DOLAR 18,5433 0.09%
EURO 18,0200 -0.07%
ALTIN 981,90-0,55
BITCOIN 3605963,68%
İstanbul
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Aliyev: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir”
  • Haberler10
  • Siyaset
  • Aliyev: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir”

Aliyev: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir”

ABONE OL
Nisan 29, 2022 12:48
Aliyev: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye- Azerbaycan ortasındaki kardeşliğe dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ADA Üniversitesinde düzenlenen “Güney Kafkasya: Kalkınma ve İşbirliği” isimli memleketler arası konferansa katıldı. Aliyev, Azerbaycan‘ın askeri ve savunma sanayi dahil olmak üzere bütün alanlarda Türkiye ile müttefik olduğunu vurgulayarak, “Geçen yıl Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, kardeşliğimizin ve işbirliğimizin açık bir örneğidir. Şuşa Beyannamesi sayesinde Türkiye ile hem lafta hem de icraatta bir olduğumuzu tüm dünyaya ilan ettik” tabirlerini kullandı.

“Kafkasya’da barış ve işbirliği çağını destekliyoruz”

Kafkasya’da yeni bir periyoda adım atıldığını belirten Aliyev, “Kafkasya’da yeni bir periyodu, barış ve işbirliği çağını etkin olarak destekliyoruz. Son olarak, geçtiğimiz günlerde Ermenistan’dan olumlu bir karşılık aldık. Ermenistan hükümeti, Azerbaycan‘ın öne sürdüğü beş maddeyi kabul etti. Bunlar Ermenistan ile barış muahedesinin temelini oluşturması için gereken hususlar. Azerbaycan‘ın teklifine dayanarak, Ermenistan nihayet ülkelerimiz ortasındaki sonun belirlenmesi ve çizilmesi sürecini başlatmak için Azerbaycan ile ortak çalışma kümeleri kurmayı kabul etti. Bu, ikinci Karabağ Savaşı’ndan bir buçuk yıl sonra kıymetli bir işarettir. Umarım Ermenistan idaresi ve halkı barışın kıymetini anlar. Bir barış mutabakatı imzalanırsa o vakit Kafkasya’da barış sürdürülebilir olacaktır. İşte istediğimiz bu. Gösterdiğimiz ve söylediklerimiz Kafkasya’da barışın tesis etmek irademizin açık bir örneğidir” dedi.

“Ermenistan izole bir ada üzere yaşamaya devam edemez”

Azerbaycan’ın temel gayesinin Karabağ’ı restore etmek ve mecburî göçmenleri kendi topraklarına geri getirmek olduğunu vurgulayan Aliyev, “Aynı vakitte, milletlerarası toplum tarafından açıkça ilan edilen ve desteklenen barış gündemimiz ve teşebbüslerimiz, yalnızca Azerbaycan ve Ermenistan’ı değil, tıpkı vakitte Güney Kafkasya’da bölgesel kalkınmayı ve bölgesel kalkınma için yeni fırsatları da hedeflemektedir. Otuz yıldır Ermenistan’ın ayrılıkçılığı ve saldırganlığı nedeniyle bu fırsatı kaybettik ve Güney Kafkasya bütünleşmedi. Azerbaycan ve Gürcistan ortasındaki yakın işbirliğinin ikili ve memleketler arası seviyede değere sahip. Fakat Ermenistan da izole bir ada olarak yaşayamayacaklarını anlamalı. Azerbaycan ve Türkiye’ye karşı alakalarını normalleştirmeliler, toprak savlarından vazgeçmeliler” biçiminde konuştu.

“Karabağ Ermenilerinden olumlu iletiler alıyoruz”

Karabağ’da yaşayan Ermenileri Azerbaycan vatandaşı olarak gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, “Karabağ’daki Ermenilerden şimdiden çok olumlu bildiriler alıyoruz. Azerbaycan vatandaşları olarak tüm hak ve özgürlüklere sahip olacaklarını ve güvenliklerinin garanti altına alınacağını yakında anlayacaklarını umuyoruz. Ermenistan’dan farklı olarak Azerbaycan, etnik Ermeniler de dahil olmak üzere tüm etnik kümelerin barış ve onur içinde yaşadığı çok etnikli bir ülkedir. Burada bir Ermeni etnik azınlık var ve onların hiçbir sorunu yok. Mayıs ayı başlarında Brüksel’de Azerbaycan ve Ermenistan temsilcileri ortasında bir toplantı düzenlenmesi planlanıyor. Çok geniş bir işbirliği gündemimiz var. Avrupa Birliği’ni dürüst bir aktör olarak görüyoruz ve eforlarını memnuniyetle karşılıyoruz. Minsk Kümesi şu anda yok, bu yüzden Avrupa Birliği’nin olağanlaşma sürecinde rol oynayabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu. – BAKÜ

İhlas Haber Ajansı / Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>