DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4411290,27%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzmanlar kenelere karşı uyardı: “Kene ile mücadelede en etkili yöntem tedbir, erken tanı ve tedavi”
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Uzmanlar kenelere karşı uyardı: “Kene ile mücadelede en etkili yöntem tedbir, erken tanı ve tedavi”

Uzmanlar kenelere karşı uyardı: “Kene ile mücadelede en etkili yöntem tedbir, erken tanı ve tedavi”

ABONE OL
Mayıs 7, 2022 09:48
Uzmanlar kenelere karşı uyardı: “Kene ile mücadelede en etkili yöntem tedbir, erken tanı ve tedavi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanlar kenelere karşı uyardı: “Kene ile çabada en tesirli formül önlem, erken teşhis ve tedavi”

ÇORUM – Kene ısırmaları ile birlikte görülmeye başlayan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi”ne karşı ikazlarda bulunan Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları-Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Baykam, kene ile gayrette en tesirli sistem önlem, erken teşhis ve tedavi olduğunu söyledi.

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu üzere Türkiye’de de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin endemik bir hastalık haline geldiğine dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları uyarıyor. Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları-Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Baykam, KKKA hadiselerinin görülmesinin beklendiğini belirterek hastalıktan korunma yolları ile ilgili bilgi verdi. işaret etti.

KKKA hastalığının idaresinde üç kıymetli noktanın bulunduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Baykam, “Birincisi insan bedenine yapışan keneler aracılığıyla bulaşan virüsün bulaşını önlemek. İkincisi hastalığın erken tanınması ile ilgili hem halkın hem sıhhat çalışanlarının hassaslığını artırmak. Üçüncüsü de teşhis yahut ön teşhis konan hastalara gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak” dedi.

“Vücutta ne kadar kısa tutunursa virüsün geçişi de o kadar azalır”

Tarlada yahut bahçede çalışanların meskenlerine dönüşlerinde bedenlerine kene yapışıp yapışmadığını denetim etmeleri için davette bulunan Baykam, “Çünkü keneler bedende ne kadar kısa tutunursa virüsün geçişi de o kadar azalır. Kenenin bedenden çabucak uzaklaştırılması gerekiyor. Ayrıyeten keneye çıplak elle dokunulmamalı. Elimizde bir eldiven ya da kumaş modülü olmalı. Onunla tutarak bedenden uzaklaştırmalıyız. Kenenin bedenden uzaklaştırılmasında en ülkü formül ise pens. Lakin o denli durumlar oluyor ki kene sıkı tutunduğunda bazen çıkaramayabiliyoruz. O vakit da bir sıhhat kuruluşuna giderek acilen keneyi çıkarttırmalıyız” diye konuştu.

“Kırsala olan istek nedeniyle olaylarda kısmı biraz artış var”

2002-2003 yılından itibaren Türkiye’de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı olaylarının takip edilerek teşhisinin konduğunu anlatan Prof. Dr. Nurcan Baykam, “Vaka sayıları yıllar içerisinde evvel artış gösterdi. Sonra şuurun artması, toplumun eğitimi, bakanlığın aldığı tedbirler ve hayvanların ilaçlanması derken olay sayılarında bir düşüş sağlandı. Lakin son periyotta pandeminin tesiriyle yerleşim noktasında kırsala olan ilgi nedeniyle hadiselerde kısmı biraz artış var” halinde konuştu.

“Bu şuur değişikliği pandemi ile birlikte geldi”

Pandeminin toplumda olaylara karşı bir şuur artışı sağladığını kaydeden Baykam, şunları kaydetti:

“Artık tüm dünya bir salgın hastalığına karşı daha hassas hale geldi. Bir enfeksiyon hastalığından korunmaya yönelik alınan önlemlerin ne kadar kıymetli olduğunu gördü. Bunların olumlu olarak yansıyacağını düşünüyoruz. Beşerler pandemi devrinde korona virüse gösterdiği hassasiyeti bir KKKA için kene ile temas noktasında emsal tedbirleri almakta da tıpkı hassasiyeti gösterecek. Bu şuur değişikliği pandemi ile birlikte geldi. Umarız hadise sayıları daha da azalacak. Hem kene temasını en aza indirmek, hemde keneyi süratle bedenden uzaklaştıracak tedbirleri almalıyız.”

“Şikayetleri olanlar sıhhat merkezlerine süratle başvurmalı”

Covid-19 ve KKKA’nın birinci başlangıç bulgularının birbirine benzediğine işaret eden Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları-Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Baykam, “Covid-19 pandemisini yaşıyoruz. Sonlarına da geliyoruz inşallah. Burada birinci başlangıç bulguları birbirine çok benziyor. Zira Kırım Konfo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nda da birinci bulgular baş ağrısı, ateş, halsizlik, bedende kas ağrıları, beden ağırısı, bulantı, bazen ishal, gözlerde ve yüzlerde kızarıklık. Birçok hastalıkla bu bulgular görülebilmekte. Covid-19’da da birebir bulgular başlangıçta görülebilmekte. Bu nedenle bu şikayetleri olanlar sıhhat merkezlerine süratle başvurmalı. Ayrıyeten sıhhat kuruluşlarına başvuran hastalar hayvancılıkla uğraştığını, kene ile temasım olabileceğini tabir ederek kesinlikle doktorları uyarmalılar. Doktorlarımızda bilhassa bu hususta farkındalıkları yüksek olmalı ve hassas olmamalılar. Benzeri şikayetlerle gelen hasta kesinlikle sorgulanmalı, zira erken teşhis çok kıymetli. Erken teşhis konduğunda öbür bulaşları önleyeceğimiz üzere süratle gereken tedavilerde yapılabilir” tabirlerini kullandı.

(MMY-BÖ-MK-

İhlas Haber Ajansı / Muhammed Muttalip Yalçın – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.