DOLAR 16,1024 0.16%
EURO 17,2894 -0.09%
ALTIN 964,431,67
BITCOIN 4745941,20%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sınav stresi başarıyı düşürüyor

Sınav stresi başarıyı düşürüyor

ABONE OL
Mayıs 12, 2022 11:36
Sınav stresi başarıyı düşürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Argivit Uzman Konseyi’nden Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, imtihana giren öğrenciler için başarıyı arttırma ve hafızayı güçlendirme tekliflerini paylaştı. Teknolojinin hayatımıza girmesi sonrasında, geçmişten geleceğe yanlışsız çok süratli bir değişime şahit oluyoruz. Eğitimde dijitalleşme ve eğitim tekniklerin teknolojiyle birlikte geçirdiği evrim ise çocuklarımıza eskisinden çok farklı bir eğitim hayatı getiriyor. Bu süratli değişimin insan hayatına olumlu katkıları olduğu üzere maalesef negatif istikametleri de var. Bilhassa imtihan gerilimiyle birlikte daha besbelli olan konsantrasyon bozukluğu yahut bir diğer deyişle odaklanma zahmeti, günümüzde okul çağındaki çocukların karşılaştığı negatif tesirler içerisinde kıymetli bir yere sahip.

MUVAFFAKİYETİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK MANİ ODAKLANMA

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, muvaffakiyetin önündeki en büyük mahzur in odaklanma olduğunu söz ederek, odaklanmanın kıymetine değindi. Prof. Dr. Arıca; “Konsantrasyon, yahut odaklanma, kişinin şu anda üzerinde çalıştığı yahut öğrendiği her şeye yönelttiği zihinsel çabayı tabir ediyor. Bu tarif bazen dikkat mühleti ile karıştırılıyor lakin dikkat mühleti bu zihinsel çabayı değil bir şeye konsantre olabileceğiniz süreyi söz ediyor. İster tecrübeli bir lisans üstü eğitim alan öğrenci olun, ister ilkokula yeni başlayan biri; verimli çalışmak için nasıl odaklanılacağını bulmak çabucak hemen herkesin karşılaştığı bir zorluktur.” dedi.

İMTİHAN MUVAFFAKİYETİNİ ÖNLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Dr. Arıca kelamlarına şu formda devam etti. : “Zaman idaresindeki eksiklik, toplumsal medya, çalışma ortamındaki dış uyarıcılar yahut bunların hepsi hem dikkat müddetini hem de odaklanma durumunu yani konsantrasyonu değiştirebilen dış etkenlerdendir. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim sırasındaki bağlantı sayesinde öğrencide oluşan motivasyonu sağlayamamasını da sayabiliriz. Ek olarak, imtihanlara yüklenen yanlış manalar çalışma motivasyonu ve odaklanma üzerinde olumsuz tesirler yaratabilir. Bu durum, çocuklarımız üzerinde stress oluşturabileceği üzere daha evvel karşılaşılmamış sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor. Odaklanma sorunu yaşayan okul çağındaki öğrenciler ve genel olarak beşerler, yenilik, sıklık, zamansal sıra ve olayların mühleti üzere vakitle ilgili nitelikleri yargılayabiliyor. Ders dinlerken, alıştırma ve pekiştirme testleri çözerken yahut imtihan sırasında odaklanma sorunu yaşanması, üstte yer alan dış etkenlere bağlı olabileceği üzere bazen sıhhat sorunlarına de bağlı olabilir.”

ODAKLANMAYI ARTIRMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Prof. Dr. Arıca, odaklanmayı arttırmak için şu tekliflerde bulundu: “Gün içerisinde birden fazla misyonu (örneğin mevzu çalışma, test çözme yahut pekiştirme egzersizi) yerine getirmeyi amaçlayan bir öğrencinin birinci yapması gereken öncelik sıralaması oluşturmaktır. Bu sıralama sayesinde ders yoğunluğunun yaratacağı gerilim azaltılabilir ve böylelikle odaklanma artırılabilir. Sorumluluklarını bir plan dahilinde yapma alışkanlığı, öğrencilerin, nizamlı ve verimli ders çalışma hedefine yüksek konsantrasyon ile ulaşmasını sağlayarak vakit idaresi açısından öğrenci davranışlarına rehberlik eder. Günümüzde artık küçük yaşlardan itibaren çabucak her öğrencinin bir akıllı telefonu var ve yapılan çalışmalar insanların günde geçirdiği vaktin önemli denebilecek kadarını bu akıllı telefonlarla geçirdiğini gösteriyor. Akıllı telefonlarla geçirilen bu vaktin farklı aktivitelere ayrıldığında çok daha verimli geçeceğini sanırım hepimiz biliyoruz. Zeka geliştirici aktivite ve oyunların, çocuklarda eğitim kelam konusu olduğunda, değerli bir yere sahip olduğu çocuk gelişimi uzmanları tarafından sıkça lisana getirilmektedir. Sudoku, yap-boz, bulmaca, satranç yahut hafıza oyunlarının yanı sıra boyama aktiviteleri üzere bilişsel antrenmanların beyin gelişimine epeyce yararı olduğu ve bu bilişsel eğitim müdahalelerini takiben bilişsel yetenekte kazanımlar olduğu yapılan çalışmalar sonucunda bilinmektedir.”

İMTİHANLARA HAZIRLANAN ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

Prof. Dr. Arıca, odaklanmanın beslenme ile alakasına vurgulayarak, imtihana hazırlanan öğrencilere “Acıktığımızda rastgele bir şeye odaklanmanın ne kadar sıkıntı olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. İstikrarlı beslenme yalnızca fizikî sıhhatimizi değil zihinsel sıhhatimizi da etkiliyor. Yetersiz beslenmenin olumsuz tesirleri yetişkinler üzerinde dahi gözle görülür meselelere sebebiyet verirken, maalesef çocuklar için daha da değerli bir sorun haline dönüşebilmektedir. Başta sağlıklı ve istikrarlı beslenme olmak üzere birtakım yiyeceklerin konsantrasyon, bir öbür deyişle odaklanma, yeteneğini arttırdığı bilinmektedir. Bilhassa imtihan devirlerinde, çocuğunuzun ders çalışırken odaklanmakta zorluk çektiğini düşünüyorsanız beslenme rutininde yapacağınız kimi değişiklikler ve gerektiğinde bir uzmandan alacağınız yardımlar bu sorunu ortadan kaldırmanızda size yardımcı olabilir.

ODAKLANMA SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN FOSFADİTİLSERİN

Günümüzde, yetersiz beslenme problemine bir tahlil olarak destek edici besinler ön plana çıkıyor. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konulan çocuklarda yahut imtihan gerilimi ile birlikte odaklanma sorunu yaşayan gençlerde, bir uzman denetimi ve takibi ile, destek olarak fosfolipidler kullanılabilmektedir. İnsan bedenindeki tüm hücrelerde ve bilhassa de beyin hücrelerinde çokça bulunan Fosfatidilserin (Phosphatidylserine) ismi verilen bir fosfolipid bulunmaktadır. Beyin hücre zarının yapı taşı olarak da anılan Fosfatidilserin, hücrelerin güç metabolizmasını geliştirirken tıpkı vakitte ruh halinde de kritik bir role sahiptir. Yapılan çalışmalar, Fosfatidilserin içeren Omega-3 yağ asitlerinin tertipli ve uzun vadeli kullanımının okul çağındaki çocuklarda bilişsel gelişim üzerine faydalı tesirleri olabileceğini göstermektedir. Yumurta sarısı, balık, sığır karaciğeri ile soya ve ayçiçeği lesitini üzere besinlerin muhakkak oranlarda ve süt eserleri ile sebzelerin ise eser ölçülerde Fosfatidilserin içerdiğini belirten araştırmacılar, yetersiz beslenme üzere durumlarda ise Fosfatidilserin’in dışarıdan destek olarak alınmasının beyin gelişimi ve odaklanma üzerinde olumlu tesirleri olabileceğini belirtiyor. halinde konuştu.

İLANDIR.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.