İlk gün Drone sahiplerinin yarısı başvuru yaptı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından kayıt ve tescil zorunluluğu kararının ardından Drone sahiplerinin yarısı ilk 24 saat içinde başvuru yaparak ürünlerini tescil ettirdiler.
Bu haber 1443 kere okunmuş.24 Şubat 2016, Çarşamba - 13:38

İnsansız Hava Aracı (İHA) adıyla anıldığı gibi Drone olarak da bilinen kameralı uçan oyuncaklara sınırlama getirilmişti.  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından kayıt ve tescil zorunluluğu kararının ardından Drone sahiplerinin yarısı ilk 24 saat içinde başvuru yaparak ürünlerini tescil ettirdiler.

SHGM bir süredir Drone'ler ile ilgili çalışma yapıyordu. Son aylarda PKK'lıların da bu araçları kullanması, ürün hakkında sıkı bir takibin başlatılmasında etkili oldu. Drone kayıt için internetten başvrular başlatıldı. İnternetten ilk gün içinde 2 binden fazla başvuru oldu. Bu sayı Türkiye'deki Drone sayısının yarısını teşkil ediyor. 

500 gramın üzerinde ağırlığa sahip olan Drone'lere kayıt zorunluluğu getirilmişti. 500 gramın altındakiler ise bu kayıt zorunluluğundan muaf tutuldu.

 Elinde Drone olan vatandaşların 500 gram ile 25 kilogram ağırlığındaki İHA’lar için internetten "iha.shgm.gov.tr" adresi üzerinden başvurmaları gerekiyor. Başvurular için son tarih 1 Mayıs 2016. 

Etiketler: İnsansız Hava Aracı   İHA   Drone    

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 8 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki