Google'de üst sıralarda çıkma yöntemleri

Google'de üst sıralarda çıkmanın yolları bu araçları kullanmaktan geçiyor. Google'de üstlerde nasıl çıkarım? En iyi seo araçları..
Bu haber 1427 kere okunmuş.12 Kasım 2015, Perşembe - 20:02

Web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda olması için bir SEO danışmanı ile çalışmadan önce kendiniz de sitenizi analiz ederek sitenizin durumu hakkında az çok bilgi sahibi olmalısınız. Seo çalışmalarını yürüten SEO uzmanları da bu araçlardan yararlanarak analizlerini daha da geliştirebilir ve raporlama aşamasında iyi bir sunum yapabilirler. Ücretli araçlara yönelmeden ücretsiz 100 SEO aracı ile çalışmalarınıza, analizlerinize ve stratejinize yön verebilirsiniz.

 

 1- Anchor Text Over Optimization Report Aracı

 

 www.removeem.com/ratios.php

 

 Bu araç hangi anahtar kelimeler üzerine ne kadar doğru bir optimizasyon yapıldığını size gösterir. Kırmızı renkte gözüken anchor textleriniz varsa bunların yoğunluğunun fazla olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yoğunluğu azaltarak %10 değeri altında bir orana yaklaştırmanız öneriliyor bu araç tarafından.

 

 SEO çalışmalarınızda aldığınız backlinklerin alınan anahtar kelimelerin yoğunluğundaki etkiyi de bir diğer sütunda görebileceksiniz.

 

 2- Bing Site Yöneticisi Araçları

 

 www.bing.com/toolbox/webmaster

 

 Google Site Yöneticisi Araçları ile yarışan önemli bir araç diyebiliriz. Bing aramaları sizin için önemliyse ve Bing politikalarına göre sitenizi analiz etmek istiyorsanız Bing Webmaster Tools’u kullanabilirsiniz. Bing arama motoru olarak Türkiye’de kendini kabul ettirebildi malesef diyemiyoruz.

 

 Önceden MSN adresi olarak kullandığınız mail ile hesap açıp sitenizi ekleyin ve doğrulama adımını yapın. Daha sonra veriler geldikçe analizlerinizde bu verileri kullanabilrisiniz.

 

 3- Bitly

 

 bitly.com

 

 Bitly url kısaltma servisi olarak bilinir ama asıl gücü Sosyal ağlardaki analizinden kaynaklanmaktadır. Paylaştığınız url adreslerini Bitly hesabınızda kısaltıpsosyal ağlara gönderirseniz ziyaretçilerin ne tür ağlardan size ulaştığını kolaylıkla ayıklayabilirsiniz. SEO çalışmalarının temelinde analiz vardır. Organik ve sosyal ağlardan gelen ziyaretçileri iyi bir şekilde analiz edebilirseniz optimizasyon çalışmalarınıza da ona göre yön verebilirsiniz.

 

  4-  Boomerang Gmail Hatırlatma Aracı

 

 boomeranggmail.com

 

 SEO çalışmalarının temelinde backlink çalışmaları yatmaktadır. Link inşaası (link building) yaparken en önemli nokta paravan blog sisteminizden ana siteye veya belirlediğiniz sitelere vereceğiniz linklerdir. Bunların belirli zaman aralıklarında yapılması gerekir. Boomerang Gmail bu esnada devreye giriyor ve size hatırlamanız gereken herşeyi hatırlatıyor. Link stratejinize göre hangi gün ne yapacağınızı sisteme girerek size mail ile hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz.

 

 SEO çalışmalarının düzenli ve planlı yapılması her zaman artı katacaktır. Firefox ve Chrome eklentisi olarak tarayıcınıza yüklüyorsunuz ve hızlı bir şekilde hatırlatmalarınızı ayarlayabiliyorsunuz.

 

 5- Buffer Sosyal Paylaşım Aracı

 

 bufferapp.com

 

 Arama motoru optimizasyonunun bir parçası da sosyal ağlardan gelen backlink ve ziyaretçi kitlesidir. Buffer aracı birçok sosyal ağda otomatik olarak içeriklerinizin ayarlanmasını sağlayan bir araç. Bütün sosyal ağlarınızı tek bir yerden yöneterek içerik planlamanızı haftalık, aylık olarak yapabiliyorsunuz. Burda en önemli nokta Buffer size paylaşımlarınızın ne kadar görünür olduğunu, ulaştığı kitleyi de sunuyor. Böylece en çok görülebilen zamanlarda paylaşımlarınızı ayarlayabiliyorsunuz. Bütün sosyal ağlarınızı tek bir siteden yönetmek size ayrıca zaman kazandıracaktır.

 

 6- Builtwith

 

 builtwith.com

 

 Rakiplerinizin hangi teknolojileri kullandığını analiz edebileceğiniz bir SEO aracı. Site alt yapısını kurarken size fikir verebilecek bir araç. Özellikle Detaylı rapor kısmında işe yarayacak güzel teknolojiler de mevcut diyebilirim.

 

 Detaylı analiz kısmında altta bir CRM de var diyebiliriz. Sorgulanan sitelerin meta description, meta keywords, facebook like kullanım oranlarını da grafik olarak görebiliyorsunuz. Bu size sitenizde ne tür bileşenler kullanmalısınız hakkında bilgi verecektir. SEO çalışması yapılan sitelerde paylaş butonları önemsiz demeniz bu analiz sonucuna göre mümkün değil.

 

 trends.builtwith.com/ bu bölümü de mutlaka incelemelisiniz. Birçok konuda fikir alabileceğinize eminim.

 

 7- Buzzstream Tools Suite

 

 Buzzstream daha çok sosyal medya yönetimi ve sosyal platform yönüyle bilinir. Fakat link inşaası için kullanabileceğiniz ücretsiz araçlarda içermekte.

 

 8- Caption Tube

 

 captiontube.appspot.com

 

 Youtube videolarını kendi hesabınıza size özel başlıklarla aktarmanızı sağlayan bir araç. Youtube üzerinden video backlink çalışmalarınızda bu aracı popüler videolar üzerinden kullanabilirsiniz.

 

 9- CircleCount

 

 circlecount.com

 

 Google Plus takipçi sayınızı arttırmak için kullanabileceğiniz çok iyi bir site. SEO trendlerine göre 2013 yılında Google Plus üzerindeki etkinliğiniz size sıralama açısından büyük artılar katabilecek. O nedenle çalışma yaptığınız sitelerin Google Plus sayfalarını açarak takipçi sayılarını arttırmaya ve paylaşımlarınıza +1 toplamaya odaklanın.

 

 10- İçerik Stratejisi Oluşturucu

 

 seogadget.com/content-strategy-generator-tool-v2-update/

 

 Araç Google Trends aracılığıyla belirlediğiniz kelimeler için hedefli blog bulmanıza yarıyor. Böylelikle içerik stratejinizi trende göre şekillenedirebilirsiniz.

 

 11- Word’den HTML’ye Dönüştürme Aracı

 

 word2cleanhtml.com

 

 SEO çalışmalarının önemli parçalardan biri de içerik çalışmalarıdır. Ücretli olarak yazdırdığınız makaleleri Word formatında aldıktan sonra bunu temiz bir html dosya haline getirmeniz gerekir. Özellikle kalın kelimelerin şeklinde değil şeklinde kaynakta yer alması gerekir. Araç Word dökümanındaki bütün kalın kelimeleri html formatına dönüştürebiliyor.

 

 12- CopyScapes

 

 www.copyscape.com

 

 Bizim de çok kullandığımız araçlardan biri. İçeriğinizin kopya olup olmadığını denetleyen, özgün içerik üretmenizde kontrol sağlayan bir SEO aracıdır. Makale yazdırıp yayınladıktan sonra içeriğin kopya olup olmadığını da denetleyebilirsiniz.

 

 13- Domain Hunter Plus Aracı

 

 http://netvantagemarketing.com/tools/dhp

 

 SEO çalışmalarınızda kullanacağınız domainleri satın almadan önce bu araçla daha önce satın alınıp boşa düşen domainlerin backlink sahibi olanları ayıklamanıza ve güçlü bir domain ile çalışmanıza olanak sağlayacaksınız.

 

 14- Easel.ly ile infografikler hazırlayın

 

 www.easel.ly

 

 Müşterilerinize yapacağınız sunumlarda etkili bir grafik hazırlamanızı sağlayacaktır. SEO çalışmalarının geride kalan sürecini burada hazırlayacağınız infografiklerle anlatmanız çok kolay.

 

 15- Email Format

 

 email-format.com

 

 Firmaların e mail adreslerini toplamak ve mail marketing çalışmalarınızda kullanmak için faydalanabileceğiniz bir araç.

 

 16- Find People on Google Plus

 

 findpeopleonplus.com

 

 Google Plus üzerinde çevrelerinizi arttırmak ve insanların sektörünüzle ilgili paylaşım ve davranışlarını bulmanızı sağlayabilecek bir optimizasyon aracı. Takip et takip etsinler mantığıyla kullanabileceğiniz gibi ürün satışı yaptığınız alanlarda ilgili kişileri de bulmanıza yarar sağlar.

 

 17- Robot.txt Kontrol Aracı

 

 www.frobee.com/robots-txt-check

 

 Sitenizin robot.txt dosyasında herhangi bir hatadan dolayı yapılan yanlış değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Yanlışlıkla google robotlarının girmesini engellediğiniz bir dizin size önemli bir sıralama kaybı yaşatabilir. Anti seo amaçlı olarak da sitenizin Google botlarına erişimini dahi engelleyebilirler. Zaman zaman kontrol etmenizde fayda var. Araç erişim ve erişim engeli olarak 2 bölümde size analiz imkanı sunuyor.

 

 18-  GetListed

 

 getlisted.org

 

 Daha çok Türkiye dışında yapılacak yerel seo çalışmalarında etkili bir araç.

 

 19- Anahtar Kelime Planlayıcı / Google Adwords Aracı

 

 adwords.google.com/keywordplanner

 

 Anahtar kelime fikirleri alma, anahtar kelime listenizi çoğaltmak için kullanabileceğiniz çok önemli bir Google SEO aracı diyebiliriz. Google Adwords reklam veren ağını baz alarak size en fazla aranma hacmi olan kelimeleri çoktan aza doğru verecektir. Mutlaka kullanmanız gereken bir SEO analiz aracı.

 

 20- Google Analytics

 

 SEO uzmanları ve müşteriler tarafından da çok kullanılan bir analiz aracı. Web sitenize trafiğin nereden ve hangi arama sorguları ile geldiğini gözlemleyebildiğiniz gibi sosyal ağlardan gelen ziyaretçi verilerini de analiz edebiliyorsunuz. Basit bir kodu sitenize ekleyerek bütün ziyaretçi davranışlarını analiz edebilirsiniz.

 

 SEO çalışmalarınızda hangi kelimelere yöneleceğinizi belirleyebilir pazarlama çalışmanızı da ona göre şekillendirebilirsiniz.

 

 21-Google Analytics API

 

 www.support.google.com/analytics/answer/1008004?hl=en&ref_topic=1008008

 

 SEO çalışmalarında müşterilerinize gerekli verileri bu api aracılığıyla müşterilerinizin bilgi alması için sunabilirsiniz.

 

 22- Google Map Makeer

 

 www.google.com/mapmaker

 

 İşletmenizi Google haritalara eklemek işletme ile ilgili aramalarda görünür olmanızı sağlar. Size müşteri olarak geri dönüşler sağlayabilecek bir araç.

 

 23- Google PageSpeed Insights

 

 www.developers.google.com/speed/pagespeed/insights

 

 Web sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda açılış hızını size gösterir. 100 üzerinden bir değerlendirme yapar. SEO çalışmalarında site içi optimizasyonun sayfa açılış hızına etkisi yüksektir. Özellikle yapılan hatalar ve yavaş sayfalar yüzünden ziyaretçi doğal olarak müşteri de kaybetme riskinizi artar.

 

 24- Google Public Data

 

 www.google.com/publicdata/directory

 

 İnsanların genel kullanımına açık bir veri aracı. Henüz Türkiye için çok geliştiğini söyleyemeyiz. Örneğin işsizlik oranı ile ilgili yazacağınız bir içerikte bu aracı kullanabilir, karşılaştırmalı sonuçları ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz.

 

 Türkiye’de asgari ücretin diğer ülkelere göre nasıl bir grafik izlediğinizi buradan gözlemleyebilirsiniz.

 

 25- Google SERP Snippet Optimization Tool

 

 http://www.seomofo.com/snippet-optimizer.html

 

 Arama sonuçlarında yazdığınız başlık ve açıklamaların nasıl görüneceğini gösteren Google harici bir araç. Google’ın da benzeri bir listeleme aracı var fakat o indexlenmiş sonuçları listelemektedir. Arama sonuçlarını simule ederek çalışmalarınıza yön verebilir müşterilerinize daha rahat anlatımlar yapabilirsiniz.

 

 26-Google Structured Data Testing Tool

 

 http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets

 

 Arama sonuçlarında yazar resmi ile site sonuçlarınızın yer almasını sağlayabilir Sitenizi Google Plus profilinize bağlayabilirsiniz. Böylelikle aramalarda daha etkili görüneceğiniz için ziyaretçi çekebilirsiniz.

 

 27-Google Trends

 

 http://www.google.com/trends/

 

 Anahtar kelimelerinizi belirlerken Google Trends aracı ile varyasyonları bulabilir aranma hacmine göre öncelik atayabilirsiniz. Önemli SEO araçlarından bir diğeridir diyebiliriz. En sık yapılan aramalar henüz Türkiye için aktif değil bilgisini de verelim.

 

 28-Google Webmaster Tools

 

 http://www.google.com/webmasters/

 

 Web sitenizi analiz edebileceğiniz Google tarafından sunulan site yöneticisi araçlarından en önemlisi. Bir kod veya dosya yükleyerek sitenizin sahipliğini doğrulayarak bu aracı SEO çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki