Ak Parti hükumeti dış politikada çuvalladı

13 yıldır Ak Parti Hükümeti tek başına ülkeyi yönetiyor. Muhalif kesimin bazı konularda kaygılı duruşu, eleştirel tavrını her defasında “Lobiler” ile işbirliği yapmakla suçladılar ve savunma politikaları her defasında böyle oldu. İç politikada da Paralel öcüsü çıkardılar.
Bu haber 1126 kere okunmuş.12 Mart 2015, Perşembe - 08:39

13 yıldır Ak Parti Hükümeti tek başına ülkeyi yönetiyor. Muhalif kesimin bazı konularda kaygılı duruşu, eleştirel tavrını her defasında “Lobiler” ile işbirliği yapmakla suçladılar ve savunma politikaları her defasında böyle oldu. İç politikada da Paralel öcüsü çıkardılar.

Örneğin geçtiğimiz günlerde bakanlardan birinin komik ve ilginç çıkışını neye yoracağımı bilemedim. Neden böyle bir bakanlık kurulduğunu ve ne iş yaptıklarını da çözemedim ama Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır geçtiğimiz günlerde kendisine hediye edilen kılıcı çekiyor ve AB’ye kendi aklınca mesaj veriyor. Diyor ki bakan bey "Bu palayı elimize alırsak, AB'ye daha rahat gireceğimiz kanaatindeyim"..


En kritik diplomasinin yapılabileceği bakanlığın başındaki kişinin bu ilginç çıkışına gülmek istedim, gülemedim. Düşündüm, ve gerçekten gözlerim doldu.


13 yılda dünya ülkelerinin neredeyse tamamı Sözde Ermeni Soykırımını tanıdı. Anıt dikti.  Her ABD’de tanıyacak mı diye ödümüz kopuyor. Birkaç gün öncesinde ne kadar taviz varsa veriliyor ve ABD Başkanı o kelimeyi kullanmıyor. Büyük Felaket ile Soykırım aynı anlama gelse de, bizim zavallı medya ABD başkanının seçtiği o sözü bile göklere çıkarıyor. Sanki çok büyük bir diplomatik başarı kazanmışız gibi.


Hükümetin dış politikada ne kadar tökezlediğini bugünkü Çanakkale ve Erivan törenlerine bakıp göreceğiz. Sadece “Dünya lideri” demekle dünya lideri olunmuyor. Saygınlık saraylarla elde edilemiyor gördüğüz gibi. 200’ün üstünde ülkeye davet gönderiyorsunuz ve gelen devlet başkanı sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.
Özellikle Almanya ve Rusya’nın da Türkiye’ye nanik yapması beni önemli ölçüde şaşırttı. Rusya ki Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülke. Almanya ki yıllardan beri gurbetçilerimizle oluşturduğumuz bir dostluk var. Ayrıca Nazi Almanyası’nın yaptıkları soykırımlar daha sıcakken, dönüp de bize “Soykırım yaptınız” deme cesaretini kendilerinde bulmaları, dış politikada ne kadar pasif olduğumuzu ortaya koydu.


Dış politika sıfır (0), peki ya iç politika nasıl?
Onu başka bir yazımda değerlendireyim ancak bugün Cuma olması nedeniyle bir gözlemimi de sunmadan geçmeyeyim. Cuma namazından çıkarken caminin girişine oturmuş 11 çocuk ve kadın dileniyorsa iç politikanın da ne kadar başarılı(!) olduğunu anlatmaya gerek var mı?

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki