DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348425-0,91%
İstanbul
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Geçmişte yaşanan acılardan yeterince ibret alınmamış olacak ki dünya yeniden ırkçılığın, İslam düşmanlığının yükselişe…
  • Haberler10
  • Siyaset
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Geçmişte yaşanan acılardan yeterince ibret alınmamış olacak ki dünya yeniden ırkçılığın, İslam düşmanlığının yükselişe…

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Geçmişte yaşanan acılardan yeterince ibret alınmamış olacak ki dünya yeniden ırkçılığın, İslam düşmanlığının yükselişe…

ABONE OL
Nisan 27, 2022 16:24
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Geçmişte yaşanan acılardan yeterince ibret alınmamış olacak ki dünya yeniden ırkçılığın, İslam düşmanlığının yükselişe…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (İHA) – – Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Geçmişte yaşanan acılardan gereğince ibret alınmamış olacak ki dünya tekrar ırkçılığın, İslam düşmanlığının yükselişe geçtiği bir periyoda girdi”

“Avrupa ülkelerindeki seçimlerde ırkçı partilerin iktidara ortak olma hatta tek başına iktidara gelme düzeyinde dayanaklara ulaşmaları hüzün ve korku verici bir tablodur”

“Batı medeniyeti dünyayı sanatıyla, kültürüyle, yani çağdaş tabirle yumuşak güç ögeleri denen içerik üretimiyle istila etmiştir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Mushafı’nı Takdim ve Tanıtım Programında konuştu

İSTANBUL Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Mushafı’nı Takdim ve Tanıtım Programında yaptığı konuşmada, “Geçmişte yaşanan acılardan, felaketlerden, zulümlerden gereğince ibret alınmamış olacak ki dünya tekrar ırkçılığın, İslam düşmanlığının, ötekileştirmenin yükselişe geçtiği bir periyoda girdi. Avrupa ülkelerindeki seçimlerde ırkçı partilerin iktidara ortak olma hatta tek başına iktidara gelme düzeyinde dayanaklara ulaşmaları ıstırap ve dert verici bir tablodur. Müslümanlar olarak bu makus gelişmelere karşı en büyük gücümüz, en büyük imkanımız hiç elbet inancımızdır, imanımızdır, birliğimiz ve beraberliğimizdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Çamlıca Camii Konferans Salonunda düzenlenen İstanbul Mushafı’nı Takdim ve Tanıtım Programında katıldı.

“Batı medeniyeti dünyayı sanatıyla, kültürüyle, sinemasıyla, dizisiyle, müziğiyle, yani çağdaş tabirle yumuşak güç ögeleri denen içerik üretimiyle istila etmiştir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarih farklı medeniyetlerin yükselişine ve düşüşüne şahitlik etmiştir. Dünyanın son birkaç asrına ise Avrupa ve Amerika merkezli batı medeniyetinin damga vurduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Bu sürecin elbette kölelikten katliamlara, sömürüden istismara kadar uzanan boyutları vardır. Ancak batı medeniyeti dünyayı asıl, sanatıyla, kültürüyle, sinemasıyla, dizisiyle, müziğiyle, fotoğrafıyla, sporuyla yani çağdaş tabirle yumuşak güç ögeleri denen içerik üretimiyle istila etmiştir. Olağan burada teknolojinin bizatihi kendisiyle muhteviyatının ayrımını düzgün yapmak gerekiyor. İnterneti, toplumsal medyayı ve gibisi uygulamaları kullanmak herkesin hakkıdır. Herkese kolaylık sağlar. Şayet bu teknolojik imkanın içeriğini siz üretmiyor, lisanını ve bildirilerini siz yönetmiyorsanız hak ve kolaylık olarak gördüğünüz şey kısa müddette sizi istekli halde esir alan bir silaha dönüşür. Emsal örnekleri tüm medya mecraları tüm bağlantı araçları için vermek mümkündür. Bu mecraların yeni bir faşizm dalgasının araçları haline dönüşmeye başlaması dünyayı ve insanlığı geçmiştekilerden çok daha güçlü bir tehdidin kucağına yanlışsız süratle itmektedir. Geçmişte yaşanan acılardan, felaketlerden, zulümlerden gereğince ibret alınmamış olacak ki dünya tekrar ırkçılığın, İslam düşmanlığının, ötekileştirmenin yükselişe geçtiği bir periyoda girdi. Avrupa ülkelerindeki seçimlerde ırkçı partilerin iktidara ortak olma hatta tek başına iktidara gelme düzeyinde dayanaklara ulaşmaları ıstırap ve dert verici bir tablodur. Müslümanlar olarak bu makûs gelişmelere karşı en büyük gücümüz, en büyük imkanımız hiç elbet inancımızdır, imanımızdır. Onunla birlikte birliğimiz ve beraberliğimizdir. Bunun yanında medeniyetimizin güçlü birikimini ihya etme kabiliyetimizi harekete geçirerek maruz kaldığımız ön yargıların, ithamların, dayatmaların hatta taarruzların üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Elbette yüzümüze tokat atana, ayağımıza çelme takana, canımıza kast edene, haysiyetimize saldırana eyvallah edecek değiliz” dedi.

“Asıl uzaklık kat etmemiz gereken yumuşak güç alanlarını, sanatı, kültürü, edebiyatı, akademiyi, medyayı, sporu ihmal etmeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Devletimizi güçlendirerek, ekonomimiz geliştirerek, siyasi ve toplumsal birliğimizi tahkim ederek uğraşımızı sürdüreceğiz. Bunu yaparken asıl uzaklık kat etmemiz gereken yumuşak güç alanlarını, sanatı, kültürü, edebiyatı, akademiyi, medyayı, sporu ihmal etmeyeceğiz. En az öbür konular kadar bu alanlara da ihtimam göstereceğiz. Bu anlayışla biz de ülkenin temel altyapı eksiklerini tamamladıkça milletin demokrasi ve özgürlük taleplerini karşıladıkça vaktimizi ve gücümüzü bu alana daha çok vermeye başladık. Mimarimizi yeni bir yorumla tekrar ihya ettik. Birileri rahatsız olabilir. Varsın onlar rahatsız olsun. Lakin biz onlar rahatsız oluyor diye o izi sürmekten geri duramayız. Hatta televizyon dizilerinden müziğe, sinemadan bilgisayar oyunlarına kadar geniş bir alanda özgün kültür ve sanat içeriklerimizle artık dünyaya açıldık. Bilim insanlarımız sanatkarlarımız, edebiyatçılarımız, sivil toplum temsilcilerimiz memleketler arası seviyedeki çalışmaları ve başarılarıyla elhamdülillah takdir topluyor. İstanbul Mushaf’ını da medeniyetimizin bu alandaki inkişafının yeni bir işareti, yeni bir sembolü olarak görüyorum” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Mustafa Biçer – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>