Bu kadar yüzsüz siyasetçi ancak bizde olur

Bu ülkede fakir ve gariban kesimin sahibi yok. Erdoğan'ın "Kimsesizlerin kimsesiyiz" sözleri sadece sloganlarda kaldı.
Bu haber 1430 kere okunmuş.14 Temmuz 2015, Salı - 10:57

Devletin ihalesini alan birtakım yeni yetme patron, gariban işçilerin kanı üzerinden vurgun yaparken, onlara kurumları peşkeş çekenlerden medya önündeki suçlamalar dışında bir ceza-i işlem yapılmıyor.

Soma maden faciasının acısını henüz atlatamadık. Soma faciasında 301 madencinin can vermesi sonrasında Ak Partili Belediye Meclis üyesinin eşinin Soma Holdingin Patronu Alp Gürkan tarafından tek sorumlu ve holdingin Ceosu olarak hedef gösterdiği canlı yayın, hafızamızdaki yerini koruyor. Soma Holding'in maden işletmesine izin veren müfettişlerin soruşturulmasına izin vermeyen Çalışma Bakanı Faruk Çelik hala görevinin başında..

Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine Torunlar GYO tarafından yapılan inşaatın asansörü 32. kattan zemine çakılmıştı. Bu faciada da 10 inşaat işçisi feci şekilde can verdi. Torunlar GYO'nun sahibi son yıllarda aldığı ihalelerle milyarder olan Aziz Torun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın okul arkadaşı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik işçileri suçladı bu olaydan sonra. Gördüğü baretsiz işçileri örnek verdi ve "İşçiler de masum değil" dedi.

Karaman Ermenek'teki maden faciasında muhtemelen 18 maden işçisi hayatını kaybetti. Artık kimsenin, işçilerin canlı çıkacağından ümidi yok. Açıklama yapılmasa da siyasilerin Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Faruk Çelik, Lütfi Elvan, Taner Yıldız'ın olay yerine gelmesi ve sankki bişeyler yapıyormuşçasına medyada yer alması, işçilerin çoktan öldüğünün ve siyasilerin tepkiyi azaltmak için yaptıkları siyasi oyunlar. Başbakan çıkıp hala yaptıklarından bahsediyor. "Olay kontrol altında" mesajları veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan devletin tüm kurumlarının seferber edildiğinden söz ediyor.

Bakanlar ağız birliği etmişçesine patronların para hırsından bahsediyor.Özellikle Çalışma Bakanı Faruk Çelik patronlarla birlikte işçileri de suçluyor. Kurallara uymadıklarını ve iş sahasına güvenlik önlemlerini almadan girdiklerini dillendiriyor.

Yabi bakarsanız siyasilerin hiç bir sorumluluğu yok. 301 madencinin pisi pisine ölmesi, 10 kişinin asansörden yere çakılması ve son olarak ihmallerden dolayı 18 maden işçisinin hayatını kaybetmesinin sorumlusu hem patronlar hem de işçiler. Yani Başbakanların ve bakanların hiç bir sorumluluğu yok. Onlar yasa yapmışlar ve gerisini patronun vicdanına bırakmışlar.

Bu arada Karaman Ermenek'teki maden ocağını işleten Has Şekerler Maden Şirketi'nin sahibi de Ak Partili. 2009 yılındaki yerel seçimlere kadar Ak Partiden belediye başkanı olan Saffet Uyar, 2009 seçimlerinde de aday gösterildi. Ancak vatandaşın kanını emen bu vampire vatandaş oy vermedi ve Saffet Uyar seçilemedi.

Halkın onay vermediği Uyar'a siyasi çevresi tarafından verilen bu maden ocağında kazanma hırsına kendini kaptıran eski belediye başkanı işçilerin iliğini sömürdü. Maden işçilerinin eşlerinin verdiği bigiye göre bu maden şirketi aylardır maaşları ödemiyor. Torba Yasa'dan sonra maaşlarını artırmak zorunda kalan maden şirketi, kârdan kısmamak için, işçilerin yemek ücretlerini ve servis ücretlerini de işçilerin üzerine yıktı. Vicdanını satmış bu adam yargılanabilecek mi?

Hala vatandaştan ve medyadan kaçan bu yüzsüz maden şirketi sahibi ve onu kollayanlar, ahirette nasıl hesap vereceklerini hiç mi düşünmüyorlar?

Faruk Aloğlu / Bursa

Etiketler: kimsesiz  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki