Bonzai nedir? Nereden çıktı?

Bundan 2 yıl öncesine kadar “Bonzai” diye bildiğimiz sadece Japonların ağaç süsleme sanatıydı.
Bu haber 1036 kere okunmuş.30 Kasım 2015, Pazartesi - 17:34

Bundan yıllar önce minicik cüsseli ağaçların, yaşlı ve büyük ağaçlar gibi görünmesine takılan isim olan Bonzai,  geçtiğimiz yıl Türkiye’de herkesin kulağına küpe oldu. Artık bonzai denince akla o güzelim ağaçlar değil, ölüm ve ıstırap geliyor.


Peki bugüne kadar eroin, morfin ya da esrar dışında uyuşturucu madde bilmeyen Türkiye’de Bonzai’yi bu kadar kısa sürede kim, neden tanıttı?  Gençlerin kabusu olan bu ürün nasıl bu kadar meşhur oldu ya da edildi?


Çok merak ediyorum. Bonzaiden kimin ne kazancı var? Çok da ucuz olan bu zehir, sanki sözleşilmiş gibi bir anda tüm televizyon kanallarında, internet sitelerinde reklam edildi. Uyuşturucunun nasıl bir meret olduğunu herkes biliyordu ve evlatlarını ondan uzak tutmak için elinden geleni yapıyordu. Bonzai denen illet ise herkesin ulaşabileceği kadar yakın, herkesin alabileceği kadar ucuz bir uyuşturucu. Buna sahip olmak isteyenler deyim yerindeyse, peynir ekmek alır gibi bonzai alıyor.


Her şeye amennâ. Ancak bunu bu kadar kısa zamanda halkımıza niçin tanıttılar? Medya bu konuda suçlu değil mi? Rtük bununla ilgili nasıl bir soruşturma yapıyor? Bedava uyuşturucu madde reklamları yapıldı ama Rtük hala uyuyor mu?

Bir bisküvi reklamı yapılırken azami özen gösteren RTÜK, uyuşturucu madde reklamına neden dikkat etmiyor?

Furkan Bilgili / Yalova

Etiketler: bonzai   nedir  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki