Eğitilmiş, genç insan sürüsü

Tanzimat Dönemi'nden bu yana hep "Avrupa bize ne der acaba" diye hareket ettik. Onlar bizi umursamasa da bizim için onların düşüncesi çok önemli görüldü.
Bu haber 1118 kere okunmuş.16 Aralık 2015, Çarşamba - 09:37

 Sonrasında Islahat Fermanı yayınladık. Azınlıklara hiçbir ülkede verilmeyen haklar tanıdık. Bu haklar yüzünden Osmanlının yıkılışı daha da çabuk oldu.

Tarihten hiç ders almadık. Bugün yine Avrupa, Amerika bize ne der derdindeyiz. Milletimizin yaşadıkları çok da önemli değil; onlar yüzünden Avrupa'dan ya da Amerika'dan fırça yemedikten sonra.

Tarihine şöyle bir baktıktan sonra konuya girebiliriz. Neden Avrupa'nın bakışı bu denli önemli bizim için ?

Genç nüfusumuz hep, göğsümüzü gere gere anlattımız bir özelliğimiz olduğundan bizi yönetenler de dışarıda hep bu özelliğimizle anlattılar. Evet doğruydu, genç nufusumuz birçok ülkenin nüfusundan bile fazlaydı. Ancak bu övündüğümüz konuda Avrupa'nın bir eleştirisi olmuştu. "Evet, genç nüfusunuz fazla, ama eğitimli nüfusunuz, yüksek öğrenim görmüş nüfusunuz buna kıyasla az" dediler. Bizim yöneticiler bu uyarıyı emir telakki etmiş olacaklar ki, tüm illere ve birçok ilçeye üniversite ve yüksek okullar açtılar. Açılan bu okulların bazılarında öğrenci bile olmamasına rağmen akademik kadroya maaşlar ödenmekteydi.

Herşeyin görüntüsel olarak ya da şimdilik çözülmeye çalışıldığı ülkemizde, yüksek öğretim görmüşlülük oranını böylece artırdık. Ancak sadece diploma vermek işe yaramadı. Bunun yanında istihdam olayı çözülemedi. Mezunlar ordusu oluştu, sınava çalışan milyonlar yığıldı.

Siz böyle bir eğitimli genç nüfus mu istersiniz, yoksa her işte istihdam edilen, işsizlik sorunu çözülmüş bir genç nüfus mu?

Avrupa ve Amerika bizi duysa da yöneticilerimizi istihdam konusunda da eleştirse keşke..

Etiketler: haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki