DOLAR 18,5799 -0.29%
EURO 18,4426 0.33%
ALTIN 1.028,220,30
BITCOIN 3777650,66%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti
  • Haberler10
  • Sağlık
  • İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti

ABONE OL
Mayıs 4, 2022 09:24
İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi covid oldu, 5 bin kişi hayatını kaybetti

Bursa’da 2 yıllık pandemi sürecinde 4 milyon test yapıldı

2 yıllık süreçte Bursa’da 1 milyon 800 bin bireye filyasyon hizmeti verildi

Bursa Vilayet Sıhhat Müdürü Dr Fevzi Yavuzyılmaz:

“Günlük 7 bine çıkan hadise sayımız oldu. Sıhhat çalışanlarının cansiperhane çalışmasıyla pik periyotlarında ve pandemi müddetince başarılı hizmetler verildi”

“Şehir Hastanesi amiral gemimiz oldu, pandemide kurtarıcı rol oynadı.Yüksek İhtisas ve Çekirge Devlet Hastaneleri de pandemi periyodunda çok değerli misyon üstlendi”

-“Bursa’da 4 milyon doz aşı yaptık. Maskenin hala yararlı olduğunu üst teneffüs yolu enfeksiyonları sayılarının düşüşü ve Dörtçelik Çocuk Hastanesindeki yoğunluktan anlıyoruz”

BURSA – Bursa Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa’da 2 yıllık pandemi sürecini kıymetlendirdi. Bursa’da 2 yıllık süreçte 732 bin kişinin kovid olduğunu, yaklaşık 5 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten Hekim Yavuzyılmaz,. “4 milyon test yaptık. Testlerin 5’te biri olumlu çıktı. Günlük 4 bin 200 yatan covid-19 hastasından bugün 100’lü sayıların altına geriledik” dedi.

Bursa Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa’daki 2 yıllık pandemi sürecini kıymetlendirdi. Milyonlarca korona testi, yüz binlerce müspet hadise ve onların temaslı oldukları şahısların sıhhatlerine kavuşmaları için tüm sağlıkçıların canla başla çalıştığını söz eden Yavuzyılmaz, “Salgın başladığından bu yana 2 yılı geçti. Ben bunun 1,5 yıldan fazlasını Bursa’da yaşadım, daha evvel diğer bir kentte vazifemiz vardı. Bugüne kadar alınan önlemler, uygulanan usuller, aşılama süreciyle muhakkak noktaya geldik. Umarım bundan sonra tekrar bir yükselme yaşamayız. Çabucak çabucak pandemi öncesi duruma yaklaştık diyebiliriz. Bunun birçok sebebi var beşerler bilinçlenmesi var. Alınan önlemler, yapılan esirgeyici hizmetler ve bunun başında aşı geliyor. Biz Bursa’da 4 milyon doz aşı yaptık. Bu âlâ bir sayı. Bursa’nın 3 milyon 100 bin kadar kayıtlı nüfusu var. Tabi bu sayıda muhakkak bir yaş kümesi da 12 yaş altında. 12 ile 18 yaş ortasındaki süreçte de ailelerin tercihi ile aşı yapıyoruz. 18 yaş üstünde şahısların kendi tercihleri ile aşılama yapıyoruz. Bu sayıya baktığımızda Bursa’nın 4 milyon aşı demek maksat nüfusun en az 2 kere aşılanması demek oluyor. Yaklaşık 700-800 bin civarında 18 yaş altı nüfus vardır” dedi.

Sıkıntı günler geçirildiğini, sıhhat topluluğunun 2 yılda büyük fedakarlık gösterdiğini lisana getiren Yavuzyılmaz, “Pandeminin yıkıcı tesirinden insanlarımızı uzak tutmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuz kanaatindeyim. Birçok gelişmiş kabul edilen ülkelerdeki üzere hastalarımızı ‘Artık yapacak bir şey yok. Ölen ölür, kalan alanlar bizimdir’ üzere bir anlayışa hiçbir vakit terk etmedik. Huzurevlerimizde, bakım meskenlerinde, olağan vatandaşlarımıza da tıpkı prosedürleri uyguladık. Çocuk ve gençlere de tıpkı teknikleri uyguladık. Ben Bursa özelinde söylüyorum. Günlük 7 bine yakın olayımız olduğu günler oldu. Bunun yaklaşık yüzde 10’u yatış gerektiren hastalardı. Bu da 700 eder. Bu sayının yüzde 2’si kadarı da ağır bakım muhtaçlığı hissetti. Bu da 140 kişi eder. Hastaneler açısından kolay ve yönetilebilir sayılar değil. Biz hiçbir hastamızı Bursa’dan öteki bir kente yer yokluğundan ya da ileri tedavi emeliyle göndermedik. Gönderdiğimiz tahminen 50-100 hasta olmuştur, bunların da münasebetleri ailelerin öbür kentlerde yaşamasıdır. Hiçbir hastayı biz burada tedavi edemiyoruz münasebeti ile diğer kente göndermedik” diye konuştu.

“4 bin 200 üzere sayılardan 150’ye indik”

Kimi periyotlarda hastanelerde covid-19 sebebiyle 3 bin 500- 4 bin kişinin yattığı devir olduğunu söyleyen Yavuzyılmaz, “Bunu bizim devlet hastaneleri, üniversite ve özel hastaneler olmak üzere toplam olarak söylüyorum. 700-800 hastamızın yalnızca covid sebebiyle ağır bakımda yattığı periyotlar oldu. Bunun yanında trafik kazaları, kalp krizleri, felçler, ağır bakım muhtaçlığı duyan ameliyatlar durmadı. Bunları tekrar devam ettirdik. Bizim yalnızca covid yüzünden 700’e yakın ağır bakım 3 bin 500 kadar da yatan hasta yükü geldi. Yalnızca Bursa özelinde. Lakin alnımızın akı ile bu süreci yürüttük. Şu an bütün hastaneler için söylüyorum. Toplam 150 kadar covid sebebi ile yatan hasta var. Bunların 50 tanesi ağır bakımda öbürleri servisler de yatmaktadır. 3 bin 500 olağan yatak, 700 ağır bakım toplam 4 bin 200 üzere sayılardan 150’ye indik” sözlerini kullandı.

“Tüm sıhhat çalışanlarına şükran borçluyuz”

“Şu an bizim sıhhat yükümüzde çok büyük bir hafifleme olmadı. Zira, bugüne kadar ertelediğimiz, pandemi münasebeti ile acile olmayan sıhhat problemlerini artık halletmeye çalışıyoruz. Şu an merkezde doluluklarımız çok önemli oranda yüksek. Hiçbir ağır bakım ya da yatış bekleyen hastamız yok” diyerek kelamlarını sürdüren Yavuzyılmaz, “Hastaneler boşaldı diyemeyiz. Başka sebeplerle hastanelerimize müracaatlar devam ediyor. Sıhhat çalışanlarına, en zirveden alt kademede misyon yapan arkadaşlarıma hepsine şükran borçluyum. Önemli bir özveri ile çalıştılar. Şunu çok net gördük, hastanedeki işi bitmemişse, ‘Benim mesaim bitti’ diyerek nöbet yerini kimse terk etmedi. Ne vakit kaideler olgunlaştıysa, mesaisini bitirdi. Bu söylediklerimin içinde tüm hastanelerde vazife yapan sağlıkçıları kapsayarak söylüyorum. Bu takım işidir. Sizin oksijen sisteminizde bir sorun, tıkanıklık varsa, teknisyen oraya müdahale edemezse isterseniz 20 doktor, 500 hemşire olsun lakin teknisyen o sorunu çözemiyorsa, işler aksamış demektir. Bu topluluğun zirveden tırnağa herkese şükran borçluyuz” halinde konuştu.

4 milyon test, 732 bin hasta

1 milyon 800 bin şahsa filyasyon hizmeti

Yalnızca 730 bin hastayla değil, temaslı olduklarıyla da ilgilendiklerini belirten Yavuzyılmaz, “Biz yalnızca hastaları değil, onların temas oldukları kişiyi de takip ettik. Bunlar filyasyon takımlarıyla yapıldı. Yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi filyasyon hizmeti verildi. Hastaların yaklaşık 3 katına yakın bir temaslı profilimiz vardı. Değişmekle birlikte en ağır olduğumuz devir 750 takımla birlikte 750 takım diyorum burada bir sürücü 2 de sağlıkçı arkadaş bulunuyor. Bir grup 3 bireyden oluşuyor. 2 bin 250 kişi alanda vazife yaptı. Bunu sabah 8’den gece 12’ye kadar, birtakım kümeler da gece 12’den sonra hazırlık basamağını sabaha kadar sürdürdüler. Sabah gelen takımlara gidecekleri adresleri ve donanımlarını hazırlıklarını yaptı. 24 saat aslına nazaran arkadaşlarımız misyon yaptılar. Hastalarımızı meskenlerinde görüp ilaç vermemiz gerekiyorsa ilaç, test almamız gerekiyorsa testlerini aldık ve bilgilendirmeler yaptık. Tıpkı anda 750 takım değil, iki vardiya oldukları için bu halde süreci götürmeye çalıştık. Bunun lojistik çok değerliydi. Başta Valimiz Yakup Canbolat olmak üzere onun da katkılarıyla iş dünyasından talepler oldu. İş dünyasındaki beşerler bize araç, sürücü takviyeleri oldu. Bunlar yapılırken, rutin işlerimizde devam etmesi gerekiyor. İçilen suyun kontrolü yapılmak zorunda. Doğan çocukların aşılarını yapmak zorundasınız. Yeniden rutin hasta olup sizden hizmet bekleyenlerininkini yapmak zorundasınız. Bu yüzden lokal idarelerin önemli dayanakları oldu. Herkes seferberlik duygusu içinde bu işler yürütüldü. Biz üçüncü ramazanı yaşıyoruz. Etrafımızda bize yemek dağıtımından tutun diğer gereksinimlerin karşılanması noktasında çok takviyeler gördük” diye konuştu.

Bursa’da toplam 4 bin 985 kişi vefat etti

Bursa’da 4 bin 985 kişinin virüsten ötürü vefat ettiğini belirten Yavuzyılmaz, “Türkiye ortalaması ile çabucak hemen paralel gitti. Şöyle bir farklılık var. Bu vefatların yaşla direkt alakası var. 65 yaş üstü insanların ek sorunları daha fazla. Buna bağlı olarak da vefatlar arttı. Mesela benim eski vazife yaptığım yer Balıkesir’de yaşlı oran yüzde 18’di. Lakin Bursa’da yüzde 9. Hasebiyle hasta olana karşı vefat oranı o kentte daha fazla görünüyor. Nüfus ve yaşlılık ile hakikat orantılı bir sayıdır. Nüfus piramidini göz arkası ederek bu sayıları pahalandırmak gerekiyor. Nüfusu yaşlı olan kentlerin vefatları biraz daha fazla” dedi.

“Normal vatandaştan iki kat fazla sıhhat çalışanı bu hastalığa yakalandı”

“Bizim de korona virüsten kaybettiğimiz sıhhat çalışanlarımız var. Sıhhat çalışanlarında 6 bin 615 covid hadisesi görüldü. Özel hastaneler ve üniversite dahil toplam 30 bin sıhhat çalışanımız var. Bunlar içerisinde 6 bin 615’i müspet olmuş” diyen Yavuzyılmaz, “Kamuda bizim 21 bin çalışanımız var. Özeldekilerin kayıtlarını çok tutamıyoruz. Bu 6 bin 615 sayısı bizim kamudaki sayılarımızla alakalıdır. 21 bin üzerinden hesaplarsak yaklaşık 3’te bir yapıyor. Bizim 4 bin testte oran 700 yani 5’te bir yapıyor. Sağlıkçıların korona’dan daha çok etkilendiğini göstermek için bu sayıyı söylüyorum. Biz zira direkt covid’in göbeğindeyiz. Biz bu toplumda yaşıyoruz, riskimiz var lakin asıl risk natürel ki de çalışma ortamımızla ilgilidir. Olağan vatandaştan iki kat fazla sıhhat çalışanı bu hastalığa yakalandı” sözlerini kullandı.

“Covid-19’da oksijen muhtaçlığı 10 katına çıktı”

Bursa Kent Hastanesi’nin çok büyük katkısı olduğunu, zira bu hastanenin fiziki manada dönüşüm yapmaya, hareket alanı açısından çok müsait alternatifleri olduğunu işaret eden Yavuzyılmaz, “Bu bizim elimizi çok güçlendirdi. Kent Hastanesi grubuyla de ağır bakım sayılarını önemli oranda arttırdık. Çekirge, Kestel, Gürsu ve Yüksek İhtisas’ta birebir süreçleri yaşadık. Binaları eski olan hastanelerde karşınıza farklı problemler çıkıyor. Mesela, oksijen sisteminde o denli bir yapı var ki; oksijen sistemleri boru ile döşenmiş hastanenin bir terminalinden geliyor. Oraya oksijen tankı ile oksijen depolanıyor. Oradan da özel sistemle birlikte hastanenin tüm hastalarına dağıtılıyor. Covid-19’da o denli bir oksijen gereksinimi var ki olağanın 10 katı diyebiliriz. Münasebetiyle bütün yüksek atımlı oksijen yüklemesi yapılması lazım. Siz ne kadar ağır bakım açmaya çalışırsanız çalışın oradaki boru sistemi oksijen yükünü kaldırmıyorsa açamıyorsunuz. Girişteki basınç ile hastaya verilen basıncın tıpkı olması lazım. Bu yüksek oksijen aygıtını çalıştırmak için o basıncın oluşması lazım. Eski hastanede boru sistemi o yükü kaldırması mümkün değil. Olağan hasta yükünü kaldırıyor lakin 10 kat gereksinim durumunda oksijen vermek durumunda kalınca bunu taşıyamıyor. Kent Hastanesi bu noktada elimizi güçlendirdi. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi birkaç alan ağır bakıma çevrildi. İlçelerdeki hastaneler yapacaklarını yaptılar. 20 günde kamu hastanelerinde 300 ek ağır bakım yatağı oluşturduk. Toplam 1100’lere çıktı. Şu an bu yataklar faal ve kullanılıyor. Covid için ayrılan ağır bakımının paklığı yapıldı ve olağan ağır bakıma dönüştürüldü. Servislerde de bunu yaptık. Kent Hastanesi’nin fizik tedavi bloğunu o periyot dönüştürdük. Fizik tedavi acil hastalarını İlker Çelikcan’da çözdük” halinde konuştu.

“Şehir Hastanesi salgında Bursa’nın amiral gemisi oldu”

Bursa Kent Hastanesi’nin salgında Bursa’nın amiral gemisi olduğuna vurgu yapan Yavuzyılmaz, “Bizim kentimizin amiral gemisi oldu. Kent Hastanesinin toplam yatak kapasitesi bin 350. Fakat bunda çocuk ağır bakımı, servisler, onkoloji üzere ertelenmeyecek hizmetler de var. Onları yeniden yürüyor. Acil ameliyatlar devam etti. Yüksek İhtisas da büyük hastanemiz. Kalp damar cerrahisi yatakları bile muhakkak devir mecburî olmayan ameliyatları biraz daha geciktirerek Covid’de kullandık. Çekirge hastanesi ağır bakımlarını arttırarak merkezdeki yükü toparladı. Bunun yanında ilçedeki Gürsu, Kestel üzere hastanelerimize uygunluk durumuna nazaran hastalarımızı nakil ettik. İnegöl, Yenişehir, İznik’e nakil yaptık. Hiçbir hastayı yatak bekler durumda bırakmamak için Mudanya, Karacabey üzere ilçelerimize hastalar verdik. Bu dönüşümü daima yaptık” dedi.

Hastalığın 3 devir pik yaptığını ve gelinen noktada Bursa’da günlük 4 bin 950 olaya ulaştığını kelamlarına ekleyen Yavuzyılmaz, “Ondan sonraki pikte de o kadar yükselmedi, biraz daha sakin geçti. Lakin bu en son Omicron varyantı ile bir arada 7 binli sayıları aştığımız günler oldu. Şunu diyebiliriz, 7 bin olayda yatış ve ağır bakım sayısı 4 bin 950’deki düzeye çıkmadı. Bunun bence Omicron varyantı hafif deniyor lakin aşı ve önlemler sürece katkı sağladı. Aşıya karşın olumlu hastalar oldu lakin seyri çok daha hafif geçirdiler. Tıpkı hastalar aşı olmasaydı ağır bakım kullanımı olacak ve kayıplar daha çok olacaktı. Bu manada aşının bize önemli katkısı var” sözlerini kullandı.

Günde 70 bin aşıdan 700 aşıya

Bursa Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, kelamlarını şöyle tamamladı;

“Şu an e-nabız sistemi üzerinden aşı hakkı gelenlerin aşıları yapılıyor. Lakin orada da önemli düşüşler var. 70 bin aşı yaptığımız gün vardı, şu an maalesef 700 aşı yapıyoruz. Artık Turkovac da var. Bu aşıyı da yapıyoruz. Öncesinde Sinovac ya da Biontech olması fark etmez. Hatırlatma dozlarını Turkovac da olabilirler. Vatandaşımızda şöyle bir algı oluştu; ‘Zaten bu iş bitti’. Sürecin tabipler olarak bitmediğini görüyoruz. Nereye gideceğini de yüzde 100 öngörmemiz mümkün değil. O yüzden tedbirlik dikkatli olmakta yarar var. Peyderpey önlemler sıkıydı, artık gevşetiyoruz. Açık alan maske durumu kaldırıldı. Şu şuur insanlarda oluştu, kalabalık ortama girildiğinde refleks olarak maskesini takıyor. Maske yalnızca Covid’de değil, teneffüs yolu ile bulaşan başka hastalıklardan da koruyuculuğunu net biçimde gördük. Bunu bilhassa Dörtçelik Çocuk Hastanesinde çok net gördük. Zira teneffüs yolu ile bulaşan dönemsel çocukluk hastalıkları çok daha az karşımıza geldi.”

İhlas Haber Ajansı / İhsan Altıkardeş – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>