IŞİD'in arkasında kim var? DEAŞ'ın Amacı ne?

Peki dün olmayan bu örgüt nereden çıktı? Kimin eliyle böyle bir canavar ortaya çıkarıldı?
Bu haber 1820 kere okunmuş.18 Aralık 2015, Cuma - 21:15

 Bir Işid geldi ve tüm dünyayı bir anda tedirgin etmeye başladı. Ortadoğu'dan uzak olan ülkeler bile bu örgütten tedirgin. Peki dün olmayan bu örgüt nereden çıktı? Kimin eliyle böyle bir canavar ortaya çıkarıldı?

IŞİD'i kim güçlendirdi?

Amerikan yönetimi ya da Türkiye'yi yönetenler IŞİD ile bir ilişkilerinin olmadığını açıklasalar da şöyle bir beyin jimnastiği yaparsak kimin kurduğunu ve kimlerin IŞİD'i bu raddeye taşıdığını göreiliriz.

IŞİD NE ZAMAN KURULDU?

Amerika'nın ve stratejik ortağı (!) Türkiye'nin Suriye'nin monarşik iktidarını devirmek için kolları sıvadığı ve muhalifleri desteklediği bir zamanda orada el-Kaide'nin bir kol olan, siyah giyen adamlar belirdi. Muhalifler Esad ile mücadele ederken, içlerinden bir kol El-Kaide ile birleşti ve o günlerden de hatırladığınız üzere önüne gelenin kafasını kesmeye başladılar. Bu demek oluyordu ki, "Biz kararlıyız, Esad'ı ve askerlerini psikoljikmen çökertmek ve mücadeleden vazgeçirmek için her şeyi yaparız" anlamında yakaladıkları askerlerin kafasını kestiler ve videoya kaydettiler. böylece Amerika'ya yani sahiplerine güven telkin ettiler.

Amerika ilk etapta Türkiye'nin Suriye'ye girmesi için elinden geleni yaptıysa da Türkiye bu riske giremedi. amerika plan değiştirdi. Türkiye'yi devre dışı bıraktı ve "Bu işi kendi oluşturduğum grupla da hallederim" dedi.

IŞİD NASIL BU KADAR GÜÇLENDİ?

Muhalifler adı altında yapılanan ancak sonra kendi amaçları doğrultusunda bir terör örgütüne dönüşen IŞİD'i amerika ve Türkiye'nin yanında Katar ve Suudi Arabistan destekledi. Esad'ın düşürülmesi için mücadele vere muhaliflere yardım (İnsani gıda yardımı) adı altında ağır silahlar gönderildi. Kimsenin ruhu duymadan IŞİD  öyle bir güçlendi ki, artık Suriye'nin kuzeyi onun için yeterli değildi. Irak'a da İran'a da yavaş yavaş yayılmalıydı. bunun için kendine bir maske takması ve horlanan halkları da kendisine bağlaması gerekiyordu. bunun için sünni bir profille İslam Devleti ismini verdiği örgüt bir anda saldırılara başladı. Irak'ta birçok kendi teslim aldı ve petrol kuyularını da eline aldı. Bir kendi teslim alırken bir tek kurşun sıkılmaması sizce tesadüf mü? Amerika'nın isteğiyle Irak askeri silahları bırakıp Bağdat'a yürüdü. Bir örgüt ülkenizi işgal edecek ve siz elinizdeki silahı bırakıp kaçacaksınız. İnanılacak şey mi? Hayır değil.

IŞİD İLE TÜRKİYE'DE KONTROL ALTINA ALINDI

Işid Musul'daki konsolosluğumuzu bastı ve 49 vatandaşımızı rehin aldı. bu olaydan sonra Işid'e karşı mücadele için karşısında bir grubun silahlandırılması gerekiyordu. Türkiye'nin de desteğiyle Peşmerge'ye yardım yapıldı. Amerika ve almanya, İngiltere gibi büyük devletler Peşmerge'ye silah yardımı yapılarak Işid'in bitirilmesi için anlaştı. Şu anda Barzani denen dünün teröristini dünya ülkeleri alenen silahlandırıyor. Yahudi olduğu bilinen Barzani silahlanacak ve Israil'in Büyük İsrail projesi kapsamında değnekçilik yapacak. Ortadoğu'da Yahudilerin amaçlarını gerçekleştirmek çin bir piyon larak kullanılacak. Amerika bunun dışında Kandil'in de silahlandırılmasını tavsiye etti. Almanya bunu kabl etmezken, Türkiye'den tek bir ses çıkmadı. bu da PKK'nın ağır silahlarla silahlandırılmasına tepki vermemekle onayladığımız anlamına geldi. Biz seçimlerle uğraşırken PKK Kandil'de ağıs silahlarla donatıldı.

AMERİKA NEDEN IŞİD'İ BİTİRMEDİ?

Amerika'nın bir kaç hava saldırısıyla Işid'i vurduğu görüntüler medyada yer alsa da bu pek inandırıcı değil. Amerika'nın havadan vuracak onca gücü varken birkaç sortiden sonra geri dönüldü. dünyada kendisine gelen tepkilerin bir bakıma gazını aldı Amerika. "Bakın vurdum ama ölmediler daha" anlamına gelen bu saldırılar IŞİD'i bitirmeye yönelik değildi.

TÜRKİYE, IŞİD KONUSUNDA NEREDE?

Bizim yöneticiler Yeni Türkiye söylemiyle kendini avuturken, Amerika ve İsrail Yeni Dünya düzenini kurmakla meşgul. Bizimkiler İnönü'yle, Kenan Evrenle, Kılıçdaroğlu'yla polemiğe girerken, Amerika ve İsrail'in desteklediği Peşmergeler ve PKK dibimize kadar girdi.

Siz polemiğe devam edin. Hani bir seçim sloganınız vardı ya. "Ben lafa değil, icraata bakarım" diye.  Ben bakıyorum da gerçekten de bizimkilerde sadece laf, onlarda  da icraat var. Ak Partili bakanların açıklamalarına gerçekten gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. Dünya liderliği atfedilen Erdoğan, Işid'e laf edemiyor, PKK'ya laf edemiyor, Bayrağımızı indirenlere ses çıkaramıyor, Ülkemizi dinlediğini açıklayan Almanya'ya gık diyemiyor. Bu nasıl bir dünya liderliği? Belki sizin hayal dünyanızın lideridir ama reel dünyanın değil..

Etiketler: IŞİD   DEAŞ  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki