DOLAR 17,9640 0.03%
EURO 18,2064 -0.28%
ALTIN 1.024,94-0,26
BITCOIN 432035-0,22%
İstanbul
25°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ayrık omurga hastalığına dikkat: “Birden fazla sistemi etkiliyor”
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Ayrık omurga hastalığına dikkat: “Birden fazla sistemi etkiliyor”

Ayrık omurga hastalığına dikkat: “Birden fazla sistemi etkiliyor”

ABONE OL
Mayıs 10, 2022 15:00
Ayrık omurga hastalığına dikkat: “Birden fazla sistemi etkiliyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAŞAKŞEHİR , İSTANBUL (İHA) – Ayrık omurga hastalığına dikkat: “Birden fazla sistemi etkiliyor”

Doç. Dr. Sevgi Yavuz, “Spida bifida 10 bin doğumda 35 ila 50 sıklıkla görülüyor”

Doç. Dr. Sevgi Yavuz, “İstanbul geneli çok hasta popülasyonun olduğu bir grup”

İSTANBUL Halk ortasında “ayrık omurga hastalığı” olarak bilinen spina bifidaya karşı uzmanlar hamilelik sürecinde denetimlerin ehemmiyetine dikkat çekiyor. Doç. Dr. Sevgi Yavuz, “Spina bifida 10 bin doğumda 35 ila 50 sıklıkla görülen bir hastalık, İstanbul geneline baktığınızda aslında çok hasta popülasyonun olduğu bir küme. Birden fazla sistemi etkileyen bir hastalık kümesi, hamilelerin, bayanların bilinçlendirilmesi çok çok önemli” dedi.

Omurgayı oluşturan kemiklerin omuriliği büsbütün örtmediği, omurilik ve alakalı sonların açıkta kaldığı bir durum olarak tabir edilen halk ortasında “ayrık omurga hastalığı” olarak bilinen spina bifida hastalığına karşı uzmanlar erken teşhis ve takip konusunda uyarıyor. Bu çerçevede Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde “Spina Bifida Hastalarının Tedavisinde Multidisipliner Şimdiki Yaklaşımlar Sempozyumu” gerçekleştirildi. Sempozyuma alanında uzman doktorlar ile spina bifida hastaları ve aileleri katıldı. Sempozyumda hastalığın neden olabileceği sorunlara ait bilgi verilirken teşhis ve takip süreçlerinin kıymetine dikkat çekildi. Uzmanlar, hastalığın bayan doğum branşıyla başlayan beyin cerrahisi, ortopedi, nefroloji üzere alanları da etkileyen bir hastalık olduğuna vurgu yaparken iştirakçilerin merak edilen sorularını da yanıtladı.

“Pes etmesinler, hekimlerin dediklerini yapsınlar”

Vakit zaman yürümekte zorluk çeken spina bifida hastalarından 14 yaşındaki Mehmet Topal, ” Oyun oynamayı çok severim. Spina bifida hastasıyım, çak yaparken, tuvaletimi yaparken zorlanıyorum, yürümekte kasvet çekiyorum. Tuvaletim çok geliyor, ilaç kullanıyorum çok zorlandığım vakit doktora gidiyorum. Pes etmesinler, tabiplerin dediklerini yapsınlar. Bazen dışarı çıkıyorum arkadaşlarımla top oynuyorum, arkadaşlarıma hastalığımı söylüyorum, anlamadım diyorlar anlatıyorum” tabirlerini kullandı.

“İstanbul geneline baktığınızda çok hasta popülasyonun olduğu bir grup”

Bayanların hamilelik sürecinde yaptıracağı denetimlerin erken teşhis ve tedavi için büyük kıymet taşıdığına dikkat çeken ve ihtarlarda bulunan Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Sevgi Yavuz, “Spina bifida 10 bin doğumda 35 ila 50 sıklıkla görülen bir hastalık, İstanbul geneline baktığınızda da aslında çok hasta popülasyonun olduğu bir küme. Hastalıkta asıl sorun omurgada anne karnında açıklığın olması buradan da hudut ve omuriliğin sızarak ileriki periyotta bebek doğduktan sonra bacaklarda felç, mesanede felç, bağırsakların çalışmaması, başta hidrosefali dediğimiz su ve basınç artışıyla giden, aslında birden fazla sistemi etkileyen bir hastalık kümesi. 1940’larda bu hastaların birçoğu kaybedilirken 1990’lardan sonra faal, anne karnında tedavinin sağlanması, tedbirlerin sağlanmasıyla sıklığı düşmüş durumda. Tedavi başarısı olarak artık bu bebeklerin yüzde 90’ından fazlasını büyüterek erişkine gönderebiliyoruz. Tahminen de en değerlisi; hastalığın oluşumunu önlemek burada da hamilelerin, bayanların bilinçlendirilmesi çok çok değerli. Bu çeşit hastalarda biriken idrarla birlikte tekrarlayan idrar yolu iltihapları, böbreklerde hasarlanma ve kronik böbrek yetersizliğine giden bir süreç kelam konusu” biçiminde konuştu.

“Farkındalığın arttırılmasına muhtaçlık var”

Spina bifida hastalığına ait bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bülent Balioğlu, “Özellikle yeni doğan çocuklarda karşımıza çıkan omurgayı ve birlikte tüm ekstremiteleri, bunun yanı sıra nörolojik durumunu etkileyen bir multisistem rahatsızlık. Genetik geçişli olabileceği üzere aslında birçok faktörün de bilemediğimiz nedenlerin de tesirli olduğunu görüyoruz. Bu bahiste farkındalığın arttırılmasına muhtaçlık var. Biz hastalarımızın ve ailelerin bilinçlendirilmesi için öncelikle tespitleri yapmak ve tedbirleri almak zorundayız. Aslında spida bfinalı hastalar bizim karşımıza çeşitli omurga sıkıntıları, ürogenital böbrek sıkıntıları, bağırsak problemleriyle gelebiliyor. O yüzden bu hastaların tedavisini yapabilmek için yalnızca bir grubun değil, tüm grupların multidisipliner bir halde yaklaşması gerekiyor. Çok uygun takip edilmesi gereken bir rahatsızlık kümesi olduğunu biliyoruz. Kesinlikle bunun bir seferlik tedaviyle geçebilecek bir rahatsızlık olmadığını bir takım çalışmasıyla tedavi edilmesi gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor. Ultrasonla gebeliğin takibinde erken periyotlarda fark edilebiliyor, bu yüzden ailelerin tertipli olarak bayan doğun takiplerini yaptırması, oluşabilecek riskler açısından baştan bilgi sahibi olmasını sağlıyor” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.