Şehit ve Gazi’ye bakış

Dünya ülkeleriyle her konuda kendimizi kıyaslarız. Hep de kötü olan ülkemizdekiler olur. Fıkraları bile var artık. “Bir Alman, bir Fransız, bir İngiliz bir de Türk yolculuk ediyorlar..” diye başlayan fıkraların yüzde 99’unda bizi küçümseyen, abartılı bir konu ele alınır.
Bu haber 1117 kere okunmuş.14 Kasım 2015, Cumartesi - 23:57

Dünya ülkeleriyle her konuda kendimizi kıyaslarız.  Hep de kötü olan ülkemizdekiler olur. Fıkraları bile var artık. “Bir Alman, bir Fransız, bir İngiliz bir de Türk yolculuk ediyorlar..” diye başlayan fıkraların yüzde 99’unda bizi küçümseyen, abartılı bir konu ele alınır.

Arkadaşlarınızla sohbetinizde bile “Burası Türkiye canım..” dediklerini duymuşsunuzdur. Çarşıda geziyorsunuz, karşıdan karşıya geçeceksiniz. Kırmızı ışık yanarken tedirgin bir şekilde karşıya geçiyorsunuz. Çünkü burası Türkiye. Ne olur ne olmaz. Biri size çarpıp kaçsa da 3-5 ay sonra çıkar. Hatalı olduğunu gerekçesiyle de ölen kişinin ailesine haciz gönderilebilir. Bunlar yaşanmış olaylar. Neden böyle oluyor? Diye isyan ettiğinizde size “Burası Türkiye, yeni mi öğreniyorsun?” şeklinde teselli ya da uyarı benzeri sözler söylenir.
Konumuz aslında diğer ülkelere, bizim ülkemiz Türkiye’nin şehit ve gazilere gösterdiği değerin kıyaslanması olacak.

Amerikan Başkanlarının en çok dillendirdiği başarılar, askerde yaptıkları hizmettir. Ne yaptıkları yolları, ne de dağıttıkları kömürleri anlatmazlar. Medyada ülke adına katıldıkları savaş varsa o anlatılır. Çünkü Amerikalılar, vatanı uğruna savaşana ayrı bir sempati duyuyor. Çanakkale Savaşı’nda bizimle savaşan Anzaklar için her yıl Çanakkale’de ayin düzenlenir. Sabaha karşı soğukta yüzlerce kişi ölen askerlerini anarlar. Çünkü onlar adına savaşmışlardır. İngilizlerin hilesiyle de olsa, savaşta ölen askerlerine sahip çıkarlar.

Bizim ülkemizdeyse “Gazi’ysen Gazi’liğini bileceksin”. Şehit’sen boşuna ölmüşsündür. Dış ülkeler askeriyemize girmiş ve binlerce Şehit’in ölmesinde askeriyedeki bazı komutanların suçu vardır. Öldürenlerin hiç suçu yoktur. Şehit ailesine bağlanan maaşlar faiziyle tahsil edilirken, hırsızın el konulan parasının faizleri devlet tarafından nakit olarak ödenir.


Bir ülkede vatanı uğruna hayatını feda edenlerin değeri düşürüldüyse, o ülkede vatan sevgisinden söz edilebilir mi?

Etiketler: Şehit   Gazi  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 1 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki