Seçim anketi yapan şirketler araştırmalara başladı

Metropoll, Sonar, Anar, Gezici, Genar gibi araştırma şirketleri seçimlerin ardından ilk siyasi araştırmalarına başladılar.
Bu haber 2504 kere okunmuş.01 Mart 2016, Salı - 16:59

Son seçim anketlerine göre partilerin oy oranlarında nasıl bir değişim oldu? Metropoll, Sonar, Anar, Gezici, Genar gibi araştırma şirketleri seçimlerin ardından ilk siyasi araştırmalarına başladılar. Gündemdeki terör ve Suriye ile savaş konusunun gerisinde kalsa da Ak Parti'nin oy kaybedip kaybetmediği tüm çevrelerce merak ediliyor.

Gezici Araştırma Şirketi Murat Gezici tarafından kurulan bir anket şirketi. Genellikle Ak Parti oylarını düşük göstermesi ile bilinen Gezici Araştırma Şirketi toplumun son gelişmelerin ardından nasıl bir siyasi atmosferde olduğunu ölçmek için çalışmalarına başladı. Sosyal medyada yapılan açıklamalara göre Ak Parti oyları düşerken, CHP oylarında yükselme var. Anket sonuçları henüz açıklanmasa da yapılan paylaşımlardan Ak Parti oylarının düştüğü gözleniyor.

ANAR, GENAR ve DENGE Araştırma şirketleri Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığı ile biliniyor. MAK Danışmanlık özellikle Erdoğan'ın en yakın anketçisi olarak zikrediliyor. Öyle ki MAK Danışmanlık'ın başında olan Mehmet Ali Kulat'ın canlı yayınlardaki açıklamaları tarafsız bir araştırmacı olmadığını gösteriyor. Siyasi konularda taraflı olan birinin seçim anketi yapıp sonuçlarını kamuoyu ile paylaşması seçmen tarafından da yadırganıyor.

SONAR anket şirketi Hakan Bayrakçı'nın yönetiminde bir anket şirketi olsa da geçtiğimiz seçimlerde sonuçları tutturamayan bir şirket. 1 Kasım seçimlerinde MHP'nin yüzde 18'in altında oy alması durumunda anket işini bırakacağını ifade eden Bayrakçı'nın anket sonucu açıklayıp açıklamayacağı da merak ediliyor.

Millet taraflı anketçilerden bıkmış durumda. Toplumu yönlendirme amacıyla açıklanan anket sonuçlarına ateş püsküren vatandaşın anketler konusunda inançlarını da yitirdikleri yönünde açıklamalar oluyor. Seçim anketlerini en tarafsız yerlerden öğrenmek isteyenleri seçim anketi yapan internet sitelerine girdikleri ve buradan anket sonuçlarını takip ediyorlar. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki