DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4383530,15%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Covid: Dünya normale dönerken en sert önlemlerin uygulandığı Şanghay, kapanmadan nasıl çıkacak?
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Covid: Dünya normale dönerken en sert önlemlerin uygulandığı Şanghay, kapanmadan nasıl çıkacak?

Covid: Dünya normale dönerken en sert önlemlerin uygulandığı Şanghay, kapanmadan nasıl çıkacak?

ABONE OL
Mayıs 8, 2022 22:48
Covid: Dünya normale dönerken en sert önlemlerin uygulandığı Şanghay, kapanmadan nasıl çıkacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir aydan uzun sürdü lakin Çin’in Şanghay kentinin yöneticileri artık kentteki Covid salgınının neredeyse denetim alındığını düşünüyor.

Bu yüzden büyük bir paklık talimatı verdiler. Bir insan ordusu binlerce apartmanı ve meskun mahalleri virüsü bitirmek gayesiyle dezenfekte ediyor.

Çin’in finans başşehri daha sonra kapanmadan çıkacak lakin bu evre etap, hassas, ihtiyatlı bir formda olacak.

Omicron‘a karşı amansız “savaş” geride yaralı bir kent bıraktı. Testi müspet çıkan ve yaşları 100’ü bulan beşerler karantina merkezlerine götürüldü. Bunun çok az istisnası vardı.

Kapalı kaldığım beş hafta boyunca, yaşadığım apartmanın kapısından ileri gidemedim. En makûs etkilenenler de Şanghay’ın savunmasız insanları oldu.

Wu isimli bir erkek, gördüklerini, Çin dışında TikTok diye bilinen Douyin’de paylaştı. “Şu anda kâfi tıbbi gerecimiz yok, hastalar olağan günlerdeki üzere hastanelerde tedavi edilemiyor” diyor.

Bir noktada hastalanan 85 yaşındaki bir bayanı görmüş. Acil müdahaleyle hayata döndürülmüş.

Testi müspet çıktıktan sonra götürülen 90 yaşındaki bir bayanın ailesinden dehşetli öyküler duyduk. Yetkililer bayanın bir karantina merkezine götürülmesinde ısrar etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen aile, bayanın tek başına yemek yiyememesinden ve tuvalete gidememesinden telaşlıydı. 90’lı yaşlarındaki yatalak kocasına ise meskende kalma müsaadesi verilmişti.

Öbürleri bu büyük Covid-19 dalgasının başlarında hasta olanların hastanelerde karşılaştığı güçlü şartlardan bahsetti. Geçen ay Donghai Yaşlı Bakım Hastanesi’nde Covid testi müspet çıktıktan sonra ölen hastaların haberini yapmıştık. Bu olay kentteki resmi meyyit sayısı hâlâ sıfırken yaşanmıştı.

Bir adam öteki beş bireyle oda paylaşan 90 yaşındaki kız kardeşinin öldüğünü anlattı. Daha sonra yeniden bizimle temas kurup, odadaki öteki dört kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bir hastabakıcının “yoğun bakımlarda çok insan öldü lakin tam sayıyı bilemiyoruz” dediği telefon bildirilerini gördük.

Şu anda, 4 Mayıs itibariyle resmi meyyit sayısı 491. Neredeyse hepsi aşısız yaşlılar. Şanghay’daki 60 yaş üstündekilerin yalnızca yüzde 38’i üç aşılı tam müdafaaya sahip.

Birtakım bölgeler, kapanmanın birinci ayında bu oranı artırmak için harekete geçeceklerini açıkladı.

Çinli başkanlarsa “sıfır Covid” siyasetini uygulamanın hâlâ yanlışsız olduğunda ısrarlı. Çin önderi Şi Jinping, siyasetin değişmeyeceğini net bir formda söyledi. “Israrın zafer getireceğine” inanıyor.

Bu artık, Çin’in koronavirüsle çaba yolu için bir imtihan olacak. Birebir vakitte Şi’nin güvenilirliği için de.

Lakin uğraşın lisanı değişti. Devlet denetimindeki medyada kapanma “statik yönetim” diye tanımlanırken, hükümet amacını “toplumsal sıfır” olarak değiştirmeye zorlandı. Bu, denetim altındaki karantina bölgeleri dışında yeni olumlu hadiselerin görülmemesi manasına geliyor.

Bu amaç yakın. Kayda geçen yeni hadiseler azalıyor ancak tekrar de “sıfır”dan hâlâ çok uzakta.

Tedbirler vakit zaman sert bir biçimde uygulandı.

Kimi beşerler meskenlerine hapsedilirken kimileri zorla çıkartıldı. Benimki de dahil topluluklar pürüzlerle ayrıldı. Kentin birçok yerinde yeşil bariyerler belirdi.

Tedbirlere karşı çıkılmasına ya da eksikliklere odaklanılmasına pek müsaade edilmiyor.

Bir adam yalnızca telefonuyla çekim yapan birine alışveriş torbasını gösterdiği için polis tarafından sorgulandı. Üzerindeki mühürden anlaşıldığı kadarıyla torbadaki domuz eti, komşu bir bölgeden bağışlanmıştı. Bu kural ihlali, besin tedariği sıkıntılarını gözler önüne seriyor.

Birkaç gün evvel Şanghay’ın kimi kısımlarındaki küçük ölçekli hareketler süratle kınandı. Kimi yerlerde tencerelere vurarak protesto edenler olmuştu. Yetkililer bunların “dış güçlerden” etkilendiğini söyledi.

Lakin Çin’in bir modülü taktik değiştirdi.

Hong Kong’ta sert kısıtlamalar vardı. Bir periyot dünyanın geri kalanına kapanmıştı, lakin Hong Kong’un kendisinde kapanma tedbirleri yoktu. Daha sonra Omicron dalgası yaşandı.

Hong Kong’ta o periyot dünyanın en yüksek haftalık vefat oranları kayda geçmişti.

Hong Kong Üniversitesi’nden Profesör Ben Cowling, nüfusun yüzde 60’ının etkilendiğini iddia ettiğini ve şu anda BA2 varyantına karşı sürü bağışıklığı oluştuğunu söyledi.

Cowling ayrıyeten yeni varyant dalgalarından dertli olduğunu belirtse de, kentin daha yeni geçirdiği salgından sonra “Büyük bir tesiri olacağını düşünmüyorum” diyor ve ekliyor:

“Şanghay’daki telaşım, bunun daha ne kadar devam edebileceği.”

Profesör kayıtlara geçen olay sayısının “yavaşça düşeceğini” söylüyor ancak “Bir Omicron salgını daha olursa, tüm bunlar bir ay, iki ay ya da üç ay içinde tekrar yaşanabilir” diye konuşuyor.

Sürü bağışıklığı ya da “Covid ile birlikte yaşamak” başlıkları Çin ana karasında tartışılmıyor. Çin başkanı Şi’nin “son mücadelesini” kazanmak üzerine odaklanılmış halde.

Bu, Çin’in 2020 yazında resmen zafer ilan ettiği virüse karşı bir uğraş.

Lakin Şi, Ekim ayında üçüncü sefer vazifeye getirilmeyi umduğu Komünist Parti Kongresi yaklaşırken, çabayı kazanmaya kararlı.

Başşehir Pekin, virüsün yayılmasını durdurmaya çalışıyor ve birçok kent sakini tekrar tekrar test ediliyor.

Başşehri virüse karşı savunmak, Komünist Parti açısından çok kıymetli.

Neredeyse iki yıldır Çin’in birçoklarında virüs görülmedi ve durum hâlâ bu türlü.

Lakin Omicron tehdidiyle birlikte dertler yine arttı. Hâlâ global büyüme ve tedarik zincirleri açısından kritik değerde olan ve zati kırılgan bir halde olan iktisat giderek büyük bir baskı altına giriyor.

“Sıfır Covid” için kapanmaları legal göstermek giderek daha güç bir hale gelebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.