DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 466081-3,27%
İstanbul
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (2)
  • Haberler10
  • Siyaset
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (2)

ABONE OL
Mayıs 9, 2022 20:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (2)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Düşük gelir kümesindeki vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaya yönelik toplumsal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın akabinde millete seslendi.

Türkiye‘nin güç hariç, dış ticaret fazlası veren, ihracatı ithalatını geçen bir ülke durumuna geldiğini belirten Erdoğan, güç fiyatlarında 10 kata varan artışların Türkiye‘nin yalnızca dış ticaret görünümünü bozmakla kalmadığını, eser maliyetlerinde de önemli artışlara yol açtığını söyledi.

Birtakım eserlerdeki fiyat artışlarının, güç fiyatlarındaki yükselişle, döviz kuruyla ya da enflasyonla izah edilemeyecek düzeyde olduğunu lisana getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sair faktörlerle izahı mümkün olmayan, sadece açgözlülükten, fırsatçılıktan, tamahkarlıktan kaynaklanan fiyat artışları hukuk değil, ahlak problemidir. Özellikle da üretim ve satış monopolünün kelam konusu olduğu eser ve hizmetlerdeki istikrarsız fiyatlamalara karşı uğraş ediyoruz. Kontrolleri sıkılaştırdık. Üretici ve tüketici ortasındaki bağlantıyı en sağlıklı tabana oturtma gayesiyle hazırladığımız hal, perakende ve elektronik ticaret kanunlarıyla ilgili çalışmalar bitmek üzeredir. Stokçuluk ve fiyatları etkileme hatasıyla ilgili cezaları da tekrar düzenliyoruz. Bu cins cürümlere verilen cezaları caydırıcılık temelinde yükseltiyoruz. Ayrıyeten üretim maliyetlerini dengeleyerek, arzı artırmaya ve böylelikle fiyatları istikrara kavuşturmaya yönelik de hazırlıklar yürütüyoruz. Türkiye‘yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyütme siyasetimizin muvaffakiyete ulaşacağından asla kuşku etmiyoruz.”

Sabırla, azimle, inançla yürüdükleri bu yolun sonunun, Türkiye‘nin selametine, milletin refahına, insanların huzuruna çıkacağına işaret eden Erdoğan, “Yeter ki bu güç günleri birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak geride bırakalım. Kâfi ki kendimize güvenerek, umudumuzu canlı tutarak, vizyonumuzu genişleterek, amaçlarımızı büyüterek daha çok çalışalım, daha çok üretelim, daha çok çaba edelim. İşte o vakit aydınlık bir geleceğin bizi beklediğini daima birlikte göreceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her hak ve özgürlük talebini karşıladıkları, her eksiği tamamladıkları, her hayali gerçeğe dönüştürdükleri, asırlık sıkıntıları hal yoluna koydukları üzere halihazırdaki ıstırapları da çözeceklerini, bunun için gereken her türlü donanıma ve kararlılığa sahip olduklarını kaydetti.

“Vatandaşları mesken sahibi yaptık”

Siyasetteki 40 yılı aşkın deneyimine, belediye lideri, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak ülke idaresindeki 30 yıla yaklaşan birikimine güvendiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye‘nin potansiyeline ve 85 milyon vatandaşın gücüne itimatla bu çabayı zaferle taçlandıracaklarını söyledi.

Palavralarla, çarpıtmalarla, iftiralarla, dışarıdan yazılmış senaryolara dayalı siyaset ve toplum mühendislikleriyle Türkiye‘yi yönlendirme periyodunun bittiğini söz eden Erdoğan, “Milli iradenin üstünlüğüne teslim olmayan hiç kimsenin, bu ülkede yetki ve sorumluluk sahibi olamayacağı gerçeğine 2023’te bir defa daha daima birlikte şahitlik edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye gündemindeki birtakım bahislerle ilgili yürüttükleri hazırlıklar sonunda ortaya çıkan muştuları paylaşmak istediğini lisana getirerek, bunlardan birincisinin, konut almak isteyen vatandaşlar ve konut yapan firmalarla ilgili olduğunu kaydetti.

“Bir dizi önlemi hayata geçirme kararı aldık”

Son devirde global iktisatta ham unsur fiyatlarında görülen fahiş yükseliş ve tedarik problemlerinin yol açtığı zahmetler sebebiyle konut inşasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandığına dikkati çeken Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımızı bilhassa konut bölümündeki bu arızi dalgalanmadan korumak hedefiyle bir dizi önlemi hayat geçirme kararı aldık. Bu çerçevede, konut finansmanı konusunda 3 farklı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. Birinci paketle birinci kez ve tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya kadar bedele sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut bedelinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden evvel açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması yahut fiziki altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması kaidesiyle alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Konut bedeli 2 milyon lira ile sonlu bu paket, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir maksadı da döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik etmektir. Üçüncü paketimiz inşaat kesimine yöneliktir. Mayıs ayı başı prestijiyle taban yüzde 40’ı tamamlanmış ve taban yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an evvel tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık. 1 yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız muhakkak bir sayıya kadar ve 36 ay vade ile bu finansmandan yararlanabilecek. Böylelikle inşaat halindeki projelerin süratle tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını böylelikle fiyatların istikrara gelmesini hedefliyoruz.”

“Sosyal konut projelerine sürat vereceğiz”

Bunların yanında TOKİ vasıtasıyla yürüttükleri, vatandaşlara uygun fiyatla sunulan düşük maliyetli, düşük satış fiyatlı toplumsal konut projelerine sürat vereceklerini lisana getiren Erdoğan, “Düşük gelir kümesindeki vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaya yönelik toplumsal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız. Toplumsal konut projelerimizin istismarını önlemek için de bu yolla edinilen konutların 5 yıl mühletle satışına müsaade vermeyeceğiz.” diye konuştu.

“Küçük ölçekli müteahhitlere, kent içindeki küçük parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresini aşikâr bir fiyatın üzerinde satmamaları koşuluyla uygun maliyetli kredi kullandıracağız.” diyen Erdoğan, bu tıp alanların rezerv konut alanı ilanı yoluyla çeşitli vergilerden istisna olmasını temin ederek, maliyetlerin düşürülmesi yoluna da gideceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rezerv alanlarda yapılan ve uygun maliyetli krediyle desteklenen konutların da 5 yıl müddetle satış tahdidine tabi olacağını belirterek, sistemin sağlıklı işleyişini sağlamak için, kontrolde TOKİ ve Emlak Konut üzere birikimi olan kuruluşları kullanacaklarını kaydetti.

Konut arzını artırmak için kentsel dönüşüm projelerine takviye vereceklerini, ada seviyesinde yalnızca hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle bu projeleri hızlandıracaklarını tabir eden Erdoğan, bilhassa hak sahipleri ile müteahhitlerin bir ortaya gelerek yürütecekleri bu projelerin kontrolünü de yeniden ilgili kuruluşların vasıtasıyla daha sıkı yapacaklarını vurguladı.

Erdoğan, “Vatandaşlarımızı süratli, inançlı ve ekonomik biçimde konut sahibi yapmayı amaçlayan bu dayanak paketleri ve uygulamalarımızın güzel olmasını diliyorum.” dedi.

(Sürecek)

AA / Mehmet Tosun – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.