DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 463629-4,40%
İstanbul
20°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bahçeli MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

Bahçeli MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

ABONE OL
Mayıs 10, 2022 12:00
Bahçeli MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “Sığınmacı sorunu Türkiye‘nin uzun yıllar taşıyabileceği, hazmedebileceği ve tahammül edeceği bir sorun olmaktan büsbütün çıkmıştır.” dedi.

Bahçeli, partisinin küme toplantısında, Türkiye‘de bulunan yabancılarla ilgili duygusal tonu yüklü, tepkisel istikameti baskın, provokasyon dozajı yüksek kirli malumatların, gerçek dışı savların, çarpıtılmış haber ve fotoğrafların bilhassa toplumsal medya kanalıyla ağır olarak servis edildiğini söz etti.

Sığınmacı sıkıntısının, Türkiye‘nin yumuşak karnı, istismara müsait bir zaafı haline geldiğini belirten Bahçeli, sığınmacılar konusunun kaşınıp kanatılmasıyla ilgili vahim bir tertip ve tezgahın artan ölçekte körüklendiğinin anlaşıldığını lisana getirdi.

“Elbette Türkiye yolgeçen hanı, göçmen ve sığınmacı kampı değildir.” diyen Bahçeli, “Şunun da farkındayız ki, sığınmacı sorunu Türkiye’nin uzun yıllar taşıyabileceği, hazmedebileceği ve tahammül edeceği bir sorun olmaktan büsbütün çıkmıştır. Fakat bu çarpıcı gerçek ülkemizde konuk halde bulunan sığınmacılara cephe açmak, toplumsal ve ekonomik hayattan tecrit etmek manasına gelmemelidir, bize nazaran de gelmeyecektir.” diye konuştu.

Nihayetinde Suriyeli sığınmacıların bugün konuk ise yarın komşu olacaklarını lisana getiren Bahçeli, komşunun komşunun külüne de her vakit muhtaç olduğunu söyledi.

“Devletin kayıtları ortadadır”

“Bir sefer Türkiye’nin sığınmacı akınına ve sistemsiz göçe karşı alacağı tesirli tedbirler; geniş çaplı, münasebeti ve gelecek amaçları isabetle belirlenmiş ulusal siyaset planlamasıyla gerçekçi bir boyut kazanmalıdır.” sözlerini kullanan Bahçeli, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bazıları çıkmış sığınmacı sayısını 8 milyon, kimileri da 10 milyon olarak sav ediyor. Bunların hepsi palavradır ve temelsiz savdır. Devletin kayıtları ortadadır ve bizi bağlayan da bu kayıtlardaki bilgilerdir.

Türkiye’nin süreksiz muhafaza statüsüyle ağırladığı Suriyelileri istekli, inançlı ve onurlu biçimde yurtlarına ve yuvalarına sevk etmeleri önümüzdeki en kıymetli gündem hususlarından birisi olmalıdır. Ayrıyeten sistemsiz göçe muhakkak müsaade edilmemeli, yakalananlar çabucak ülkelerine gönderilmelidir.

Suriyeli sığınmacıların ülkelerinden kopuşlarına neden olan iç çatışma ortamı geçer geçmez, yanan ateş söner sönmez, kaos ortamı biter bitmez, sükunet sağlanır sağlanmaz ülkelerine dönüşleri el birliğiyle, güç birliğiyle, insan haklarına muvafık biçimde ve hepsinin isteğiyle hayata geçirilmelidir. Suriye devlet liderinin 30 Nisan 2022 tarihinde ilan ettiği genel af kararı önemli ve geri dönüşleri kolaylaştırıcı bir gelişmedir. Bu kapsamda hükümetin uygulayacağı her politikayı sonuna kadar destekleyeceğimiz herkes tarafından bilinmelidir.

Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve Zeytin Kolu Hareket Bölgeleri’nde Türkiye güvenliği temin etmiştir. Bugüne kadar Afrin, Azez, El Bab, Cerablus, Mare, Tel Abyad ve Resulayn’a toplamda 490 bin Suriyeli yerleştirilmiştir. Milletlerarası finansman imkanlarından istifadeyle, yani külfetin eşit paylaşımıyla, terörden arındırılmış bölgelerde insani ömür alanlarının kurulması ve Suriyelilerin yurtlarına emniyet içinde kavuşmaları mümkündür. Kaldı ki hükümetin iradesi de bu taraftadır. Lakin hiçbir sığınmacıyı, hiçbir günahsızı elinde hançerle bekleyen cellatlara teslim edemeyiz, böylesi bir vahşete ortak olamayız. Bize nazaran briket meskenlerin üretimi kıymetli bir adım, insani ve vicdani bir atılımdır.

Süreksiz muhafaza statüsü altında bulunan Suriyeli kardeşlerimizi arbedenin ve kutuplaşmanın içine çekmek isteyen, bu suretle milletimizi tahrik ve tacize yeltenen kim ya da kimler varsa Türkiye’nin hasmıdır. Bunlar birebir vakitte misyonlu provokatörlerdir. Türkiye’nin yarınlarında sığınmacı sorunu inşallah olmayacaktır. Bu sorun tahlil iradesiyle buluşturularak demografik istikbalimizin güvenliği sağlanacaktır. Cumhur İttifakı’nın kararlılığı budur.”

“Marjinalleşmiş siyasetçiler…”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, emniyet teşkilatının canla, başla ve kahramanlıkla vatan savunmasını yerine getirdiğini, terör örgütüne kök söktürdüğünü belirten Bahçeli, “Ulusal bekamızı, ulusal güvenliğimizi müdafaa ve kollama sorumluluğunu eksiksiz yerine getiren kahramanlarımıza, devlet ve siyaset adamlarımıza milletimiz müteşekkirdir.” dedi.

Terörle çabanın en kilit bakanlıklarından birisinin İçişleri Bakanlığı olduğunu vurgulayan Bahçeli, “İçişleri Bakanı’mız bayramı Hakkari Şemdinli’de kahraman Mehmetlerimizle ve yöre insanımızla karşılamıştır. Bugüne kadar İçişleri Bakanlığının önünde aksiyon yapmak, olay çıkarmak yalnızca ve yalnızca teröristlerin gayesi olmuş, çok şükür buna da şu ana kadar muvaffak olamamışlardır.” diye konuştu.

Geçen hafta nefret ve öfkesine hakim olamayan marjinalleşmiş siyasetçiler tarafından İçişleri Bakanı’nın amaç alınmasının, mezkur bakanlığın önüne yığınak yapmalarının millette haklı bir reaksiyona yol açtığını tabir eden Bahçeli, “Terörle çabada büyük başarısı olan bir bakanı ve onun şahsında hükümeti parmak sallayarak tehdit etmek utanç verici bir alçalma halidir. İçişleri Bakanlığının önüne gelenler Türkiye’nin önünü kesmek isteyenlerdir, terörün ömrünü uzatmak için çırpınan zavallılardır.” dedi. Bahçeli, şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin erdemli kumandanlarına, kahraman askerlerimize, İçişleri Bakanı’mızla Ulusal Savunma Bakanı’mıza bühtan içinde olanların, güya komut almışçasına akın düzeneğine geçenlerin, bir senaryo dahilinde yıpratmaya kalkışanların tam karşısında MHP vardır ve taviz vermesi imkansızdır. Teröristlerin dahi cüret edemediği protestolarla İçişleri Bakanı’mıza saldırmak, itibarsızlaştırmaya çabalamak su katılmamış edepsizliktir, hainlere yol açan, yol gösteren densizlik ve terbiyesizliktir.

Buna da hiç kimsenin hakkı olamayacaktır. Kimin bir sıkıntısı varsa, kimin bir hesabı bulunuyorsa hukuk yolu açıktır. İçişleri Bakanlığının önünde toplanıp tehditler savurmak, Sayın Bakan’a ismiyle ve kaba bir biçimde hitap etmek devlet umurunu, devlet vakarını saygısızca ayaklar altına almak demektir. Hiçbir bakanlığımız özensiz nümayiş yeri değildir. Hiçbir bakanlığımız siyasi rant devşirmenin alanı değildir. Devletin prestijini lekelemeye çalışanlar evvel kendi itibarsızlıklarına, kendi izansızlıklarına baş yormalıdır. İçişleri Bakanı’mıza ismiyle hitap edip erkeklik hatırlatması yapan ve aklınca meydan okumaya kadar işi götürenler öncelikle hangi melanetin ümidi, hangi kumpasın figüranı olduklarını düşünmelidir.

Bir defa daha lisana getiriyorum, terörle çabayı muazzam bir irade ve inanmışlıkla icra eden devlet ve siyaset adamlarımıza lisan uzatanları sonuna kadar kınıyor, akıllarını da başlarına almalarını hassaten tavsiye ediyorum. Meydan boş değildir. Kuru gürültüye pabuç asla bırakılmayacaktır.”

“Biz Hz. Osman’ı biliriz, Osman Gazi’yi biliriz”

“Biz Hz. Osman’ı biliriz, Osman Gazi’yi biliriz, Plevne kahramanı Osman Paşa’yı biliriz, dahası Topal Osman’ı biliriz, lakin Soros’a ruhunu satmış Osman Kavala’yı bilmeyiz, bilmeyeceğiz. Bizim başkalarıyla aramızdaki fark buradadır. Çok şükür bizim mazimizde pek çok imrenilecek Osman vardır ki, bunlardan birisi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakınında bulunan, hamasetiyle nam salmış Topal Osman’dır. Ankara’da Papaz’ın Bağı’nda düzenlenen suikastla hayatını kaybeden Topal Osman’ın aziz anıları duruyorken, Osman Kavala’nın peşine düşenler tarihin yanlış tarafına savrulan işgal tortularıdır.

Rahmetle ve hürmetle yad ettiğimiz merhum Topal Osman’ın hakkının yendiği, haksızlığa uğradığı sonraki yıllarda tescil edilmiştir.

Madem bir hak teslimi mecburidir, o halde Türklüğün bu bıçkın, korkusuz ve aslan kesimine iadeiitibarı da yapılmalı, vatan ve millete hizmetleri takdirle ve hürmetle sahiplenilmelidir. Bizim Osmanlarımız bize sonuna kadar kâfi.

Türk düşmanlarının Osmanlarına, onlara omuz verenlere, onlarla iş birliği yapanlara ruhumuzla karşı durmaya, şuurumuzla karşı çıkmaya, hesaplarını bozmaya muktediriz, hepsinin bileğini Allah’ın müsaadesiyle de bükeriz. Bizim Osmanlarımız soyludur, dualıdır, vatanseverdir. Onların Kavalalı Osman’ı da Türkiye’nin sabıkalı düşmanıdır.”

(Bitti)

AA / Ahmet Alp Özden – Siyaset

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.