DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3516810,53%
İstanbul
18°

AÇIK

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dünya Sağlık Örgütü: Yemek teslimatı uygulamaları ve internet oyunları obezitenin artmasına neden oluyor
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Dünya Sağlık Örgütü: Yemek teslimatı uygulamaları ve internet oyunları obezitenin artmasına neden oluyor

Dünya Sağlık Örgütü: Yemek teslimatı uygulamaları ve internet oyunları obezitenin artmasına neden oluyor

ABONE OL
Mayıs 4, 2022 12:48
Dünya Sağlık Örgütü: Yemek teslimatı uygulamaları ve internet oyunları obezitenin artmasına neden oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), yemek teslimatı yapan uygulamaların çocuklar ortasında kullanımının artması ve internet oyunlarının tanınan hale gelmesinin Avrupa’da obezitenin artmasında tesirli bir faktör olabileceğini belirtiyor.

Avrupa’da yetişkinlerin yüzde 60’a yakını, çocukların ise üçte biri fazla kilolu ya da obez kategorisinde yer alıyor. Pandemi ise durumun daha da kötüleşmesine neden oldu.

WHO Avrupa Bölgesi 2022 Obezite Raporu’nda, obezite ile gayret için sıhhatsiz yiyeceklerin çocuklara yönelik pazarlamasına sınırlama getirilmesi, sağlıklı besinlerin maliyetinin düşürülmesi ve her yaş kümesinin daha fazla antrenman için teşvik edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Raporda, yetişkinler ortasında fazla kilo ve obezite sıkıntısının yaygınlaşmasının değerli bir boyuta ulaştığı ve Avrupa’nın Amerika’dan sonra ikinci sırada yer aldığı belirtiliyor.

Bu sorunun Avrupa’da yılda 1,2 milyon vefata yol açarak toplam ölümlerin yüzde 13’ünü oluşturduğu ve her yıl en az 200 bin yeni kanser hadisesine yol açtığı iddia ediliyor.

Rapora nazaran, (2016 yılı bilgileri itibarıyla) yetişkinler ortasında fazla kilo ve obezite yaygınlığı bakımından Türkiye Avrupa’da birinci sırada geliyor.

‘Karmaşık hastalık’

Bedende çok fazla yağ, 13 kanser çeşidi, tip 2 diyabet, kalp meseleleri ve akciğer rahatsızlıkları da dahil olmak üzere birçok hastalık riskini artırıyor ve tıpkı vakitte engelliliğin ana nedenini oluşturuyor.

Rapora nazaran, obezite “karmaşık bir hastalık” ve sıhhatsiz beslenme ile fizikî aktivite eksikliğinden çok daha fazlasını tabir ediyor.

“Obezite hudut tanımıyor” diyen WHO Avrupa Bölge Yöneticisi Dr Hans Kluge, Avrupa ülkelerinin her birinde obezitenin aşikâr derecelerde bir sorun olduğunu belirtti.

Kluge, güçlü sıhhat sistemleri geliştirme yoluyla “bölgedeki obezitenin gidişatını değiştirebiliriz” dedi.

Raporda, Avrupa’da besin bölümünün son derece dijitalleştirilmiş durumda olmasının insanların neyi, ne vakit ve nasıl yediklerini etkilediği ve bunun daha yakından izlenmesi gerektiği belirtiliyor.

Uygulamaların tesiri

Örneğin yemek teslimatı uygulamaları, yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecek tüketiminin artırmasında kıymetli bir rol oynuyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, paket servis yemeklerin, konutta hazırlanan yemeklere kıyasla günde ortalama 200 kalori daha fazla kalori içerdiğini gösteriyor. Bir hafta boyunca bu, bir çocuğun fazladan bir günlük kaloriye muadil ölçüde kalori tüketmesi demektir.

Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan WHO raporunda, online besin ve yemek teslimatı uygulamalarının diyetleri, sağlıklı besine erişimi ve genel olarak sıhhati güzelleştirmede olumlu bir formda kullanılabileceği de belirtiliyor.

Çocuklar ortasında hayli tanınan olan online oyunların, tıpkı vakitte makûs beslenme, sıhhatsiz davranış ve uzun vadeli oturma ile de kontağına dikkat çekiliyor.

WHO buna karşın, bu teknolojinin gençlerin fizikî ve zihinsel sıhhatini güzelleştirmek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Avrupa genelinde fazla kilo yahut obezite sorunu, 5 yaş altı çocukların yüzde 8’ini, 5-9 yaş kümesinin yüzde 29’unu, 10-19 yaş kümenin ise yüzde 25’ini etkiliyor.

Kimi ülkelerde obezite ile uğraş gayesiyle çeşitli uygulamalar gündemde.

Bunlar ortasında, marketlerde satılan yiyecek paketlerine ve kafe ve restoranlardaki menülere kalori bilgilerinin eklenmesi; şekerli yiyecek ve içeceklere ekstra vergi getirilmesi, şeker, tuz ve yağ oranı yüksek besinlerin reklamına akşam 9’dan evvel müsaade verilmemesi; muhtaçlıktan fazla besin alımını teşvik ettiği gerekçesiyle bir al iki öde üslubu promosyonların yiyecek ve içeceklerde uygulanmaması üzere seçenekler bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>