DOLAR 18,5772 -0.3%
EURO 18,4268 0.28%
ALTIN 1.028,610,34
BITCOIN 3790661,49%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aşırı telefon ve bilgisayar kullanımı akciğerleri söndürüyor… Gençler “Akciğer sönmesi” tehlikesi altında
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Aşırı telefon ve bilgisayar kullanımı akciğerleri söndürüyor… Gençler “Akciğer sönmesi” tehlikesi altında

Aşırı telefon ve bilgisayar kullanımı akciğerleri söndürüyor… Gençler “Akciğer sönmesi” tehlikesi altında

ABONE OL
Nisan 25, 2022 14:48
Aşırı telefon ve bilgisayar kullanımı akciğerleri söndürüyor… Gençler “Akciğer sönmesi” tehlikesi altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok telefon ve bilgisayar kullanımı akciğerleri söndürüyor… Gençler “Akciğer sönmesi” tehlikesi altında

Hareketsizlik akciğer sönmesine davetiye çıkarıyor

Uzm. Op. Dr. Köksal Yurda Eken ” Hareketsiz ömür çocuklarımızı tehdit ediyor”

BURSA Özel Doruk Yıldırım Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzm. Op. Dr. Köksal Yurda Eken, son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle bir arada bilhassa çocukluk ve erken gençlik çağında sık görülemeye başlayan akciğer sönmesi (Pnömotoraks) olayları hakkında ihtarlarda bulunarak telefon ve bilgisayar kullanımına dikkat çekti.

Artan bilgisayar ve telefon kullanımı, gençleri hareketsiz bırakarak birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Son yıllarda hareketsiz ömürden kaynaklanan ve bilhassa çocukluk ile erken gençlik çağındaki bireylerde sık görülmeye başlayan akciğer sönmesi (Pnömotoraks) hadiseleri hekimleri endişelendiriyor.

Akciğer sönmesi (Pnömotoraks) hakkında açıklamalarda bulunan ve gençlere spor

” Akciğer sönmesinin nedeni hareketsizlik”

Op. Dr. Köksal Yurda Eken “Son yıllara artan teknoloji kullanımı gençlerin hareketsiz kalmasına neden oluyor. Vakitle da istek etmediğimiz hastalıklarla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan en kıymetlilerinden biri Pnömotoraks yani akciğer sönmesidir. Pnömotoraks göğüs boşluğu içinde özgür hava bulunması halidir. Akciğer doğum sonrası birinci nefes alınmasını takiben içi hava dolu bir organ halini alır ve ömür uzunluğu bu durum devam eder. Çeşitli sebeplerden ötürü bu havanın akciğerden kaçarak ve göğüs boşluğu içinde birikmesiyle pnömotoraks oluşur. Pnömotoraks oluşan taraftaki akciğerin işlevi kısmen yahut büsbütün kaybolur. Pnömotoraks olaylarının kıymetli bir kısmına cerrahi yahut konservatif tıbbi müdahale gerekir, daha az bir kısmı bizatihi iyileşebilir” dedi.

“Gençleri harekete geçirmeliyiz”

Özel Doruk Yıldırım Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzm. Op. Dr. Köksal Yurda Eken kelamlarının devamında, gençlerde görülme sıklığının artığının altını çizerek ailelere ikazlarda bulundu. Eken, şunları söyledi: “Gençlerde görülen pnömotoraksın sebepleri ortasında genetik (kalıtımsal) faktörler, travmalar ve sigara kıymetli yer meblağ. Son yıllarda çocukluk ve erken gençlik çağında hareketsiz (sedanter) ömür sürenlerde pnömotoraksın daha sık görüldüğüne dair tıbbi müşahedeler artmaktadır. Bilgisayar oyunları, internet ve televizyon üzere çocuk ve gençleri hareketsiz yaşama sevkeden alışkanlıklar bunda değerli rol oynamaktadır. Akciğer elastikiyeti sayesinde nefes alıp verme hareketleri esnasında göğüs kafesiyle birlikte uyumlu hareket eder. Akciğer dokusu içine havanın dolup boşalması birebir vakitte hava yollarının açıklığına ve uygun oranda nemli olmasına bağlıdır. Hareketsiz hayat sürenlerde bu elastikiyetin azaldığı ve ‘hava hapsi’nin arttığı düşünülmektedir. Hava mahpusu akciğerlere giren havanın tam olarak boşalamaması durumudur. Bu kişilerede akciğer içi hava basıncı olağanın üstünde olduğundan “bül” diye isimlendirilen hava baloncukları oluşmaktadır. Oluşan bu hava baloncukları ince duvarlı olduğundan çarçabuk patlamakta ve pnömotoraks oluşturmaktadırlar. Tüm ailelerin ve gençlerin bu alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik faaliyetlere yönelmeleri lazım. Bu mevzuda eğitim kurumları, yönetm organları çocuklarımızı spora hareketli yaşama sevketmeleri çok kıymet arz ediyor” lfadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Ahmet Burak Öztürk – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>