Demokratikleşme Paketi kimin için çıkarıldı?

Dün Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı, adına Demokratikleşme Paketi dediği bu paketten kısaca bahsetmek isterim.
Bu haber 2593 kere okunmuş.24 Ocak 2016, Pazar - 14:40

Dün Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı, adına Demokratikleşme Paketi dediği bu paketten kısaca bahsetmek isterim.

Aslında paketin neler içerdiğini iki hafta boyunca tüm yayın organları peyderpey ilan ediyordu. Halkımız bu pakete yavaş yavaş alıştırılmıştı. Yani Başbakan'ın deyimiyle "hazmettire hazmettire" insanların kafasına sokuldu. Maddeler açıklanmadan herkes neler olacağından haberdardı.

Peki neden açıklandı bu paket ? Kim istedi ? Demokrasisi olmayan yerlerde açıklır demokrasi paketleri. Hani biz ileri demokrasiydik. Hani demokratikleşme yolunda 11 yıldır adımlar atılıyordu. Demek ki demokratik bir ülke haline gelememişiz ki, paketlerle demokrasiye götürülüyoruz ! Bu paketler son da değilmiş. 

Pakette yer alan başlıklara baktığımızda BDP=PKK=ÖCALAN'ın yıllardır isteyip de yaptıramadığı şeyler var. Kısaca madde madde açıklamak istiyorum.

Bazı maddeler için lazım olur diye 2011 genel seçim sonuçlarını da yazıma eklemek istedim. Bakarsınız ve açıklamak istediklerimle karşılaştırırsınız.

 

1. Seçim sistemindeki % 10 barajındaki değişiklikler. 

Seçim sistemindeki % 10 barajının kaldırılması hedeflenmiş. Bu bir seçenek tabiki. Hangi partinin işine yarar diye baktığımızda tabi ki BDP'nin işine yarayacak. Muhtemelen % 7 olarak belirlenecek bu baraj. Seçenek bıratığına ve % 5 de olabilir dediklerine bakmayın. Buraya yazıyorum. Baraj % 7 olacak. Bu da SADECE VE SADECE BDP'nin işine gelecek.

2. Siyasi partilere devlet yardımı.

Bu madde de sadece ve sadece hangi parti için getirildi biliyor musunuz ? İşte yukarıda 2011 seçim sonuçlarına göre dağılım verildi. BDP oylarına bakarsanız % 3'ü geçen sadece onlar var.

Diğer partiler boşuna sevinmesin. Küçük partiler de umutlanmıştı ya. %3'ü geçen sadece BDP. Dolayısıyla bu yardım o zaman BDP için bir ikram.

3. Eş Genel Başkanlık

Siyasi partilerde eş genel başkanlığın önünü açıyoruz demişti Sayın Erdoğan. Bunu zaten uygulayan sadece 1 parti vardı o da tabi ki uğruna paket çıkarılan BDP

4. Farklı dil ve lehçeyle propaganda sebestisi

Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanını sağlıyoruz dediler. Türkiye'de Türkçe dışında propaganda yapan başka bir parti var mı ? Varsa da ben bilmiyorum. Bu da sadece ve sadece BDP için çıkarıldı.

5.Nefret söylemine cezalar 3 karına çıkarıldı

Nefret, ayrımcılık gibi suçlarla mücadeleye devam ediyoruz. Nefret saikiyle işlenen suçlarda cezaları artırıyoruz. Cezaları 1 yıldan 3 yıla kadar artırıyoruz, dediler. Hani eskiden Islahat Fermanı'nı hatırlarsınız. "Gavura Gavur Demek" suç olmuştu ya. Bu da yine BDP için çıkarıldı. Bunlara biz artık PKK'lı diyemeyeceğiz. Onlar PKKlı ama diyemiyoruz. Çünkü cezaları artırıldı.

6. Ayrımcılık komisyonu

Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonu kurulacak. kim kimi ayırıyor da böyle bir komisyona ihtiyaç duyuldu. Kürtler de Türkler de canımız ciğerimiz. Yeter ki ülkenin bölünmesine ön ayak olmasınlar. Bu da Öcalan ile görüştüğühalde, Kandil'den inmediği halde milletvekili olanlara milletini ve devletini sevenlerle aynı şekilde bakmamız için açıklandı heralde. Devletini seveble, devletine söven sizce aynı kefeye konulabilir mi ?

7. xqw harflerinin kullanımı

Bu harflerin kullanımı yasak değildi zaten. Şimdi yazdığım klavyede bile var. Neden böyle bir değişiklik ihtiyacı duyuldu dersiniz. Tabiki BDP seçim propaganlarını daha rahat yapsın diye.

8. Toplantı Gösteri yürüyüşleri kanunu

Bu kanunda da değişiklik öngörülüyor. Gösteri ve yürüyüşlerde zaman uzatıldığı gibi, hükumet komiseri de artık bulunmayacak. Zaten Doğu'da BDP kendi karakollarını, kendi komiserlerini oluşturmuştu. Bu yenilik de sadece BDP için çıktı.

9. Özel okullarda farklı dil ve lehçeler değişikliği

Özel okullarda yapılacak bu değişiklik de sadece BDP'ye yaranmak için çıkarıldı. Zaten kürtçe eğitim veren özel dershanelerde kurslar vardı. Ama kayıt olan öğrenci yoktu. Neden böyle birşey yapıldı. Apo BEY ! emretti heralde.

10. köy, kasaba, il ve ilçe isimleri

İnsanların o kadar sorunu varken, ülkenin binlerce meselesi varken, Apo istedi diye köylere, kasabalara, il ve ilçelere eski isimleri verilecek. Bu güne kadar bildiğimiz isimleriyle oraları tanıdık. Bu nasıl bir mantıktır ki eskiye geri dönüp, insanların eski olumsuz hatıralarını tekrar gündeme getiriyorsunuz.

11. Andımız kaldırıldı

İlkokullarda okutulan andımız kimin nereseine zarar verdi ki kaldırılıyor. İsteyen okusun. Doğuda okumak istemeyen okumasın. Ama batıdakiler neden okumuyor acaba ? Apo istedi diye olmasın sakın. Çünkü Diyarbakır'da bir ay önce yapılan yürüyüşlerde başörtüsü özgürlüğü ve andımız kaldırılması eylemleri birlikte yapılmıştı.

12. Yardım Toplama değişikliği

Dernekler artık istediği gibi yardım toplayacak. Kurban derilerini isteyen istediği kuruma verecek. Bu konuda destekliyorum bu maddeyi. Ancak yine de çekincem yok değil. Muhalefet partilerinden edindiğim bilgiye dayanarak söylüyorum. Bazı derneklerin topladığı yardımlar, el altından Suriye için kullanılacak diyorlar. İyi düşünmek istiyorum ve buna inanmıyorum.

13. Kılık kıyafet uygulaması

Bu uygulamayı da eskiden beri eleştirmişimdi. Başörtüsü bir sorun olmaktan çıkmalı. Düşüncem 11 yıl önceydi. Yani başörtülü kardeşlerimizin bir ayrımcılığa tabi tutulması en fazla eleştridiğim konuydu. ama bu 11 yılda ne oldu. artık bu islami başörtüsü, türban adında siyasi bir simgeye dönüştü. bunu daha önceki yazılarımda da yazmıştım. ODTÜ'de çıkan olaylar için devletin tüm kurumları açıklama yapmış ve siyasi simge olduğunu bir kez daha göstermişlerdi. Olayı hatırlayın ve lütfen trajediye dikkat edin. İki kendini bilmez kızın hareketi. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanların tümü, Ösym Başkanı, Yök Başkanı, Valiler, Milletvekillerini açıklama yapmaya mecbur etmişti. Ülkenin tüm sorunları dağ gibi yığılmışken, iki kız için açıklama yapmak heralde işin vahametini gösteriyor.

Yine de başörtüsü sorunu inşallah çözülür diyorum.

Yukarıdaki maddeleri bugünkü gazeteler Demokrasi Paketi manşetleriyle verdiler. Satılmış medyamız, bu ülke hepimize lazım. Şakşakçılığını yaptıklarınız bugün var, yarın yok. Ama sizin medya etiğine yakışmayan bu tavırlarınız, tarihe düşmüş kayıtlarla yarın da silinmeyecek ve acı bir anı olarak sizi ve ailelerinizi takip edecektir.

Saygılarımla...

Sebati Yetim / İsviçre

Etiketler: cemaat   hükümet  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki