DOLAR 17,9668 0.03%
EURO 18,2049 -0.3%
ALTIN 1.025,56-0,20
BITCOIN 431732-1,21%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Medicana International Ankara Hastanesi’nden “Değer Temelli Sağlık Hizmetleri” paneli
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Medicana International Ankara Hastanesi’nden “Değer Temelli Sağlık Hizmetleri” paneli

Medicana International Ankara Hastanesi’nden “Değer Temelli Sağlık Hizmetleri” paneli

ABONE OL
Mayıs 9, 2022 16:00
Medicana International Ankara Hastanesi’nden “Değer Temelli Sağlık Hizmetleri” paneli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA (İHA) – Medicana International Ankara Hastanesi’nden “Değer Temelli Sıhhat Hizmetleri” paneli

ANKARA – Medicana International Ankara Hastanesi sıhhat dalının önde gelen temsilcilerini ve paydaşlarını “Değer Temelli Sıhhat Hizmetleri” panelinde bir ortaya getirdi.

Medicana International Ankara Hastanesi liderliğinde, Johnson & Johnson Medikal Aygıtlar ve Boston Scientific Tıp Gereçleri katkıları ile klinik ve ekonomik çalışmalar ışığında memleketler arası kıymet temelli örnekler incelenerek sıhhat siyasetleri ışığında Türkiye‘ye entegrasyonunu kıymetlendirmek üzere “Değer Temelli Sıhhat Hizmetleri” paneli düzenlendi. Panele, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal İşler Kurulu Lideri Prof. Dr. Recep Akdağ, Sıhhat Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Aydın, Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü ve Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Gülçin Türkmen Sarıyıldız, Ankara Vilayet Sıhhat Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe, Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı Üyesi Hüseyin Çelik, Toplumsal Güvenlik Kurumu Genel Sıhhat Sigortası Genel Müdürü Prof. Gökhan Tuna’nın yanı sıra birçok sıhhat dal temsilcisi katıldı.

“Böyle büyük bir avantajımız var bizim”

Panele katılarak burada bir konuşma yapan Sıhhat Eski Bakanı ve TBMM Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal İşler Kurulu Lideri Prof. Dr. Recep Akdağ, şunları kaydetti:

“Şükürler olsun ki Türkiye’de vatandaşın kusursuz bir yaklaşımı var. Beni 2013 yılları sonunda Harvard’da master ve doktora derslerine çağırdıkları vakit, orada bakanlara bir liderlik kursu verdiğimiz vakit şunu fark ettim. O vakit Obamacare’i yerleştirmeye çalışıyorlardı. Amerikan halkının çok kıymetli bir kısmı sıhhate şu göz ile bakıyordu. Sıhhat da başka metalar üzere para ile satın alınan bir şeydir, parası olan satın alır, olmayan ‘alamaz’ diyor. Bir İngilizce bir tabirleri vardı o vakit. Diyorlardı ki, ‘Health is a good like food’. Hatta televizyonda seyrediyordum hararetli hararetli tartışıyorlardı. Diyorlardı ki ‘Herkese parasına bakmadan sıhhat hizmeti vereceksek o vakit marketleri de açalım, herkes oradan gitsin besinini alsın’ üzere saçma sapan tartışmalar yürüyordu. O denli bir toplum o denli bir kültür. Bizim toplumumuzun o denli bir kültürü var ki. Neredeyse 84 milyonun tamamı, ‘Kardeşim bana hizmet veriyorsun ancak fakire da hizmet ver’ der ve diyor. Bu türlü büyük bir avantajımız var bizim. O vakit yapılası gereken, şayet kıymet bazlı bir ödeme modeline geçecek isek yapılması gerekeni kendi fikrim olarak söylüyorum. Çalışma Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, özel kesim temsilcileri, dernekler hepsi bir ortaya gelmeli. Buna Cumhurbaşkanlığı Sıhhat Siyasetleri Şurası öncülük yapmalı, biz de meclisten Sıhhat Kurulu olarak katılabiliriz. Sonucunda evvel gerçek bir ödeme sistemi daha sonrasında da buna paralel olarak paha bazlı bir ödeme sistemine geçmeliyiz.”

“Değer temelli sıhhat hizmetini tam karşılayan bir kavram olmadığını düşünüyorum”

Paha temelli sıhhat hizmetinin tam karşılığını verebilen bir terim olmadığını, eksik bir tanımlama olduğuna dikkat çeken Sıhhat Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Aydın, “Değer temelli sıhhat hizmetini tam karşılayan bir kavram olmadığını düşünüyorum. Eksik olduğunu düşünüyorum. Yanlış olduğunu değil eksik olduğunu düşünüyorum. Buna karşın maliyet akıbet eksenli bir sıhhat hizmetindeki kıymet anlayışımızı eksik bulsam dahi sıhhat hizmet sunumundaki bütün paydaşların davranışlarını değiştirecek seviyede de tesirli. Bunu da küçümsememek gerekiyor. Yani sıhhat finansmanını kökten etkileyebilecek bir öge. Her türlü uygunlaştırma araçları, tıbbi aygıtlar ve ilaçlar dahil fiyatlandırmayı kökten etkileyebilecek bir öge. Geri ödemeyi, sıhhat sigortacılığını, sıhhatte satın almayı etkileyebilecek bir öge. O açıdan küçümsemediğimi vurgulayarak eksik bulduğumun altını çizmek isterim” diye konuştu.

“Ülkemiz sıhhat konusunda Cumhurbaşkanımızın da öncülüğünde başlattığı sıhhatte dönüşüm ıslahatını tamamladı”

Panelin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü ve Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Gülçin Türkmen Sarıyıldız, düzenlenen panel ile sıhhat sisteminin birçok paydaşını bir ortaya getirerek fikir alışverişinde bulunulması ve panel sonucunda birçok noktada tepki alınmasının önünü açacak bir ortamın hazırlanmasının amaçlandığını söyledi. Sarıyıldız, “Bugün bu toplantıyı yapmaktaki asıl hedefimiz aslında şu. Pandemiden bugüne çok uzun bir mühlet geçti. Birbirimizden çok başka kaldık, devlet ve özel kesim, hizmet sunucuları, tedarik zinciri üyeleri ve ilaç sistemleri olarak. Biz aslında Türkiye’deki sıhhat kültürü ile bunu yapmaya çok alışıktık. Daima özel kesim ve devlet bir ortada el ele yürüyebiliyorduk. Lakin bu pandemi ile birlikte uzun müddet farklı kaldık ve bu süreçte gördük ki; ülkemiz sıhhat konusunda Cumhurbaşkanımızın da öncülüğünde başlattığı sıhhatte dönüşüm ıslahatını tamamladı. Artık onun durduğu bir yere geldi. Bu o denli bir yere geldi ki, artık sıhhat hizmetleri kaliteden ve tahminen kıymetten daha çok hacim üzerine odaklandı. Bu aslında bütün ülke için önümüzdeki periyotta sıhhatin finansal sürdürülebilirliğini zorlayacak üzere görünüyor” formunda konuştu.

“Türkiye’deki insan kaynağımızla, yerleşke projelerimize yapılan yatırımlarla, aygıt teknolojilerimizle ve ilaca ulaşabilirlik ve sıhhate erişebilirlikteki başarımızla önemli bir yol kat ettik”

Dünya genelinde 2000’li yıllardan bu yana bedel temelli sıhhat hizmeti sisteminin uygulandığına ve bu sisteme uygun ödeme sistemleri geliştirildiğine dikkat çeken Sarıyıldız, “Pandeminin bize öğrettiği çok hoş bir şey var. Biz çok şeyi başardık. Sıhhatte çok hoş şeyler yaptık ıslahat ve dönüşüm projemiz ile birlikte. Aslında Türkiye’deki insan kaynağımızla, yerleşke projelerimize yapılan yatırımlarla, aygıt teknolojilerimizle ve ilaca ulaşabilirlik ve sıhhate erişebilirlikteki başarımızla önemli bir yol kat ettik. Fakat an itibariyle bu iş tüm dünya üzerinde değerlendirildiğinde finansal sürdürülebilirliğin sahiden farklı bir boyuta geçmemiz gerektiğini düşündürmeye başladı. Bu türlü bir süreçte biz bu finansal sürdürülebilirlik için ne yaparız diye düşünürken dünyanın aslında 2000li yıllardan beri kıymet temelli sıhhat hizmetlerine döndüğünü ve bütün ödemelerini bunun üzerine kurguladığını görmüş olduk” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.