DOLAR 16,3989 0.28%
EURO 17,6265 0.34%
ALTIN 975,420,31
BITCOIN 475193-2,25%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AK Partili vekil Altay Uslu, Metaverse için “kapı” veya “kapılar” kelimesinin kullanılmasını teklif etti
  • Haberler10
  • Siyaset
  • AK Partili vekil Altay Uslu, Metaverse için “kapı” veya “kapılar” kelimesinin kullanılmasını teklif etti

AK Partili vekil Altay Uslu, Metaverse için “kapı” veya “kapılar” kelimesinin kullanılmasını teklif etti

ABONE OL
Mayıs 8, 2022 15:00
AK Partili vekil Altay Uslu, Metaverse için “kapı” veya “kapılar” kelimesinin kullanılmasını teklif etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünyanın konuştuğu Metaverse için Ak Parti‘den dikkat çeken bir teklif geldi. AK Parti Genel Merkez Bilgi ve İrtibat Teknolojileri Başkanlığı’nın başlattığı Metaverse bahisli çalışmalar için Antalya Milletvekili Atay Uslu, ‘Metaverse kapı aralıyoruz’ başlıklı bir makale hazırladı.

BİRİNCİ 1992’DE GÜNDEME GELDİ

Meta (öte) ve universe (evren) sözcüklerinin oluşturduğu Metaverse’ün birinci olarak 1992 yılında Neal Stephenson imzalı Snow Crash isimli bilimkurgu romanında kullanıldığını kaydeden Uslu, Metaverse’ün ne olduğuna dair seçenekleri şöyle sıraladı:
“Kimilerine nazaran internetin gelecekteki yeni hali, bazılarına nazaran web 3.0’ın en tanınan mecrası. Bazılarına nazaran yakın gelecekte internetin yerini alacak bir sistem. Bazılarına nazaran sanal ve fizikî gerçekliğin buluşacağı bir yer. Bazılarına nazaran tüm dijital dünyaların birleştirildiği, yani internette yapabildiğiniz her şeyin tek bir alanda toplandığı yeni bir 3D cihan konsepti. Bazılarına nazaran sanal ve fizikî dünyayı bir ortaya getirecek yeni bir cihan. Bazılarına nazaran de dünyamızın dijital ikizi.”

SİYASETTE BİR BİRİNCİ

Siyasette bir birinci olan, 21 Şubat’taki AK Parti Forum Metaverse programını hatırlatan Uslu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şu kelamlarına de yer verdi:

“Metaverse ve gibisi mecralar tahminen torunlarımızı da aşıp onların çocuklarının hayat biçimlerinin ayrılmaz birer modülü olacak. Meta projeler, web 3.0 denen çok daha kapsamlı, çok daha kuşatıcı, çok daha karmaşık bir teknolojik dönüşümün üzerinde inşa edilen mecralardan sadece biri. Dijital teknolojilerin nevruzu, dijital teknolojilerin yeni bir safhası diyebileceğimiz web 3.0 ve onunla irtibatlı en tanınan mecra olan Metaverse hakkında konuşmak, tartışmak, tespit ve tekliflerimizi paylaşmak üzere bir ortadayız. Alışılmış bu siyasette bir birinci.”

ARSA SATIŞINA SÜLÜN OSMAN ÖRNEĞİ

Uslu, Metaverse’de arsa alımının gerçekliğe olan bağlantısını, Taksim Meydanı’ndan Galata Köprüsü’ne İstanbul’un en hoş yerlerini insanlara satan ünlü dolandırıcı Sülün Osman örneğiyle yanıtladı. Uslu, “Çokça sorulan formuyla, ‘Metaverse’den arsa alalım mı?’ Sülün Osman Galata Kulesi’ni mi satmış? Evvel şunu fark etmek yanılgılardan kurtulmayı kolaylaştırabilir. Metaverse’ü fizikî dünyanın bilindik kavramlarıyla ve yanlış terminolojiyle düşünmemek gerekir. Metaverse ile gerçek ortasında da kolay kolay geçişkenlik yapmak gerçek değil. Metaverse arsa ile popülarite kazanan bir kavram. Fakat Metaverse sanal arsa almak değil, hatta arsa almak hiç değil. Yanıt değerleme, finans, ödeme, yatırım, sahiplik, hukuk üzere kavramların Metaverse’de nasıl yeni bir içerik ve üslup kazandığıyla, en kıymetlisi de Metaverse ortamını nasıl algıladığınızla yakından bağlantılı olacaktır. Birçok kuralın farklı işleyebileceği yepisyeni bir süreci ve yepisyeni bir kavramı konuşuyoruz. Yani sanal cihandaki arsa olağan bir arsa üzere düşünülmemeli. Daha açıkçası, hakikaten alınan şeyin ‘arsa’ olup olmadığıysa tartışmaya açık. Bu satışlar Sülün Osman’ın satışları üzere olabilir mi diye? Metaverse uzmanları olmaz diyorlar” diye konuştu.

METAVERSE İÇİN TÜRKÇE İSİM TEKLİFİ

‘Metaverse aslında bir kapı mı, yeni dünyalara kapı mı açıyoruz? Kapılar açılıyorsa, bu kapının hangi tarafı gerçek’ sorularına dikkati çeken Uslu, “Dün televizyon hayatın yüzde 10’unu işgal ederken, bugün internet yüzde 30’ları geçmiş durumda. Yarın metaverse hayatın yüzde 60’ını aşacak/alacak diyenler var. O vakit hangisi gerçek, hangisi sanal hayat olacak? Az vakit geçirdiğimiz mi gerçek, çok vakit geçirdiğimiz mi gerçek olarak algılanacak. Ayrıyeten Metaverse sözünün kapı yahut kapılar olarak Türkçeye çevrilmesini teklif ediyorum” dedi.

Demirören Haber Ajansı / Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.