DOLAR 18,5477 0.13%
EURO 18,0776 0.28%
ALTIN 984,05-0,33
BITCOIN 3606492,50%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Bel fıtığında mikrocerrahi yöntemi ile kısa sürede ayağa kalkabilirsiniz”
  • Haberler10
  • Sağlık
  • “Bel fıtığında mikrocerrahi yöntemi ile kısa sürede ayağa kalkabilirsiniz”

“Bel fıtığında mikrocerrahi yöntemi ile kısa sürede ayağa kalkabilirsiniz”

ABONE OL
Mayıs 5, 2022 23:24
“Bel fıtığında mikrocerrahi yöntemi ile kısa sürede ayağa kalkabilirsiniz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Burak Kınalı bel fıtığı tedavisinde uygulanan mikrocerrahi metodu ile ilgili bilgi verdi. Erken devirde gerçek formda uygulanan mikro cerrahi teşebbüslerin hayat kurtaracağını aktaran Dr. Öğr. Üyesi Kınalı, bel fıtığı tedavisinde mikroskop yardımıyla uygulanan mikrocerrahi tekniğin bireyleri kısa müddette ayağa kaldırabileceğini lisana getirdi.

Bel disklerinin vakit içerisinde yıprandığı lisana getiren Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Burak Kınalı, bel fıtığının ortaya çıkışına yönelik şunları söyledi:

“EN TESİRLİ AMELİYAT: MİKROCERRAHİ”

Bel fıtığı tedavisinin hastaya mahsus yaklaşım gerektirdiğini aktaran Dr. Öğr. Üyesi Kınalı, “Bel fıtığına bağlı şikayetlerin olması halinde ayrıntılı muayene ve radyolojik tahlillerin yapılması sonucu en uygun tedavi kararının verilmesi değer arz eder. Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan şahıslarda ağrıları hafifletmek gayesiyle yatak istirahati, ilaç tedavisi ve ödemi azaltmak için kullanılan epidural enjeksiyon üzere ameliyat dışı yollar kullanılabilir. Cerrahi dışı uygulamaların yetersiz kaldığı durumlarda ise açık ve kapalı cerrahi formüllerden faydalanılır. Mikrocerrahi sistemi günümüzde uygulanan en tanınan ve tesirli ameliyat yöntemidir” diye konuştu.

“SİNİRE BASKI YAPAN FITIK TEMİZLENİYOR”

Mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatının mikroskop ve buna uygun mikro aletler kullanılarak yapılan bir ameliyat tekniği olduğunu söz eden Dr. Öğr. Üyesi Kınalı, “Mikrocerrahi tekniğinde hasta anestezi altındayken uygulanabileceği üzere uygun hastalardan belden aşağı uyuşturularak çarçabuk yapılabileceğini unutmamak gerekiyor. Böylece anestezi riski yüksek olan ileri yaş ve ek hastalığı olan hastalarda bile bu süreç çarçabuk uygulanabilmektedir. Mikroskop yardımıyla 1-1,5 cm’lik küçük kesiler açılıyor. Özel aygıtlar yardımıyla açılan bu kesilerden girilerek kas dokusu az ölçüde sıyrılarak sona baskı yapan fıtık temizleniyor. Bel fıtığı ameliyatlarında mikrocerrahi sisteminin kimi avantajları da var. Bunlar daha az kesi, enfeksiyon riski, kas dokusu sıyrıldığı için ameliyat sonrası daha az bel ağrısı, mikroskop sayesinde dokular üç boyutlu ve en ince ayrıntısına kadar görülür. Bundan ötürü komplikasyon riski çok azdır” tabirlerini kullandı.

“BU BELİRTİLER VARSA KESİNLİKLE DOKTORA GİDİN”

Bel fıtığı tedavisinde bilhassa dikkat edilmesi ve geç kalınmaması gereken hastaları gösteren kimi belirtileri de sıralayan Dr. Öğr. Üyesi Kınalı,  “Eğer bireyde bağırsak ve mesanede işlev kaybı (idrar ve dışkı kaçırma), bel ve bacak ağrılarının berbatlaşması, bacaklarda güçsüzlük, istikrar ve yürüme bozukluğu, ilaç tedavisine karşılık vermeme, yanma, batma ve üşüme üzere hudut hasarını belirten bulgular varsa vakit kaybetmeden denetimlerinin yapılması ve gerekli olması halinde mikrocerrahi usulü ile tedavi basamağına geçilmesi gerekiyor. Gerekli tetkikleri yapılan, başka tedavi sistemlerine yanıt vermeyen, düşük ayak (ayak bileğini üst hareket ettirememe) yahut kauna equina sendromu (bacakta ileri derecede güç kaybı, idrarı ve dışkıyı tutmakta zahmet yaşama) gelişmiş olan hastalarda mikrocerrahi formülü kullanmak gerekiyor. Hastayı muayene etmeden sırf imajlarla alınacak kararlar katiyen yanlış ve aldatıcıdır. Her bel fıtığında ameliyata gerek olmadığı üzere, erken periyotta gerçek yolların kullanılması ise hayat kurtarır” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>