DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3509500,67%
İstanbul
18°

AÇIK

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Prof. Dr. Hasan Biri: Lazer teknolojisi, prostat tedavisini hızlandırıyor
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Prof. Dr. Hasan Biri: Lazer teknolojisi, prostat tedavisini hızlandırıyor

Prof. Dr. Hasan Biri: Lazer teknolojisi, prostat tedavisini hızlandırıyor

ABONE OL
Mayıs 5, 2022 22:48
Prof. Dr. Hasan Biri: Lazer teknolojisi, prostat tedavisini hızlandırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lazer teknolojilerinde görülen gelişmeler, erkeklerin 40’lı yaşlardan itibaren en kıymetli sıhhat meselelerinin başında gelen düzgün huylu prostat büyümesinin tedavisinde yeni tahlilleri de beraberinde getiriyor. ThuFLEP ismi verilen lazer teknolojisi hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hasan Biri, “Bu teknoloji ile prostat, erkeklerin kaygılı düşü olmaktan çıkıyor. Bu formül başka tekniklere nazaran daha aktif, süratli ve konforlu tedavi gerçekleştirilirken, daha az kanama ile ameliyat sonrası idrar tutmayı sağlayan kasların ve meni çıkışının daha âlâ korunması sağlanıyor” dedi.

Lazer teknolojisindeki gelişmeler, 40’lı yaşlardan itibaren erkekler için bir soruna dönüşen düzgün huylu prostat büyümesinin tedavisinde eski sistemlere kıyasla faal, süratli ve konforlu tedavi seçeneklerini beraberinde getirdi. Prof. Dr. Hasan Biri, ThuFLEP ismi verilen yeni bir teknoloji hakkında detayları paylaştı.

Hususla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Koru Hastanesi Üroloji Kliniği Kısım Lideri Prof. Dr. Hasan Biri, “En son geliştirilen thulium fiber lazer (ThuFLEP) teknolojisi cerrah ve hasta açısından birçok avantaj sunuyor. ThuFLEP sisteminde, hala kullandığımız HoLEP, Plazma Kinetik üzere tekniklere nazaran daha aktif, süratli ve konforlu tedavi gerçekleştirilirken, daha az kanama ile ameliyat sonrası idrar tutmayı sağlayan kasların ve meni çıkışının daha âlâ korunması sağlanıyor” dedi.

LAZERLE CERRAHİDE HASSAS VE SÜRATLİ DENETİM

Lazerlerin dokuyu kesmek, buharlaştırmak yahut koagülasyon (pıhtılaşma) elde etmek için kullanılan değişik dalga uzunluğu yayan aygıtlar olduğunu söz eden Prof. Dr. Hasan Biri, prosedürlerin bilgisayar tabanlı görüntüleme ve yönlendirme sistemleriyle hassas, süratli ve denetimli gerçekleştirildiğini söyledi. KTP lazer, diode lazer, holmium (HoLEP) lazer üzere teknolojilerin akabinde thulium fiber lazer (ThuFLEP) teknolojisinin başta güzel huylu prostat büyümesi tedavisinde olmak üzere, hasta ve cerrah açısından kıymetli avantajlar sağladığına dikkat çeken ve prostatın erkeklerin dehşetli düşü olmaktan çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Hasan Biri, “İyi huylu prostat büyümesi 50-80 yaş ortası erkeklerin yaklaşık yüzde 30’unun günlük hayat kalitesini etkileyen kıymetli bir sıhhat sorunu. Bu hastalığın tedavisinde HoLEP ya da TURP/Açık Prostatektomi üzere sistemler hala kullanılıyor. Fakat 2022 yılıyla ThuFLEP tekniği ön plana çıkıyor. ThuFLEP lazer teknolojisi, öbür sistemlere nazaran daha hafif yan tesir ve dokudaki daha az bozulma üzere değerli avantajlara sahip” diye konuştu.

DAHA GÜZEL KESİCİ GÜÇ, DAHA AZ DOKU DERİNLİĞİ, DAHA AZ KANAMA

Lazer gücüyle yapılan her iki sürecin teknik olarak birbirine benzediğini, fakat ThuFLEP usulünün daha düzgün kesici güce ve daha az doku derinliğine ulaşmasının kelam konusu olduğunu belirten Koru Hastanesi Üroloji Kliniği Kısım Başkanı Prof. Dr. Hasan Biri, “Bu nedenle daha az kanama oluyor ve ameliyat sonrası idrar tutmayı sağlayan kasların ve meni çıkışının korunmasında daha uygun bir sonuç elde ediliyor. ThuFLEP tekniği uygun huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinin yanı sıra, mesane tümörlerinin endoskopik rezeksiyonu ve evrelemesinde, üst üriner sistem tümörlerinin rezeksiyonu ve evrelemesinde de kullanılıyor. ThuFLEP yolu, öteki endoskopik tekniklerde olduğu üzere dış idrar deliğinden idrar kanalına girilerek gerçekleştiriliyor. Prostat dokusu, büyüklüğüne yahut biçimine nazaran 2-3 ya da tek modül halinde kabuğundan sıyrılıyor ve mesane içine konuyor. Daha sonra morselatör ismi verilen aygıtla parçalanıp vakumlanarak beden dışına çıkarılıyor. Prostat dokusu, çıkarıldıktan sonra patolojiye gönderilerek inceleme altına alınıyor” sözlerini kullandı.

ORTALAMA 1 İLA 3 SAAT SÜRÜYOR

ThuFLEP prosedüründe doku penetrasyon derinliğinin daha az olması ve dalga uzunluğunun daima güçle belli bir ısıda sabit çalışması sonucu, daha az doku ve hücre hasarı meydana geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Biri, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“ThuFLEP prosedürü prostat büyüklüğüne nazaran ortalama 1 ila 3 saat sürüyor. Thulium Lazer gücünün dokular üzerinde derinliğe daha az ulaşmasıyla prostat etrafından geçen, ereksiyonda rol alan sinirsel yapılar daha az ısı gücüne maruz kalıyor. Bu sayede hastanın ereksiyon yapısı korunuyor. Daha yüksek kesici güce sahip olan Thulium Lazer, prostat dokusu çıkarılırken anatomik bozulma riskini de ortadan kaldırıyor. ThuFLEP sistemi prostat cerrahisi önerilen herkese uygulanabilen bir teknik. Öteki cerrahi tekniklerden üstünlükleri olduğu için itimatla yapılabiliyor. ThuFLEP lazer prosedüründe prostat büyüklüğüyle ilgili üst limit bulunmazken, hastaların hastanede yatış mühletleri 12-24 saat olup prostat büyüklüğüne nazaran ameliyattan sonra sondalı kalma mühleti de 12-48 saat ortasında değişiyor.”


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. <a href="http://csamedya.com.tr/">sosyal medya hizmetleri</a>