İnternette Güvenle Sörf Yapmak

Siyasetten sıkıldınız anlaşılan. Ben de çok sıkıldım. İnternette hepiniz saatlerce dolaşıyoruz. Yeni siteler görüyoruz ve bu sitelerden veri yüklüyoruz ya da bilgi alıyoruz. Bir şekilde internet sitelerini kullanıyoruz.
Bu haber 1578 kere okunmuş.27 Aralık 2015, Pazar - 19:17

 Siyasetten sıkıldınız anlaşılan. Ben de çok sıkıldım. İnternette hepiniz saatlerce dolaşıyoruz. Yeni siteler görüyoruz ve bu sitelerden veri yüklüyoruz ya da bilgi alıyoruz. Bir şekilde internet sitelerini kullanıyoruz. 

Bu siteler ne derece güvenli ? Hiç bir bilgimiz yok. Bazı sitelere girince sizin bilgisayarınıza trojan yüklenebiliyor ve bu trojanla sizin bilgisayarınızdaki her hareketiniz illegal şekilde takip ediliyor Kredi kartı bilgileriniz ya da mail şifreleriniz hiç istemediğiniz şekilde başkalarının eline geçebiliyor.

Kendi web siteniz var ve bu sitenizin de başkaları tarafından virüslerle kontrol edilmediğinden emin olmak istemez misiniz? Tabi ki istersiniz. O zaman sitelere girmeden önce vereceğim adreslerden o siteleri taratmalısınız. Eğer güvenli, trojan bulunamadı gibi sonuç çıkarsa, muhtemelen site güvenilirdir. Ancak sadece taratarak sitenin güvenilir olup olmadığına da karar veremeyiz. Bu yüzden site analiz eden sitelerde siteyi analiz edip bilgilerini görebilirsiniz.

Peki web sitelerinin güvenliğinden emin misiniz? Web siteme virüs müğ bulaşmış? Bu gireceğim site güvenilir mi? Spam, Malware, İframe, zararlı j.sicript vs sitenize sızdığında haberdar oluyor musunuz ya da çözüm bulabiliyor musunuz?

Böyle bir şey söz konusu olduğunda  yapmanız gereken internette güvenlik analizi siteleri sayesinde sitenizi taratmak, FTP ile bütün dosyalarınızı bilgisayarınızda taratmak  ya da dosya ve klasörlerinizi inceleyip zararlı olduğunu düşündüğünüz dosyaları silmektir. Ama bu sonuncusu biraz riskli. Temiz bir dosyayı silip sitenizde anormallikler görüntü bozuklukları ya da çalışmayan fonksiyonlara rastlayabilirsiniz.

Şimdi sizlere internet üzerinden sitenizin tehdit içerip içermediğini kontrol etmenize yardımcı olacak bir kaç adres vereyim.

  SUCARI:  http://sitecheck.sucuri.net/scanner/

  E-SİBER: http://www.e-siber.com/virus-tarama/

  VIRUS TOTAL : https://www.virustotal.com  (alt kısımdan  scan a URL seçiyoruz. )

 

  SITE INSPECTOR: http://siteinspector.comodo.com/

Etiketler: siteler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki