Ataması Yapılmayan Öğretmenler isyanda

Gereksiz ya da fuzuli bir mesele değil bu. Ülkemizin geleceği öğretmenlerimiz. Onlar ki bizi bu yaşa getiren, eğiten, dünya görüşümüzü geliştiren varlıklar.
Bu haber 1956 kere okunmuş.06 Haziran 2014, Cuma - 14:05

 Gereksiz ya da fuzuli bir mesele değil bu. Ülkemizin geleceği öğretmenlerimiz. Onlar ki bizi bu yaşa getiren, eğiten, dünya görüşümüzü geliştiren varlıklar. Onlar olmazsa ya da onlara gereken değer verilmezse işte sokaklar böyle kan gölüne döner. PKK'nın Kobani bahanesiyle başlattığı protesto eylemlerinde başrolde çocuklar ya da gençler var. Onları azıcık bilinçli yetiştirsek, vatanı bölmeye çalışanlara destek olurlar mıydı? Azıcık iyi düşünebilseler geleceklerini karartan yola kum döşerler miydi? Tabiki de hayır. Ama onlar şimdi ülkenin bir numaralı sorunu haline geldi. bu sabah itibariyle 23 kişi öldü, yüzlerce yaralı var. Milyon dolarlarca liralık maddi hasar var. En önemlisi de Türkiye'nin dünya kamuoyundaki prestiji, ekonomik güvenirliliği bir anda altüst oldu.

Ortalığın böyle karışmasında kimse sorumluluk almıyor. Herkes suçu bir başkasına yüklüyor. Bense gerçek suçlunun devleti yönetenler rolduğunu düşünüyorum. Eğitime verilmeyen değer. Görmezden gelinen öğretmenler olduğu kanısındayım. Yıllarını öğretmen olmak için harcamış yüzbinlerce öğretmen adayını bir çırpıda siliveren Milli Eğitim Bakanlarında kabahat. Öğretmenlik çantada keklik değil, kendilerine iş arasınlar diyecek kadar makamına aslında uzak isimlerin pervasız açıklamalarına ses çıkarmayan genel başkanlardır sorumlular.

350 bin öğretmen atanmayı beklerken, 150 binin üzerinde resmi açık da varken, bütçe el vermiyor diyerek atama yapmayarak, lise, önlisans veya farklı branşlardan linsas mezunlarına hiç ilgisi olmayan bölümlerde görev vererek çalıştıran zihniyet ne yazık ki çocuklarımızın sosyal duyarlılıktan uzak yetişmesinin, kirli tuzaklara kolayca gelebilmelerinin sorumlsudur.

Doğu ve Güneydoğu'da körpecik beyinlere hitap eden PKK sempatizanı ücretli ya da vekaleten öğretmenlerin varlığından haberdar mısınız? Bu duruma neden ses çıkarmıyorsunuz? PArdon bütçeniz yoktu değil mi? Parayı eğitime tercih eden bir toplumun gelişmesini nasıl düşünebiliyorsunuz? Güney Kore neden bu kadar gelişti? Daha Kore Savaşı'ndan çıkalı kaç yıl oldu? Öğretmenine verdiği yıllık maaş 4 milyon dolar. Yanlış okumadınız. Eğitim onlar için bu kadar vazgeçilmez. Bizdeki aklı evveller de öğretmen olarak yetiştirdiği gençlere yol gösteriyor "Başka bir iş arayın kendinize" ya da "Eminönün'nde yem bekleyen kuşlar gibiler" diye hakaret ediyor onlara.

Geldiğimiz noktada sizce sorumlu kim? Eğitim için yetişen genç beyinleri ayaklarına taş bağlayıp suya bırakanlar mı, yoksa eğitimsiz gençleri sokaklara dökenler mi?

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki