28 bin 163 öğretmenin görevine son verildi

Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine yönelik operasyonlar neticesi 28 bin 163 öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığı'yla ilişiğinin kesildiği bildirildi.
Bu haber 3028 kere okunmuş.14 Eylül 2016, Çarşamba - 23:31

Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine yönelik operasyonlar neticesi 28 bin 163 öğretmenin Ulusal Eğitim Bakanlığı'yla ilişiğinin kesildiği bildirildi. Ulusal Eğitim Bakanı Yılmaz, "Takriben 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık. Onlar hakkındaki incelemeler de devam ediyor" ifadelerini kullandı.


Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kurban Bayramı'nın 3'üncü günü Ankara'dan karayolu ile memleketi Sivas'a geldi. Yılmaz, AK Parti Sivas Şehir Başkanlığı tarafından Tarihi Sivas Kalesi'nde bulunan aile çay bahçesinde tertip eden bayramlaşma programına katıldı. Programa Bakan Yılmaz'ın yanı sıra AK Parti Sivas milletvekilleri Hilmi Bilgin, Mehmet Habip Soluk, AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Belediye Başkanı Vekili Erdal Karaca, partililer ve yurttaşlar katıldı. Burada konuşan Bakan Yılmaz, "Allah göstermesin uçurumdan düşseydik herhalde tek parça bulabilmek .

Zati gayede reydi. Uçurumdan düşen kimse tek parça halinde kalmazdı. Türkiye'yi parçalamak, ayırmak istiyordu. Bu ulus ferasetiyle, basiretiyle, birliği ve beraberliğiyle buna fırsat vermedi. Allah'a şükürler olsun. Özü nedir? Zafer kimindir? Zafer ölümden korkmayanlarındır. O gün gördük değil mi, ellerinde hiçbir silah yok. Tankı yok, topu yok, helikopteri yok, uçağı yok. İki tane rakip güç değil. Fakat bir tarafı size ait olan, devlete ait olan, millete ait olan, bütün silahları ele geçirmiş, hıyanet içerisinde halkına karşı kullanıyor. Fakat bu milletin elinde tek bir silah bile yok. Fakat buna karşın kazandı. Niçin kazandı. Zira biz biliyoruz ki haklı olan kazanır. Bu ulus haklıydı, haklı olduğu için de kazandı. Dolayısıyla bu milletin bir ferdi olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Allah'a çok şükür, bu birlik ve beraberlik devam ettiği sürece bundan sonra böyle tasarı yapanların sayısı azalacaktır diye düşünüyorum.

Onlar sandılar ki böyle bir darbe olduğunda halkın bir bölümünün kendilerini destekleyeceğini düşünüyorlardı. Fakat yanıldılar. Bu ulus zor gününde, zor vakitlerinde hangi parti, hangi inanç, hangi mezhep, hangi etnik kimliği olduğuna bakmaksızın bir ve birlikte olduğunu gösterdi. Ve dünyaya iletinini verdi ki, Türkiye'nin üzerine tasarı yapmayın diye. Bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece Türkiye'nin üzerine tasarı yapanların tasarısı bozulacaktır" diye konuştu.

Darbe teşebbüsünde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar dileyen Bakan Yılmaz şunları söyledi:
"Bizim görevimiz nedir? Bu olanları unutmamak. Şehitlerimizi unutmamak. Bu olayı iyi anlayıp bizden sonra gelecek nesillere de kesinlikle aktarmamız gerekli. Hemen hemen bütün şehitlerimizin ismini yeni açtığımız okullara verdik. Fakat bu mücadelenin, vatan ne demektir, şehadet ne demektir, ulusal istem ne demektir, ulus ne demektir bundan sonra bizim kesinlikle gelecek nesillere aktarmamız gerekli. Burada herkese görev düşüyor."

Bir daha darbe olmaması için herkesin üstüne düşen görevi yapması gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, bu ülkeye yabancı olanların hiçbir yapılanmasında yer alınmaması gerektiğini aktardı.

"20 binin üzerinde öğretmeni açığa aldık"
15 Temmuz'da yaşanan darbe teşebbüsünün hemen peşinden FETÖ üyelerine yönelik operasyonlar neticesi Milli Eğitim Bakanlığı'nda 28 bin 163 öğretmenin bakanlıkla ilişiğinin kesildiğini belirten Bakan Yılmaz, "Takriben 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık. Onlar hakkındaki incelemeler de devam ediyor. Toplamda 50 bine yakın. Ancak bizim norm fazlası 40 binin üzerinde öğretmenimiz vardı. Ne demek norm fazlası? Bizim öğretmenimiz ancak etkin olarak değerlendiremiyoruz. Dolayısıyla norm fazlası 41 bin öğretmenimizle beraber geçen Şubat ayında aldığımız 30 bin öğretmenimiz vardı. Onlar da bu eğitim öğretim seneninde başlayacaklar.

Dolayısıyla ayrılanlardan fazla 2016-2017 eğitim öğretim seneninde eğitim programımıza dahil olacaklar. Ve aynı zamanda 20 bin öğretmeni de Milli Eğitim camiasına kazandırmak için de mülakatlar, çalışmalar devam ediyor. Dolayısıyla 40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız. Şubatta atadığımız 30 bin öğretmenimizi göreve başlatacağız. Ve 20 bin öğretmenimizi de ekim ayı içinde mülakatları bitirirse göreve başlatacağız. İstiyoruz ki eğitimde en ufak bir sıkıntı olmadan bu dönemi atlatalım" şeklinde konuştu.

Etiketler: öğretmen   haber   FETÖ  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki