Ne yazılabilir ya da ne söylenebilir?

Her şey ortada apaçık belli ve görülüyor. Bir genç, bir insan, bir kadın ya da geleceğin bir annesi daha yok oldu gitti gözümüzün önünden.
Bu haber 1215 kere okunmuş.14 Kasım 2015, Cumartesi - 13:56

Kim ne için ya da ne sebeple yaparsa yapsın bu affedilemez bir suçtur. Ne ömür boyu ceza,ne de başka bir ceza unutturur bunu o insanın ailesine… Hangi ceza geri getirecek o insanı, hangi cezalar dindirecek bu acılı duyguları ya da bitirecek bu olayları..
 
 Hiçbiri bitirmeyecek, dindirmeyecek bu sıkıntıları. Kendimden utanıyorum şuan bunları yazarken, düşünüyorum bunu yapanların kendi ailesi ya da sevdikleri yok mu? Bu kadar cani, duygusuz ve vicdansız nasıl olabilir bir insan. Nasıl yetiştiriliyoruz, nasıl eğitiliyoruz da biz böyle bir insan kişiliklerine bürünüyoruz. Aslında kişilik demeye bile utanıyorum.
 Elim zor kalem tutuyor bunları yazarken aslında bir kadının sadece cinsel meta görülmesi ya da namus abidesi yapılması nasıl bir mantığa sığıyor bunu da anlamıyorum.
 
 Yazık…
 Okurken kanım dondu yapılanları,yazarken halimi hiç sormayın ellerim titriyor bir insana yapılan bu caniliği,bu vicdansızlığı,bu ayıbı yazarken ellerim titriyor.Kadın evet o da bir kadın annemiz gibi,kız kardeşimiz gibi ya da eşimiz gibi bir kadın..
 
 Utanıyorum…
 Tek suçu tek başına bir dolmuşa binmek olan bir genç kadının başına gelen tüm olaylardan utanıyorum. Namus iki bacak arasında sınırlı ise erkeklerin namusu neresinde…
 Namusu bu kadar değerli gören Türk milleti o zaman namusuna sahip çık.
 Vicdanım rahat değil, vicdanlarımız rahat olmamalı artık. Dur demeliyiz, durun diyebilmeliyiz ya da durdurabilmeliyiz artık bunları, bu olayları...
 Eşitlik varsa ve de bundan söz ediyorsak bunu uygulamalıyız. Sadece dilimizde, kitaplarımızda ya da anayasamızda yazmamalı. Vicdanımıza, kalbimize ve beynimize de yazmalıyız. Herkes eşit, eşit haklara sahiptir diye.
 
 Sadece tecavüz için yazmadım bu yazıyı ya da ondan etkilenerek kâğıda dökmedim duygularımı, hislerimi, acılarımı.
 Vicdan muhasebesi yapmalıyız hepimiz kadına şiddete, kadınlarımıza yapılan bu davranışlara artık millet olarak dur demeliyiz.
 
 Yeter artık diyelim..
 Bu sözü söylemek için bizimde başımıza bu tür olayların gelmesi lazım değil. Bırakalım bu “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın”olayını bu yılan bir gün senide sokacak, beni de. Atalarımız boşuna dememiş “Yılanın başını küçükken ezeceksin”diye. Bizim yılan kocaman piton oldu. Hepimizi yutacak, yok edecek durduralım bu yılanı yok edelim. Artık ne analar ağlasın ne babalar ne de kardeşler. Bir aile daha yok olmasın.
 
 Kadına şiddete hayır.
 Bugünde hayır, yarında hayır daha sonraki günlerde de hayır. Bu kadar kolay olmamalı bir insanın hayatı, bu kadar sessiz ve sedasız kalıp daha da kötüleşmesine izin vermemeli ve bunu bitirmeli.
 
 Artık bırakalım bu maymun oyununu. Yetmedi mi kaybettiğimiz o güzel canlar, o anneler, kardeşlerin katledilmesine dur diyelim.
 Bırakın ey Türk milleti üç maymun pozunu da bir bakın etrafınıza, dinleyin feryatları, artık konuşunda karşısında durun bu vicdansızların, vicdansızlıkların.
 Vicdanım ağlıyor, vicdanım sızlıyor.
 Susmak bitirmeyecek, dindirmeyecek acıları.
 Kınama ey Türk milleti, kınayınca durmuyor, dinmiyor acılar...
 Kalk sende isyanını dile getir.
 Vicdan muhasebeni yap artık Türk milleti…
 Artık bağlı/bağımlı olduğumuz bu sanal âlem ortamlarından kafamızı kaldıralım bakalım bir etrafımıza neler oluyor. Biraz ses verin, kulak verin dünya da olan bitenlere. Bu kadar kayıtsız ve şartsız kalmayın.
 
 Sesini çıkar biraz deve kuşu misali kafamızı gömmüşüz internet âlemine bir fotoğraf,bir yazı paylaşıyoruz ya da beğenerek tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bu ne böyle, bu nasıl bir vicdandır. Hiç mi için acımıyor, hiç mi gözlerin dolmuyor, bu kadar mı duygusuzlaştınız, bu kadar mı merhamet yoksunu oldunuz. Yazık, yazık insanlığımıza...
 Elimden gelen bu şuan benim ve daha fazlası için uğraşıyorum sizlerde bir yerden başlayın artık dur demeye.
 
 Tecavüze bu kadar mı kayıtsız kalıyorsun?
 Neden küçük bir şeymiş gibi sus pus otuyorsun?
 Kalk sende haykır, destek ver!
 Bu vicdansız ve merhamet yoksunu insanlara verilecek en büyük ceza için sende bir şeyler söyle,sende düşünceni paylaş..


 Vicdansızlaşma/vicdansızlaşmayalım!
 Bu yazı yazmama sebep olan vicdanıma, kayıtsız kalmayan duygularıma ve beni böyle kişilikle yetiştiren dünyanın en güzel kadını; anneme teşekkürler.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki