DOLAR 16,0969 0.1%
EURO 17,3344 -0.12%
ALTIN 965,880,07
BITCOIN 4762991,71%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gezginlerin ilk tercihi! Gidilmeyen rotaların adresi: Ejder Turizm
  • Haberler10
  • Ekonomi
  • Gezginlerin ilk tercihi! Gidilmeyen rotaların adresi: Ejder Turizm

Gezginlerin ilk tercihi! Gidilmeyen rotaların adresi: Ejder Turizm

ABONE OL
Mayıs 11, 2022 17:00
Gezginlerin ilk tercihi! Gidilmeyen rotaların adresi: Ejder Turizm
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk gezginlerin seçeneklerine istikamet veren Ejder Turizm İdare Kurlu Lideri Uğur Kurt ile siz sevgili okuyucularımız için söyleşi gerçekleştirdik.

Ejder Turizm bölümde faaliyetine ne vakit ve nasıl başladı?

Ejder Turizm olarak, 2004 yılında faaliyete geçerek öncelikli olarak yurt içi çeşitler düzenlemek gayesiyle turizm bölümünde yola çıktık. Bir devir kısa bir mühlet yurt içi tipler düzenledik. Evvelce Tayvan ve Çin için ‘incoming’ biçiminde çalıştık. Açıkçası çok randıman alamadık. 2005 yılı sonrası yurt dışı tiplere yöneldik ve bölgeleri bilhassa seçerek hizmet verdik. Daima sıkıntı bölgeleri seçtik. Rekabetin daha az olduğu bölgeleri seçerek, ticaretimizi daha rahat yapabilme fırsatı bulduk. Ticari telaş sayesinde de başarılı çalışmalar yürüttük. O yıllarda gençtik ve severek yapıyorduk işimizi… Yeni bir firma olmanın telaşları içindeyken, herkes Balkanlar ve Avrupa cinslerine ağırlaşırken, biz Siri Lanka cinsleri gerçekleştirdik. Ağır talepler aldık o dönemlerde…

‘Ejder’ isminin Uzakdoğu tipleri yapmanızla ilgisi var mı?

Uzakdoğu’dan turist getirmemizle kısmen ilgisi var tabi. Şimdi yolun başlarındayken ‘Dragon’ ani ‘Altın Ejder’ formunda fikirler yürütmüştük. Çin pazarı, bilhassa ismi çok beğendi ve sahiplendi. Onlar için ‘İmparator’ manasına geliyor ve logomuz da bu yüzden sembolik izler taşıyor.

Uğur Kurt

Latin Amerika tipleri ne vakit başladı?

Kuruluş yılımız olan 2005’de başladı. Sri Lanka, bilhassa ondan sonra Çin ve Latin Amerika başladı. Ben Peru’yu biliyordum. Peru yüklü tipler yapmaya başladık. Ondan sonra iş genişledi ve gereken ilgiyi çektik.

Slogan olarak kendinize ‘Latin Amerika Uzmanı’ diyordunuz. Hâlâ bu sloganla devam ediyor musunuz?

Evet, devam ediyoruz ve bu destinasyonlarda birikmiş deneyimimiz var. Bu nedenle verdiğimiz hizmetin kalitesi üst seviyede… Latin Amerika uzmanıyız. Bu husustaki savımız. daha uzun yıllar sürer.

Toplamda kaç ülkeye tıp yapıyor Ejder Turizm?

60 ila 65 üzerinde ülkeye cins yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Yeni destinasyonlar ekleyerek, yelpazemizi genişletmeyi planlıyoruz.

Küresel manada çok geniş coğrafyalara yayılan bir pandemi devri yaşandı ve turizm bölümü dünya genelinde büyük bir yara aldı. Siz hangi önlemleri aldınız ve neler yaşadınız?

Bence bu da en dikkat çekilmesi gereken ya da en hassas bahislerin başında geliyor. Pandeminin başından bu yana iki yılı geçti. Şubat ayında pandemiyle ilgili tepkileri almaya başladık. Çin’de çıkınca, evvel Asya’ya giden gruplarımız iptal olmaya başladı. Kaygı başladı. Ondan sonra mart ayının başında bütün her yere sirayet etti. Bu tesir, dehşetle bir arada iki yılı doldurdu ve geçti sayılır. Pandemide pek çok şirket sona ereceğine inanmadığı için kapandı ve faaliyetine son verdi. Münasebetiyle bu unutuldu lakin ben unutmadım. İnandığım tek şey uzun sürmeyeceği ve bir gün tekrar insanların seyahat edebileceği gerçeğiydi. O denli de oldu.

Pandemiden sonra yurt dışında birinci olarak çeşit yapan siz oldunuz. Biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Birinci çeşit haziran ayının 15’inde Ukrayna’ya oldu. Zira Ukrayna kapılarını açmıştı. 30’a yakın kişi Ukrayna’ya gitti. Eylül ve ekim aylarında da tatile gitmek isteyenleri Zanzibar ve Tanzanya’ya götürdük. Aslında teknik olarak hiç durmadık. Bir de Rusya cinsleri düzenledik, şirket olarak ofisi hiç kapatmadık ve iş yaptık.

Sizce turizmde olağana dönüldü mü?

Yeni yeni diyebiliriz lakin tam bir dönüş olmadı. Zira eskinin o yoğunluğu şu an yok. Hâlâ kapalı ülkeler var. Japonya ve Güney Kore üzere… Güney Kore’nin 1 Temmuz prestijiyle açılacağı bilgisi geldi.

Küba çeşitleriniz bilhassa çok ilgi gördü. Ejder Turizm olarak orada ofis açtınız. Küba’daki organizasyonlarınızdan bahseder misiniz?

Küba’nın yeri bizim için çok ayrı…Orada birinci ofis açan Türk acentesiyiz, şu an orada çalışan iki çalışanımız var. Ekim ayında Küba şimdi kapalıyken elemanımız için Küba’ya çalışma müracaatlarını yaptık ve ön onayları alarak 5 Kasım’da ofisimizi açtık. 16 Kasım’da ise birinci kümemiz Küba’ya girmiş oldu. Ülkeye giren 2,5 yıl içerisindeki birinci yabancı kafile, dünyadaki bütün ülkeler ortasında Ejder Turizm’e aittir. Küba’da DMC diye bir marka oluşturduk. cuba.dmc isminde web sitemiz var. Yeni bir marka oluşturduk. Bu durum aslında dış ticaret manasında da çok kıymetli bir gelişmedir.

İç pazardaki fiyatların yükselmesi yurt dışı talebini nasıl etkiledi?

Olumsuz etkilemedi. Türk gezgini her türlü tatile masraf. Yalnızca seçim yapmakta zorlanıyor.

Bundan sonraki amaçlarınız ve stratejiniz nelerdir?

Öncelikli olarak, gündemi belirliyoruz. Şu anda Türkiye’de turizm dalında yurt dışı rotalarını Ejder Turizm’in belirlemesi için çalışıyoruz.

Ejder Turizm’in tüm uyumunu sağlayan ve tüm tıp operasyonlarını yöneten Eda Sirkeci Baba’da söyleşimize katılarak bilhassa herkesin bir defa olsun gitmeyi hayal ettiği Küba rotası hakkında ayrıntılı bilgiler açıkladı.

Eda Hanım, Küba en değişik rotalarınızdan biri ve doğal olarak çok ilgi çekiyor. Öncelikle kısaca kendinizden bahsedip, operasyondan ayrıntı bilgiler verir misiniz?

Ejder Turizm’de de 4 yılımı tamamlayacağım. Deneyimimi, bilgi ve birikimimi burada severek kullanıyorum. Küba tiplerimizde marka olarak öncelikli ve ayrıcalıklı avantajımız, vizeyi bizim basabiliyor olmamız. Yani yetkili acente olarak vizeyi biz veriyoruz. Kaşe ve imzamız en büyük avantajımız. THY ile yaptığımız protokol mutabakatı sayesinde konuklarımız dilerlerse ülkeye direkt uçabiliyor. Farklı bir seçenek ise Air France’ la Paris aktarmalı Küba’ya gidebiliyorlar.

MÜKEMMEL GÜZELLİKLERİYLE KÜBA

Havana gidiş dönüş uçaklar olağanda 7 gece konaklamalı. Burada alışılmış ekstra paketlerimiz var. Trinidad 2 gece konaklamalı yapabilir ve günübirlik Varadero’ya gidip gelebilir konuklarımız. Denize girmek için Pinar del Rio Vinales çeşidi var. Günü birlik Trinidad cinsinde da konuklarımız 2 gece konaklamalı olan paketimizi satın aldığında 7 gecenin iki gecesini Trinidad’da geçiriyor. Konuklarımızı Küba’da ofisimizden biri Türk olmak üzere 2 işçimiz karşılıyor onları. Konuklarımızın Küba ofisimizde bir Türk ile müsabakaları ise çok özel anlar yaşatıyor. ‘hoş geldiniz’ diyen bir çalışanın o sıcak Türk misafirperverliği konuklarımızdan çok düzgün geri dönüşlerin olmasını sağlıyor. Memnuniyet artıyor. Bu ortada yasal Türk acentesi olarak Küba’da yalnızca Ejder Turizm ofisi var.

Küba’da konuklarınız nerede konaklıyor?

Havana’da ve Trinidad’da ‘kasalarda’ kalıyorlar. Kasa olarak tabir ettiğimiz konaklama Kübalıların meskenleri. Bunlar Küba hükümeti tarafından lisanslanmış Pansiyonlar da var lakin daha otantik olması maksadıyla biz büyük konak biçimindeki meskenleri tercih ediyoruz. Bazen bir odasında yaşayan mesken sahipleri de oluyor, bazen de büsbütün meskenini konaklamaya ayırıyor. Konaklama yerlerimizin ayrıntılı fotoğrafları web sayfamızda mevcut. Dileyen konuklarımız seyahat öncesi kapsamlı bir inceleme yapabilir.

Eda Sirkeci Baba

Küba’nın mevsimsel olarak en âlâ vaktini soracak olursak?

Eylül hariç her ay gidilir Küba’ya. Eylülde fırtına periyodu var. Fırtınalı günlere denk gelmemek gerekiyor. Konuklarımız için istedikleri an ve her ay özel çeşitlerimiz var.

Hali hazırda yakın vakit planlanmış turlarınızdan ayrıntılar verebilir misiniz?

Şu anda planlanan Afrika tipimizi açmış bulunuyoruz. Güney Afrika ve Büyük Afrika olarak iki farklı paketimiz var. Tekrar ileri tarihli Japonya açacağız. Bu ortada İran ve İsrail tiplerimizi açtık.

Ejder Turizm’in amaçlarını açıklar mısınız?

E.S- Gündem gün be gün değişiyor. Turizmde bu destinasyonlar için büyük bir boşluk doğmuştu ve rekabet kalmadı aslında. Şu anda biz, rastgele bir rekabet içinde değiliz. Belirlediğimiz bir stratejide yurtdışı cinslerimiz devam ediyor. Ejder Turizm’in rotalarından ilham alarak tıpkı çeşitleri yapmak isteyen kimi markalar 4 ay sonra başaramayınca vaz geçtiler. Zira nereye tıp yapılır karşılığını yalnızca bu ofis biliyor. Riskli kararlara imza atıyoruz bu ofiste. Bir insanı bilmediği yerlere götürüp geri getirmekten bahsediyoruz. Gayemiz hep yüzde % 100 konuk memnuniyetidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.