MHP-BBP-Saadet İttifak yaparsa iktidar olur mu?

Siyaset kulislerinde en çok konuşulan iddia bu. 3 partinin seçimlerde güç birliği yapması. Önceki yazılarımda da MHP-BBP ittifakıyla ilgili bana gelen bir kulis bilgisini yazmıştım.
Bu haber 1258 kere okunmuş.22 Kasım 2015, Pazar - 12:07

Siyaset kulislerinde en çok konuşulan iddia bu. 3 partinin seçimlerde güç birliği yapması. Önceki yazılarımda da MHP-BBP ittifakıyla ilgili bana gelen bir kulis bilgisini yazmıştım. O yazıyı yazdığım günlerde böyle bir ittifaktan çok fazla söz edilmiyordu. O yazıdan sonra ittifakı dillendiren birçok isim oldu. Gazeteci Ahmet Hakan, Gazeteci Abbas Güçlü, Araştırmacı Prof. Özer Sencar gibi birçok isim artık bir ittifaktan söz etmeye başladı.


İttifak olur mu?

Bu sorunun cevabı MHP lideri Devlet Bahçeli’de gizli. Çünkü ittifaka yönelik hem BBP yönetiminden, hem de Saadet Partisi yönetiminden ılımlı mesajlar alındı. İşin garibi anket sonuçlarında da böyle bir ittifaka muazzam bir destek var. Son açıklanan anket sonucuna göre MHP ile BBP ittifak yaparak seçimlere girdiği taktirde yüzde 21,5 oranında oy alıyor. Alacağı oyların büyük bölümü de Ak Parti’deki emanet oylar. Saadet Partisi’nden de özellikle Ak Parti’ye kaçan bir kitle var. Bunu kimse inkar etmiyor. Vatandaş “Oyum boşa gitmesin” mantığıyla Ak Parti’ye oyunu veriyor. Toplanan bu oyların ardından da “2 kişiden 1’i bize oy verdi” açıklamaları ile kibirle diğer partilere bakan bir parti çıkıyor karşımıza. Sonra da sizi "takmadan" TBMM'den takır takır torba yasa geçiriyorlar.

Bahçeli ve ekibi size sesleniyorum. Eğer kendinizi bu durumda mahcup hissetmiyorsanız lütfen oturduğunuz koltuğu düşünün. Çünkü milletvekili olmanın da bir vicdani muhasebesi var.


Anahtar Bahçeli’de
Bahçeli’nin MHP’sinin şu anda yüzde 15’ler civarında oyu var anketlere göre. Özellikle parti yönetimi ittifaka sıcak bakmıyor. Bunun nedeniyse tamamen şahsi menfaatler. Ülkenin menfaatini MHP yönetimi kendi menfaatlerinin arkasına atıyor. İttifak yapıldığında yüzde 25 oranına ulaşacakken, neden yüzde 15’e razı gelesin?


Bahçeli sadece boş konuşuyor
MHP’nin 18 yıldır liderliğini yapan ve partisini her geçen gün küçülten Bahçeli neyin peşinde, bunu kestirmek zor. Suratını sertleştiren ve bağırarak meydanlarda Erdoğan’a atıp tutan bir Bahçeli’nin amacı ne olabilir? İktidar olmak gibi bir düşüncesi olmadığı muhtemeldir. Ancak gerçekte amacı nedir?


Sadece bağırmak ve suratınızı çirkinleştirerek konuşmayı, muhalefet yapmak ya da millete hizmet etmek mi sanıyorsunuz?

Bahçeli acilen bir karar vermeli. Zaten “Ak Parti’nin yedek lastiği” olarak sosyal medyada yeterince eleştirilen MHP’lilerin ülkenin geleceği için karar verme vakti gelmiştir ve de geçmektedir.


Bahçeli’nin saçma sapan hesaplarına benzemez belki ama ben de bir hesap yapayım:


http://46medya.com/uploads/ANKETITTIFAK1.png

İTTİFAK OLMAZSA:
Ak Parti: 45
CHP: 25
MHP: 15
Diğer:15

Ak Parti yine tek başına iktidara geliyor ve muhalefeti takmıyor.


http://46medya.com/uploads/ANKETITTIFAK2.png

İTTİFAK OLURSA
Ak Parti: 40
CHP: 25
MHP-BBP-Saadet: 25
Diğer: 10

Ak Parti tek başına iktidar olamıyor ve uzlaşı sağlamak zorunda kalıyor.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki