Araştırma şirketleri kimi destekliyor

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala belki de sorulabilecek en saçma soruyu soruyoruz. Saçma olduğu kadar da cevap olarak manidar bir soru bu
Bu haber 940 kere okunmuş.11 Kasım 2015, Çarşamba - 15:40

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala belki de sorulabilecek en saçma soruyu soruyoruz. Saçma olduğu kadar da cevap olarak manidar bir soru bu
.
Soruyu başka bir ülkede sorsak belki de "Yılın gafını yaptı" diye bizi tefe koyarlar. Ancak ülkemizde araştırma şirketleri vatandaşın gözünde o "objektif olma" kriterini pek geçemediğinden, bu sorumuzla çok tepki toplamayız gibi.
Soru şu: Türkiye'deki araştırma şirketleri hangi adayı destekliyor?
Herkesin şöyle cevap vermesi beklenen bir soru bu: "Araştırma şirketleri taraf tutar mı? Tabi ki tüm adaylara eşit mesafede duruyorlar."
 
Ancak araştırma şirketlerinin tarafsızlığı konusunda yaptığımız anketlerin sonuçlarına da baktığımızda kamuoyunun yüzde 80'i araştırma şirketlerinin taraflı olduğu kanaatinde.
Evet taraflı belki ama kimin tarafında?
Başbakan Erdoğan'ın "Taraf olmayan bertaraf olur" sözünü de hatırlayınca kamuoyu araştırma şirketlerinin de tarafsız kalamayacağını düşündük.
Şirketlerin kurucularını ve hangi medya grubu için anket hazırladıklarını yani işverenlerini de düşündüğümüzde ve hatta yerel seçim öncesinde ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde adeta taraflarını belli edercesine, "Bu adayın seçime girmesine bile gerek yok", "İlk turda kesinlikle alır", "Yüzde 56-58" gibi kesinlik ifade eden yorumlarını, canlı yayında, üzerine basa basa söylemeleri sonrasında şöyle bir tablo çıktı karşımıza. Renklerin hangi adayları temsil ettiğini belirtmeye gerek var mı? Ak Parti, CHP-MHP ve HDP..
 

Etiketler: anket şirketleri  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki