En tarafsız araştırma şirketi ANAR(!)

Seçimler yaklaştı. Türkiye’nin gündeminde yine seçimler var.
Bu haber 1183 kere okunmuş.01 Haziran 2015, Pazartesi - 22:53

Seçimlerin vazgeçilmez aktörleri adaylardan ziyade anket şirketleri. Yerel seçimlerde baltayı taşa vursalar da hala utanmadan ekranlara çıkıp geleceğe yönelik tahminlerde bulunup, partiler hakkında ileri geri konuşuyorlar.


Diğer ülkelerde anket şirketleri eğer seçimleri yüzde 2+- ihtimalle bilemesin, o şirket kapatılmaya mahkum ediliyor. Kimse araştırma sonuçlarına itibar etmediğinden, şirket ya başka bir isimle devam ediyor bu işe ya da kulvarını değiştiriyor.


Burası Türkiye
Anket şirketleri bu kadar çarpık tahminlerine rağmen ekranlardalar. 2011 yılında MHP’yi baraj altında gösteren şirketler hala ekranlarda “Seçimleri bilen şirket” olarak anons ediliyor.
Ya milletle dalga geçiliyor ya da işin arkasında farklı ilişkiler dönüyor.


Bugün bir anket sonucu açıklandı. Anar Araştırma Şirketi Genel Müdürü İbrahim Uslu İnternethaber.com’a, seçimlere yönelik tahminlerini, araştırma sonuçlarını açıklamış.
ANAR, diğer bir adıyla Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin sahibi zaten Ak Partili bir üst düzey isim. 1998 yılında Ak Partili Beşir Atalay tarafından kurulan ANAR, Ak Parti için her ay düzenli olarak araştırmalar yapıyor. ANAR’ın yanında hükümetin anket yaptırdığı şirketler ANDYY-AR, POLLMARK,DENGE, METROPOLL(Cemaatle kavga sonrası artık yapmıyor), ORC Araştırma Şirketleri.


ANAR’ın müdürü İbrahim Uslu bugünkü sonuç açıklama söyleşisinde neler neler söylüyor. Onun açıklamalarını okurken sanki bir anket şirketi müdürü değil de İktidar partisinin mensubu, muhalefetin düşmanı zannettim.


İbrahim Uslu diyor ki:
"Son yaptığımız araştırmada AK Parti'nin oy oranını yüzde 47-49 bandında bulduk, zaten yüzde 47'nin altına hiç düşmedi, en fazla da yüzde 49'lar civarında bir oy bulduk. Buna baktığınızda AK Parti'nin 2011 oylarından bu "Gülenci" oyları çıkarın, zaten geriye kalan bu oran oluyor. AK Parti'nin herhangi bir oy kaybına uğramadığını görüyoruz.”


Sayın Uslu son aylarda olanları hiç hesaba katmıyor musunuz? Ya halkın nelerden etkileneceğinin farkına varamayacak kadar bu konuda bilgisizsiniz ya da aldığınız paranın hakkını veriyorsunuz.


İktidar partisi son aylarda hiç olmadığı kadar yıprandı.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ya da Sarayı olarak yapılan yapının bu kadar lüks olması, bunun yanında halka çıkarılan maliyet. Asgari ücretlinin ezilmesi. 4 eski Bakan’ın sadece Ak Partili vekiller tarafından aklanması. Onların yargılanmasını isteyen Ak Partili vekillere bile “Hain” denmesinden milletin hiç etkilenmediğini mi söylüyorsunuz?


Süleyman Şah Türbesi’nin, Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki tek toprak parçasının, vatan toprağının terk edilerek gelinmesi. Bu kaçışın da operasyon, başarı olarak millete yutturulmaya çalışılmasının, milletin zekasıyla alay etmek olduğunu göremiyor musunuz?


Ak Parti 2011 yılındaki oy oranını alabiliyor demek. Peki Abdullah Öcalan denen katilin önünde diz çökmüş görüntüsünün de halkta bir tereddüt oluşturmadığını mı söylüyorsunuz? CHP ve MHP’nin milletvekillerinin günlerce tartışmalı yasanın geri çekilmesi ile ilgili önerileri, istekleri reddedilirken “Apo” denen hainin isteği üzerine Hükümetin en yetkili isimlerinden Mahir Ünal’ın, “tasarıda değişiklik” yapılabileceğini açıklaması da neyin nesi?


Ya Türk halkının en yumuşak damarından haberdar değilsiniz, ya da bilerek böyle açıklamalar yapıyorsunuz.
İktidar her zaman yıpranır. Çünkü halkın her derdini çözemez. Bu tüm dünyada böyledir. Muhalefet sadece oturup konuşmasa da oyu düşmez. MHP’nin oylarını artıracağı kanaatindeyim. Hatta 1999 seçimlerindeki oy oranını da geçecek gibi bir beklenti içindeyim. Vatandaşla siyasi konuları konuşmayı severim. Son yapılanlar vatandaşı çok üzmüş görünüyor. 

Etiketler: anket şirketleri  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki