Davutoğlu, Erdoğan'a ilk golü attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Davutoğlu'nun bu adımını nasıl karşılayacak bilinmez ama, bence Davutoğlu, Erdoğan'dan bağımsız ilk kararını vermiş oldu.
Bu haber 1162 kere okunmuş.01 Aralık 2015, Salı - 10:54

"Başbakan Ahmet Davutoğlu Erdoğan'a bağlı kalır, onun sözünden çıkmaz", "Arka planda onu yöneten Cumhurbaşkanı Erdoğan" diyenlere Davutoğlu öyle bir karşılık verdi ki, "Erdoğan'dan bağımsız da kararlar alırım" demeye getirdi adeta.

Nedir bu adım diye merak ediyorsunuzdur muhtemelen. Hani bundan aylar öncesine gidelim. Seçimlerden önce Erdoğan'ın canlı yayında yaptığı bir açklaması vardı. O günlerde çok konuşulmuştu. Erdoğan; "Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol. Benim için neler söylediler. Çıktılar bir tanesi aynı zihniyet. 'Gürcüdür' diyen oldu. Çıktı bir tanesi affedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu. " demişti. Ermenileri adeta yerin dibine sokan bu açıklama sonrası Erdoğan günlerce eleştirilmişti.

Bu bilinerek, istenerek yapılan bir açıklama, politik bir oyun değilse, Erdoğan tarafından yapılan doğaçlama bir açıklamaysa eğer, o zaman diyebilirz ki, Erdoğan'ın tabiriyle; "Davutoğlu, Erdoğan'a ilk golünü attı".

Başbakan Ahmet Davutoğlu bu güne kadar yapılmamış bir şeyi yaptı. Ermeni gazeteci- yazar Etyen Mahçupyan'ı, Başbakanlık Başdanışmanı yaptı.

Böyle bir durum Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana olmuş bir şey değildi. Hem de Erdoğan'ın canlı yayında söylediği sözlerden sonra, böyle atama yapması, Davutoğlu'nun artık Erdoğan'dan bağımsız işler yapacağının bir göstergesi bence.

 

 Erdoğan, sadece bununla da kalmadı. Yıllar öncesine gidelim. Ermenilere sınır kapısı açılması tartışılırken, Ermenistan tarafından "Sizin merhamitinize mi kaldık?" anlamına gelen sözlerin söylenmesiyle Erdoğan adeta öfkeden çılgına dönmüş ve tarihteki Ermeni olaylarından örnekler vermişti.

Tayyip Erdoğan; Ermeni çetelerinin Türklere uyguladığı insanlık dışı vahşeti açıklamıştı. Hamile Türk kadınların karınlarının süngülerle deşildiğini; genç kızların, tecavüz edildikten sonra vücutlarındaki uzuvlarının kesilerek işkenceye maruz bırakıldıklarını söylemişti.

Erdoğan'ın, Ermeniler konusundaki bu duruşuna rağmen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hem de Başdanışman olarak Ermeni gazeteci- yazar Etyen Mahçupyan'ı, atamasının başka bir anlamı var mıdır?

Yukarıda "Eğer politik bir oyun değilse" demiştim ya Erdoğan'ın canlı yayındaki açıklamaları için.

Eğer politik bir oyunsa, bizzat seçmene mesaj vermek amacıyla, önceden belirlenen, planlı yapılan açıklamalarsa bunlar.. Yukarıdaki tezim tamamen çökecektir.

Umuyorum ki politik oyun olmasın. Yoksa halimiz dumandır..

Muhammed Öztoprak

Etiketler: erdoğan   tayyip   davutoğlu  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki