DOLAR 18,5493 0.14%
EURO 18,0735 0.24%
ALTIN 984,57-0,28
BITCOIN 3606722,56%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: “Artık bu bayram bir arada olma zamanı”
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: “Artık bu bayram bir arada olma zamanı”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: “Artık bu bayram bir arada olma zamanı”

ABONE OL
Nisan 27, 2022 10:48
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: “Artık bu bayram bir arada olma zamanı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. İlhan: “Artık bu bayram bir ortada olma zamanı”

“Yaklaşık iki buçuk yıldır birlikte yaşadığımız bu güç sürecin giderek sonlanmaya yanlışsız yol aldığını söylemek mümkün”

“Vakalar çokken alınacak tedbirler ile hadiseler azken alınacak tedbirler elbette birbirinden farklı”

“Salgının pandemiden daha farklı olarak isimlendirebileceğimiz endemik sporadiğe yanlışsız kaydığı takdirde bu kısıtlamaların kalkacağını da söylemek mümkün”

“Elbette burada maske takmak isteyen vatandaşlarımız varsa onların da nasıl isterlerse o denli davranmaları gerektiğini tabir etmek gerekiyor”

ANKARA – Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Artık bu bayram bir ortada olma vakti. Lakin bir ortada olduğumuzda da 65 yaş üzer büyüklerimize, kronik hastalığı olanlara salgın öncesindeki üzere de dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Heyeti Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgın sürecinde yeni periyodu İhlas Haber Ajansı muhabirine kıymetlendirdi. Dün gerçekleşen Bilim Şurası sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, toplu taşıma ve sıhhat kuruluşları haricinde tüm kapalı alanlarda maske kullanımın tümüyle kaldırılması konusuna da değinen Prof. İlhan, Covid-19 sürecinin dinamik bir süreç olduğunu ve bu evrede alınan kararın yerinde olduğunu söyledi. Bundan sonra ferdî tedbirlerin daha fazla ön planda olacağına dikkat çeken İlhan, bireyde hastalık belirtileri var ise kendini izole etmesinin ve tekrar maske kullanımına ihtimam göstermesinin değerli olduğunu kaydetti. İlhan ayrıyeten sürecin bu formda ilerlemesi halinde Ramazan sonrasında yaz devrine hakikat hadise sayılarında aşağı taraflı seyrin daha da hızlanabileceğini kaydetti.

“Vakalar çokken alınacak tedbirler ile olaylar azken alınacak tedbirler elbette birbirinden farklı”

Yaklaşık iki buçuk yıldır devam eden Covid-19 sürecinde pek çok güçlü devirler yaşandığına dikkat çeken Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. İlhan, “Geldiğimiz basamakta da günlük 2 bin civarı olayımız var ve 10-15 gündür de bu türlü devam ediyor. Olaylar çokken alınacak tedbirler ile olaylar azken alınacak tedbirler elbette birbirinden farklı. Salgın devrinin dinamik bir süreç olduğunu bilmemiz gerekiyor. Olaylar çok olduğunda, aşı yokken maske takmak, aralığa dikkat etmek, kalabalık alanlarda bir ortaya gelmekten kaçınmak hakikat bir yaklaşımken; elinizde aşı üzere bir silah olduğu takdirde artık giderek hadiselerin da aşağı düşmesi ile birlikte ferdi tedbirlerin ön plana çıktığı, riskli kümelerde aşılamanın devam ettiğini, hepimizin de salgınla çabayı öğrendiğini düşündüğümüzde bu halde devam edecek olması çok da beklenen bir süreçti” tabirlerini kullandı.

“Salgının pandemiden daha farklı olarak isimlendirebileceğimiz endemik sporadiğe gerçek kaydığı takdirde bu kısıtlamaların kalkacağını da söylemek mümkün”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan istisnai yerler haricinde kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığına yönelik karara da değinen İlhan, “Kısa vakit evvel Sıhhat Bakanımız açık havalarda maske kullanımına gerek olmadığını tabir etmişti. Dün itibariyle de Cumhurbaşkanımızın Bilim Heyeti toplantımız sonrasındaki açıklamalarında da yer aldığı üzere artık kapalı alanlarda maske kullanımına gerek yok. İki yer istisna ki bu daha evvel de konuşulmuştu. Biz de lisana getirmiştik. Şuan için sıhhat kuruluşlarında risk devam edebiliyor zira hali hazırda hadiselerimiz var. Hastaneye gelen vatandaşlarımızın hem kendilerini müdafaası hem de şayet enfekteler ise diğerlerini enfekte etmemeleri için bu türlü bir yaklaşım var. Keza toplu taşımalar da çok kalabalık olduğu için yeniden bu türlü bir yaklaşım var. Olay sayıları binin altına düştüğünde, hatta artık pandemiden daha farklı olarak isimlendirebileceğimiz endemik sporadiğe hakikat kaydığı takdirde bu kısıtlamaların kalkacağını da söylemek mümkün” formunda konuştu.

“Elbette burada maske takmak isteyen vatandaşlarımız varsa onların da nasıl isterlerse o denli davranmaları gerektiğini söz etmek gerekiyor”

Alınan karar ile birlikte toplum içerisinde neden maske takılıp takılmamasının tartışılması yerine şahısların kişisel tedbirlere yönelmesi gerektiğine dikkat eden İlhan, “Elbette burada maske takmak isteyen vatandaşlarımız varsa onların da nasıl isterlerse o denli davranmaları gerektiğini söz etmek gerekiyor. Yani toplumda hiçbir vatandaşı ‘niye maske takıyorsun ya da niçin maske takmıyorsun’ diye eleştirmek yerine herkesin açıkçası kendi bulunduğu yerde kendi risklerini kıymetlendirerek bilhassa 65 yaş üzeri olan, kronik rahatsızlığı olan vatandaşların aşı olarak, öbür vatandaşlarımızın ise artık öğrendiğimiz halde; kapalı alanda kalabalıkta bir ortaya geliyor ve arayı koruyamıyorsak kesinlikle havalandırmaya dikkat etmeli, birbirimiz ile temaslarda da dikkatle ilerleyerek daha güzel bir süreci yaşayabileceğimizi söylemek mümkün” diye konuştu.

“Yaklaşık iki buçuk yıldır birlikte yaşadığımız bu güç sürecin giderek sonlanmaya yanlışsız yol aldığını söylemek mümkün”

Gelinen etapta hastalığı güçlendirecek ve seyrini değiştirecek farklı bir varyantın gelmesini beklemediklerini, ancak gelirse de ona nazaran tedbirler alınarak ilerleneceğinin altını çizen İlhan, “İnşallah bundan sonraki süreçte de bu türlü bir risk kelam konusu olmaz. Hiç beklemiyoruz diyebiliriz lakin çok fazla beklemiyoruz demek tahminen de daha yanlışsız olacaktır. Fakat çok farklı bir varyant kelam konusu olursa salgınla çabayı öğrendiğimiz için hepimiz bununla gayrete devam edeceğiz. Ancak bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu, şuan giderek olağanlaşmaya başlayan sürecimizde; yaklaşık iki buçuk yıldır konutlarımızda, güç şartlarda çalışanlarımız, biz bilim insanları, tabiplerimiz ve kayıplarımız ile birlikte yaşadığımız bu güç sürecin giderek sonlanmaya hakikat yol aldığını söylemek mümkün” dedi.

“Artık bu bayram bir ortada olma zamanı”

Yaklaşık iki yıldır Ramazan Bayramlarında bir ortaya gelmelerin kısıtlandığını belirten Bilim Şurası Üyesi İlhan, bu bayramda bir ortaya gelinebileceğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“İki yıldır vatandaşlarımız Ramazan Bayramı yapmadı ve büyüklerini ziyaret etmediler. Gönüller bir olsa da fiziki ve toplumsal aralık açısından birbirlerinden uzak durdular. Artık bu bayram bir ortada olma vakti. Fakat bir ortada olduğumuzda da 65 yaş üzer büyüklerimize, kronik hastalığı olanlara salgın öncesindeki üzere de dikkat etmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz salgın öncesinde de grip riski kelam konusuydu, teneffüs yolu ile geçen hastalıklar için riskler kelam konusuydu. Kalabalık bir biçimde büyüklerimizi ziyaret edecek isek kesinlikle havalandırmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Elbette temas edeceğiz, sarılacağız, büyüklerimizin ellerini öpeceğiz, birbirimiz ile kucaklaşacağız fakat bu süreçler içerisinde de yeniden dikkatli olmamız gerekiyor. Buradaki anahtar hususlardan birisi de özellikler bireylerin kendisinde enfeksiyon bulguları varsa, burun akıntısı, ateş ve halsizlik üzere. Bu süreçte kendilerini biraz izole edebilirler ve bu süreçte maske takabilirler. Çok kalabalık olacaksa o vakit büyüklerimiz maske takabilirler, havalandırmaya yeniden çok dikkat edebilirler.”

“Endişe etmemek, olabildiğince dikkatli bir formda ilerlemek, süreci en hasarsız formda geçirmemizi sağlayacak”

Ramazan Bayramı hasebiyle yaşanacak toplumsal hareketlilik nedeniyle hadise sayılarının bir nebze artabileceğine fakat telaş doğuracak bir durum oluşmayacağını varsayım ettiklerini vurgulayan İlhan, “Eğer süreci bu halde devam ettirirsek inşallah Ramazan sonrasında yaz devrinde daha güzel günleri yaşayabiliriz. Tahminen hareketliliğin çok artması ile birlikte, insanların memleketlerine, tatil beldelerine gitmesi ile birlikte az da olsa hadiselerde artış da meydana gelebilir. Fakat bundan tasa etmemek, olabildiğince dikkatli bir halde ilerlemek, süreci en hasarsız biçimde geçirmemizi sağlayacak. Olağana ulaşmaya çok yakın olduğumuz şu vakit diliminde bizim elimizi de çok kolaylaştıracaktır kanısındayım” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>