Saç Dökülmelerine Karşı Nelerle Beslenmeliyiz?

Saç dökülmesini bazı hastalıklar ve tedaviler de tetikleyebiliyor. Kırmızı renkli antioksidandan zengin meyveler ve çinkodan zengin ceviz, badem yemek dökülmeyi azaltabiliyor.
Bu haber 1191 kere okunmuş.12 Kasım 2015, Perşembe - 19:36

Saç dökülmesini bazı hastalıklar ve tedaviler de tetikleyebiliyor. Kırmızı renkli antioksidandan zengin meyveler ve çinkodan zengin ceviz, badem yemek dökülmeyi azaltabiliyor.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Yard. Doç. Dr. Zahide Eriş, saç dökülmesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Saçlar neden dökülür?

Saç dökülmesi genetik nedenli, altta yatan bir hastalığa veya kullanılan bir ilaca bağlı olabilir. Her yaşta erkek ve kadınlarda saç dökülmesi görülebilir. Saç dökülmesi altta yatan sebebe bağlı olarak çeşitli şekillerde belirir. Ani dökülmeler olabilir, yavaş yavaş artabilir. Bazı saç dökülmesi tipleri geçici, bazıları kalıcıdır. Bazı kişilerde yuvarlak saçsız alanlar belirir. Saç dökülmeden önce o bölgede kaşıntı, ağrı olabilir. Ani saç kaybı psikiyatrik bir sebeple, ameliyat sonrası veya geçirilen bir hastalık sebebiyle de olabilir. Unutmamak gerekir ki; bazı medikal tedaviler de saç dökülmesine sebep olabilir. Tedavi sona erdikten sonra saçlar genellikle tekrar yerine gelir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Altta yatan bir sebep saptanırsa öncelikle onun tedavi edilmesi gereklidir. Saçları güçlendiren ve dökülmeyi durduran çeşitli solüsyonlar ve oral tedaviler kullanılabilir. Bu tedaviler yeterli gelmezse, uzman hekimler tarafından yapılan saç mezoterapisi veya PRP gibi işlemler uygulanabilir. Özellikle genetik saç dökülmelerinde saç ekimi işlemi gündeme gelebilir. Saçlı deri hastalıklarında oluşan kalıcı saç kayıplarında ise cerrahi tedavi yapılabilir.


Saç dökülmesini engellemek için beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?

B vitaminleri, magnezyum ve demirden zengin, çiğ tüketilen koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli, roka semizotu, nane, maydanoz, kekik, biberiye) ve tam tahıllı buğday,
Antioksidan özelliği fazla olan koyu kırmızı, mor, sarı, turuncu renkli çilek, kiraz, vişne, domates, incir, yaban mersini, kara dut, ahududu gibi meyveler,
Kavrulmamış badem ve ceviz,
Ev yapımı kefir, yoğurt, boza, turşu gibi faydalı bakteri içeren fermente besinler,
Yeşil çay (saç dökülmesine neden olan hormonu engelliyor) kullanmak saç dökülmesini engelleyebilir.

ŞOK DİYETLER DÖKÜLMEYİ TETİKLER

Ciddi sağlık sorunlarında uygulanan medikal tedaviler saç dökülmesine yol açabilir mi?

Kanser, depresyon, kalp hastalıkları, tansiyon yüksekliği, romatizmal hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca psikolojik sebeplerle oluşan saç çekme hastalığıyla ve saçları sıkı toplama şekliyle de bazı alanlarda saç dökülmesi olabilir.

Saç dökülmesi için risk faktörleri nelerdir?

Aile öyküsü saç dökülmesinin başlangıç yaşını ve saç dökülmesi tipini etkiler.
Saç boyaları, saç düzleştiricileri, perma gibi saça uygulanan işlemler ve saçı sıkı toplama saç dökülmesini artırır.
Protein, demir, vitamin gibi besinleri içeren yiyeceklerden zayıf beslenme ve şok diyetler şiddetli saç dökülmesine yol açar.


Saç dökülmesi için uzmana ne zaman başvurmak lazım?

Saç dökülmesi için başvuracağınız dermatoloji uzmanı öncelikle saç dökülmesi tipinizi saptar. Saç dökülmenizin geçici mi, kalıcı mı olduğunu belirler. Bundan sonra altta yatan bir sebepten şüphe ediyorsa kan tahlilleri isteyebilir. Saçlı deride bir hastalıktan şüphe ediyorsa biyopsi alabilir.

VİTAMİN VE YAĞLARLA SAÇINIZI GÜÇLENDİRİN

Saç dökülmesine karşı hangi vitaminleri kullanabiliriz?

Multivitamin alınacaksa, antioksidan özellikli A, C, E, ve B grubu vitaminler, magnezyum, kalsiyum, çinko ve selenyum mineralleri ile Ko-enzim Q-10' un aktif formunu içeren tabletler kullanılabilir.
Omega-3 yağ asitleri, yani balık yağı olarak, iltihap azaltıcı antioksidan etkisi güçlü karides benzeri bir canlıdan üretilen Krill yağı ve 600 mg kadar EPA+DHA içeren kaliteli ürünler.
Cildin elastikiyetinin devamını sağlamak için günde 2-3 adet 500-1000 mg Vitamin C.
Günde 1-2 adet 500-1000 mg. L-lysine saçın temel maddesi olan proteini destekliyor.
Strese karşı dayanıklılık için günde 1 tablet B-grubu vitaminleri özellikle B3, B5 ve B9.
günde üç defa 40-80 mg alınan Ginkgo (Ginkgo biloba) özleri, cildin kan akımını artırıyor.
Saw Palmetto (Sabal Meyvesi) cüce palmiye denen ağacın meyvelerinden elde edilir, günde 400- 500 mg'lık bir tablet alınmalıdır.
Saç dibine sürülmek ve gece bekletilmek üzere, özellikle hindistancevizi, nane, biberiye, argan, adaçayı ve sızma zeytinyağı kullanılabilir. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki