301 madencinin şehit haberi gelmeden önce..

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı faciasında son açıklamalara göre 205 kişi hayatını kaybetti.
Bu haber 1069 kere okunmuş.04 Ocak 2016, Pazartesi - 16:04

Bu sayının 300'ü bulabileceği tahmin ediliyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın açıklamaları, her ne kadar yapılanların olumlu yanlarını göstermeye yönelik olsa da facianın boyutları Bakan'ın açıklamalarında kullandığı kelimelerde gizli. Umarız ölü sayısı artmaz ve yeni ölüm açıklamaları duymayız.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik nerede? Çalışma koşullarının iyileştirilmesi kendi bakanlığı sorumluluğunda olan Çelik hala kameralar karşısına geçip bir açıklama yapmadı. Bakan, sanki ihsanda bulunur gibi geçip kameralar karşısında konuşuyordu. Yıllardır taşeron işçiler sorunu çözülecek diye bekledik ama bir arpa boyu yol alınamadı. Günah keçisi Taner Yıldız oldu. Dünden beri hiç uyumayan bakan ara ara açıklamalar için kameralar önüne çıktı.

CHP Soma'da meydana gelen kazaları Meclis gündemine getiriyor ve araştırılması için komisyon kurulmasını teklif ediyör.  Ak Partili vekiller öneriyi reddediyor. Böyle bir öneri neden reddedilir? Burada iki neden aklıma geliyor. Birincisi oradaki işletmelerin araştırılması partiyi de zora sokacaktı. Orada kendilerinin de haberdar olduğu usulsüzlükler vardı. İkinci bir sebep de CHP'nin verdiği bir teklifi kabul ederek, CHP'nin olumlu bir adımına destek olunmuş olacaktı ve CHP'nin zaten olmayan başarısı bir nebze olsun artacaktı. Onların işine gelecek bir adım, vatandaşın lehine de olsa kabul edilemezdi. Bu iki seçenek dışında aklıma başka seçenek gelmedi.

Aylardır beklenmiş ve Soma maden kazaları konusu meclis gündemine gelmişken, ellerini kaldırıp bunu reddedenler 205 kişinin ölümünden kendilerini sorumlu hissediyorlar mı acaba? Başlarını yastığa koyduklarında vicdanları rahat bir şekilde uyuyabiliyorlar mı? Özellike Eski Gazeteci,  Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın Beyaz TV canlı yayıınına çıkıp da reddedilen bu meclis araştırma önergesinin reddedilmesiyle ilgili CHP'yi suçlaması kadar cahilane bir tavır olabilir mi? Kendisinin o oylama katılıp katılmadığını da bilmediğini söyleyen, Tayyar tabir yerindeyse gaf üstüne gaf yapmıştır. CHP "Laf olsun, torba dolsun diye araştırma önergesi veriyor" diyor sayın vekil. Siz ne işe yararsınız acaba? Önemli bir konu olup olmadığını da ayır edemiyorsanız bir önerinin, katılıp katılmadığınızı da bilmiyorsanız bir görüşmeye, siz nasıl milletvekiliyim diye geziyorsunuz?  Gazeteciyken Ergenekon komploları konusunda çokça senaryo yazarak vekillik koltuğunu hak etmiş olabilirsiniz ama milletin vekili olup olmadığınız konusunda aynı fikirde değilim.

Diğer bir konu da bu faciayla ilgili kim günah keçisi olacak merak etmekteyim. Başbakan Erdoğan,17 Aralık konusunu bile çok değer verdiği Cemaat'in üzerine yıkmıştı. Gezi olaylarının sorumlusu Faiz lobisiydi. Hızlı tren kazasında ölenlerin suçlusu trenleri sürenler olmuştu.  Bakalım Soma faciasının suçlusu kim olacak? Muhtemelen bunun suçlusu da orada çalışanlar olacak. Ya da Başbakan Erdoğan'ın Zonguldak'ta yaptığı konuşmadaki gibi "Bu mesleğin kaderinde var ölüm" der, milletimiz de nasıl olsa kader ve kazaya inanıyor. Böylece üzeri örtülür.

Soma faciası konusunda kimseyi tenkit etmek istemezdim ama inanın içimden gelenleri yazmaya çalıştım. Soma'da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Halen toprak altında  kalanlar da, diliyorum ki sağlıklı şekilde çıkarılırlar. Bekleyen kardeşlerimize Allah'tan sabırlar diliyorum.

Türk milletinin başı sağolsun..

Mayıs 2014

Etiketler: haberler   sondakika  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki