5000 Yunan Doktor Alımı

Uzun süredir gündeme gelen ithal doktor alımı isteği, hükümet adına fiyaskodur. Bu doktorların Yunanistan'dan alınacak olması ise başlı başına bir fiyaskodur.
Bu haber 1415 kere okunmuş.06 Aralık 2015, Pazar - 14:13
Haberin Makalesi Haberin Videosu Haberin Foto Galerisi

Uzun süredir gündeme gelen ithal doktor alımı isteği, hükümet adına fiyaskodur. Bu doktorların Yunanistan'dan alınacak olması ise başlı başına bir fiyaskodur.

Ak Parti tabanı içerisindeki milliyetçi muhafazakarların şiddetli tepkisine neden olacaktır.

Neden mi?

Türkiye'nin Yunanistan'la olan sorunlarına bakacak olursak olayı daha net anlayabiliriz..

-  Yunanistan ile kıta sahanlığı sorunumuz devam ediyor,

- Kıbrıs konusunda bir uzlaşı sağlanamadı ve Yunanistan bizi orda işgalci olarak görüyor,

- Güney Rumları ve Yunanistan ile Ege ve Akdenizdeki petrol aramaları konusunda sıkıntılarımız var,

- Yunanistan'ın Avrupa Birliği konusunda sürekli bizi istememesi,

- 1975'te yapılan barış harekatının Yunanlılar ve Rumlar üzerindeki kuyruk acısı...

Bu sorunlar devam ederken Ak Parti tabanındaki milliyetçi muhafazakarlara bu durumu nasıl anlatacasınız.

Ayrıca, Yunanistan'dan gelecek doktorlar bizim kültürümüze yabancı, dilimizi bilmiyorlar, Türk hastasının kendisini ifade ederken kullandığı deyimleri de anlıyamayacaklar.

Eğer bu alım Avrupa Birliğinin bir dayatması ise bunun milletimize açıklanması gerekir. Yoksa Yunan bir doktora milliyetçi muhafazakar kesimden sert tepkiler gelecektir.

bunlar özelde çalışacaklar ise sağlık alanında dış destekli özelleştirmeye gidilmesi anlamına geliyor ki, bu daha vahim bir karar olur.

 

Ak Partinin sağlık reformu taraflı tarafsız her kesimin memnuniyetini taşıyor. Ancak yabancı doktor bu memnuniyeti ciddi biçimde zedeleyecektir.

Yunan doktorların, Türk doktorlardan daha iyi olduğu veya daha iyi eğitim aldığı söylenemez. Türk milletinin tıp geçmişi tartışma götürmez bir şekilde Yunan tıbbından öndedir.

Ak Parti hükümeti ile birlikte ülkemizde 175 üniversitemiz oldu. bu üniversitelerin pek çoğunda da tıp fakülteleri mevcut. bu durumda dışarıdan ithal edilen doktorlar ister istemez ayrıcalıklı olacak, yeni yetişen doktorlarımız üzerinde bir baskı oluşturacaktır. Dışarıdan doktor alımı Türk doktorların dünya çapında yetersiz gibi algılanmasına da neden olacaktır.

Günümüz itibarı ile özellikle Avrupa'dan çok sayıda gelen hastalarla tıp turizmi oluşmuştur. Türkiye'de sağlık hizmetlerinin kaliteli ve ucuz olması dışardan gelen hastaların tercih sebebidir. Yunan doktorlar bu kaliteyi düşürecektir. Tıp turizimimize de darbe vuracağı kesindir.

 

Ak Parti hükümeti, 12 yılda sağlık alanında edindiğimiz bu kazanımları çöpe atmamalı ve ithal doktor alımına gitmemelidir.

Bu durum  doktorlarımızın rekabetten korkması değil ulaştığımız kalite düzeyinin düşürülmemesi içindir. biz millet olarak doktorlarımıza güveniyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz.

Bu karar yanlıştır. İlla ki dışardan insan ithal edilecekse ülkenin zayıf olduğu alanlarda olması gerekir. Dünya çapında söz sahibi olduğumuz sağlık alanında böylesi bir atılım ciddi sorunlarıda beraberinde getirir.

Biz  doktorlarımızı beyin göçü ile elimizden kaçırmaz isek sağlık alnında kalitemizide korumuş oluruz. Gerekiyorsa maaşları artırılmalı, yeni nesil teşvik edilmeli ancak dışarıdan kesinlikle doktor ithalatı yapmamalıyız.

Hülasa, Ak Parti tabanı içerisindeki milliyetçi muhafazakarlar küstürülmemeli ve bu karardan vazgeçilmelidir.

Etiketler: doktor  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki