlığında, Tbmm‘nin açılışının 102. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle özel gündemle toplandı.

Şentop, birleşimi açtıktan sonra yaptığı konuşmada, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin 102. açılış yıl dönümünün millete, soydaşlara, akraba topluluklarına ve yüreğinde Türkiye sevgisi bulunan bütün dostlara kutlu olmasını diledi.

Gazi Meclis’in birinci lideri Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun uğraş arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden şehitleri ve gazileri hürmet, şükran ve minnetle yad eden Şentop, “Tarih, bugünün sıkıntılarına güç yetiremeyenlerin sığınağı değil yarını inşa iradesinin kaynağı olmalıdır.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının ve Ulusal Çaba devrinin milletin her bir ferdi için yeniliğini yitirmeyen bir tefekkür vesilesi olduğuna dikkati çeken Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“102 yıl evvel toplanan Büyük ve Gazi Meclis’in enkaza dönmüş, işgal ve ilhak tasallutuyla kuşatılmış bir vatanda, tam bağımsızlık argümanını yükseltmek ve tahakkuk ettirmek üzere inşa edilmiş muhkem bir hürriyet karargahı olduğunu bilmeye mecburuz. Yeniden bilmeye mecburuz ki bu Ulu Meclis’in Ulusal Çabayı zaferle neticelendiren uğraşının temelinde, Kuvvayı Ulusala ruhu yatmaktadır. Kuvvayı Ulusala ruhu denildiğinde, belirli bir vakit diliminde donmuş, hali temsillere hapsedilmiş bir tarihi gerçekliği anlamamak lazımdır. Kuvvayı Ulusala ruhu, yokluğa, esarete, zillete ve kendisine yabancı telakkilere mahkum edilmeye çalışılması halinde aziz milletimizin, tarihinden ve özünden kaynaklanan bir atakla doğrulmasını mümkün kılan imanın, iradenin tezahürüdür. Hasebiyle bu ruh, tarihin belirli bir devrinde kalmış olmayıp, milletimizin varlığı devam ettikçe ebediyen dayanacağı iman ve iradenin ismidir.”

Ulusal Uğraşın karargahı olan Meclis’in bugüne bıraktığı iki değerli miras olduğunu belirten Şentop, “Bunlardan birincisi, bahsettiğimiz üzere bağımsızlık uğruna pazarlıksız, korkusuz ve milletimizin erdemine yakışır bir yürekle gayret etme azim ve kararlılığıdır. Birinci Meclis’in sonraki kuşaklara bıraktığı öbür kıymetli miras ise memleketin her sıkıntısının milletle birlikte, milletin iradesine dayanarak çözülebileceğidir.” diye konuştu.

“Demokrasimiz olgunlaşmış, darbelerle ve darbecilerle gayret muvaffakiyete ulaşmıştır”

Ulusal Uğraşın TBMM tarafından yürütülmesinin, ülkenin en hayati sıkıntılarında bile milletin yönetime paydaş kılınma hassasiyetinin bir sonucu olduğunu vurgulayan Şentop, “Geçen 102 yılda vakit zaman bu hassasiyetin kesintiye uğradığı, ulusal iradenin zapturapt altına alındığı devirler olduysa da demokrasimiz olgunlaşmış, darbelerle ve darbecilerle uğraş muvaffakiyete ulaşmıştır. Elbet ki bu muvaffakiyet, milletimizin kararlı ve ısrarlı tutumunun sonucudur.” tabirlerini kullandı.

Dünyanın birçok yerinde bir çatışmanın, bir çabanın, bir güç yarışının olduğunu ve bu ortamda kudreti ve değeri gün geçtikçe daha uygun kavranan Türkiye’nin nerede durduğunun, kimden yana olduğunun meraklı soruların konusu olduğunu aktaran Şentop, şunları kaydetti:

“Cevap çok açıktır. Tüm bu çatışmalar ve güç gayretleri karşısında Türkiye, elbet bir biçimde milletlerarası hukuktan yanadır ve siyasetlerini belirlerken yegane kıstas, aziz milletimizin hak ve çıkarlarıdır. Kör bir inatla, hesapsız bir tarafgirlikle değil milletimizin selametini temel alma, ülkemizin refahına ve geleceğine alışılmamış hiçbir angajmana girmeme kararımız katidir. Ancak hadiseler ne istikamette seyrederse seyretsin, ne tıp istikrarlar kurulursa kurulsun Türkiye bölgesel ve global seviyede savlarından sapmayacak, bölgesinin ve bütün insanlığın iyiliği için inisiyatif almaktan kaçınmayacaktır.

İlhamını Ulusal Çabadan ve gücünü aziz milletimizden alan Türkiye Cumhuriyeti, hegemon güçlerin kurduğu diplomasi masalarında artık bir sorun başlığı olarak değil, tahlile katkısı aranan bir aktör olarak bulunmaya kararlıdır. Bu kararlılığı yok saymaya yahut sınamaya kalkan her kim olursa olsun, hesabının bozulduğunu görmeye mahkumdur. Yüz yıl evvel ve büsbütün tükendiği varsayılan bir devirde azim ve kararlılığıyla ayağa kalkan, adeta küllerinden yine doğan Türkiye, bugün daha güçlü, daha coşkulu ve daha diridir. Dünyanın ne istikamete evrileceği, ortaya çıkan yeni dünya sisteminin niteliği elbette uzun uzun tartışılacaktır. Ancak elbet ki Türkiye, yeni dünya nizamında de kelam ve sav sahibi olacaktır.”

“Türkiye bölgesel ve global seviyede tezini daha somut ortaya koymaktadır”

Şentop, Türkiye’nin bölgesel ve global seviyede savını gün geçtikçe daha somut bir biçimde ortaya koymak konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, bu kararlılığın gereği olarak Türkiye’nin terörle gayretinin muvaffakiyetle devam ettiğini, belirleyici sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

Türkiye’nin çok uzun yıllar askeri darbelerle ve terörle istikrarsızlaştırıldığını, içine kapanmaya mecbur bırakıldığını söz eden Şentop, “En son 15 Temmuz darbe teşebbüsünde şahit olduğumuz bu yıkıcı hücumlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ve liderliği, milletimizin basireti, dirayeti ve yüreğiyle boşa çıkarılmıştır. Terör de devletin bütün ilgili ünitelerinin uğraşı ve insanüstü gayretiyle bitme noktasına getirilmiştir.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun çocuklarla birlikte kutlanması fikrinin son derecede değerli olduğuna dikkati çeken Şentop, ulu bir geçmişe sahip bir milletin güçlü bir geleceğe yürümesindeki azmin kaynağını, bütün heyecanını ve şevkini çocukların kalplerinden ve ruhlarından aldığını lisana getirdi.

Çocuklara ve gençlere seslenen Şentop, şu sözleri kullandı:

“Sevgili çocuklar ve gençler, geçmişi parlak başarılarla ve insani pahalara hürmetle dolu bir milletin mensubusunuz. Mensup olduğunuz milletin tarihi, bir faziletler kitabı sayılacak kadar insani hasletlerin sergilendiği bir periyottur. Tarihimizi öğrendikçe daha büyük işler yapmak kudretini kendinizde bulursunuz. Diğer milletleri ve toplumları küçük görerek değil, bütün insanlığın yararına olacak insani faziletleri ve çabası taşıdıkça devletimizi büyütür ve güçlendirebilirsiniz. Atalarınızın, büyüklerinizin çetin fedakarlıklarla ve bedellerle kazanıp sizlere devrettiği vatanı, devleti ve medeniyet bedellerini daha ileri noktalara taşımak sizin elinizdedir. 23 Nisan 2022, Ulusal Çabayı yöneten Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 102. yıl dönümünü kutladığımız bugün, gurur, sevinç ve bu Gazi Meclis’e emek verenlere şükran duyma günüdür.”

AA / Zehra Aydın Turapoğlu – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>