Ataması yapılmayan öğretmenlerin durumu

Değerli öğretmen adayları, geçtiğimiz pazar günü girdiğiniz Öğretmenlik alan sınavının iyi sonuçlar getirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.
Bu haber 1245 kere okunmuş.19 Ağustos 2014, Salı - 21:25

Değerli öğretmen adayları, geçtiğimiz pazar günü girdiğiniz Öğretmenlik alan sınavının iyi sonuçlar getirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.
 
Ülkemizde maalesef 350 bin öğretmen adayı atama bekliyor. Bu sayı her geçen gün artsa da öğretmen alımları her sene bir ileri, iki geri şeklinde gidiyor. Örneğin bir yıl önce 50 bin alım yapılıyor. diğer yıl 35 bin. Ancak istikrarlı bir şekilde artan mezun sayısı 2002 yılında 68 binken, şuanda 350 bine ulaşmış durumda.
 
Hükumet öğretmenlik konusunu, ataması yapılmayan öğretmenler muammasını çözmek için bir girişimde bulunmak şurada dursun, mevcut atama yapılan sistemi de geriye götürecek bir uygulamaya imza atıyor. Girdiğimiz son KPSS'den sonra gelecek yıl artık yerel bazda yapılan Persnel Alım Sınavı (PAS) yapılmaya başlanacak. ÖSYM'nin az da olan güvenli sisteminin yerine artık, torpile dayalı bir atama sistemine geçilmiş olunacak. Ne diyelim, herkes gider Mersin'e, biz gideriz tersine.
 
Gelecek sene personel alımlarını yerel yönetimler yapacakmış. Ösym pasifize edilecek ve yerine il ve ilçelerdeki belediyeler ya da Valilik/Kaymakamlıklar atama görevini üstlenecek. Başkanların ne kadar akrabası varsa kuruma alınacak ve memur yapılacak.
 
Yeni gelecek sistemin Türkiye için ne kadar zararlı olacağının öngörülmesine rağmen neden sistem değişikliği bu minvalde yapılıyor acaba? Ülkenin iyiliğini isteyenler heralde bu tip uygulamalara izin vermes ne dersiniz?
Bir konu daha dikkatimi çekti.
 
Hadi öğretmen ihtiyacı var da alamıyorsunuz diyelim. Bütçe yeterli değil ve öğretmenlerin atamasını yapamadınız. Neden peki Memur alımlarında öğretmenlere negatif ayrımcılık uyguluyorsunuz? bu öğretmen adayları eğitim görmekle hata mı ettiler?
 
Öğretmenlerin memur olarak bari yüzleri güldürtülmeli. 4001 ile alım yapılırken geçen tercihlerde dikkatimi çeken bir şey oldu. Tam olarak sayıları hatırlayamayacağım ancak alımların eğitim durumuna göre dağılımı aşağı yukarı şöyleydi:
 
Lisans Mezunları: 120
 
Önlisans Mezunları: 500
 
Lise Mezunları: 950
 
Memur atamada böyle bir kontenjan dağılımı yapmışlar. Demek ki okuyanlar, 4 yıl dirsek çürütenlerle liseyi zar zor bitirenlerin arasında hiç bir fark olmadığı gibi, liseyi bitirenin kamuda çalışması daha çok uygunmuş. bir arkadaşımın şu durumunu da anlatmadan geçmeyeyim. Arkadaşım İmam hatip lisesini 14 yıl önce bitirmiş. sonra da tarih öğretmenliği bölümünü okumş. 10 yıl boyunca tarih öğretmenliği bölümünden ataması yapılmayan aradaşımın bu yıl İmam Hatip lisesi mezunu olduğu için, imam olarak ataması yapılıyor..
 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki