Suriyeli Mülteciler Kalıcı mı ?

Yaşı 30'un üzerinde olanlar hatırlar. Körfez Savaşı çıkacağı söylentisiyle, Irak'taki zulümden ve bombalardan kaçan halkın Türkiye'ye sığınmasını.
Bu haber 1885 kere okunmuş.20 Ocak 2016, Çarşamba - 18:08

Yaşı 30'un üzerinde olanlar hatırlar. Körfez Savaşı çıkacağı söylentisiyle, Irak'taki zulümden ve bombalardan kaçan halkın Türkiye'ye sığınmasını. Devletin başında o zamanlar da Turgut Özal yer almaktadır. Sene 91 Iraklı 500 binin üzerinde mülteci Türkiye'ye sığınmıştır. 1 milyonun üzerinde mülteci de İran'a iltica etmiştir.
 
Bizden çok fazla mülteci kabul ettiği halde İran'da bu mülteciler sorun oluşturmamış ama bizim ülkemizdeki yöneticilerin siyasi beklentiler yüzünden uyguladığı popülist politikalar yüzünden Pkk'ya adeta kaynak oluşturmuşlardır.
 
Sene 2013 devletin başında bu defa Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor ve yine yapılanlar 90'larda yapılanlarla aynı. Şu ana kadar resmi rakamlara göre 201 Bin Suriyeli mülteci ülkemize sığındı. Bu mültecilerden 15 bin 160'ı Kahramanmaraş'ta bulunuyor. 
 
Kahramanmaraş halkıher ne kadar yardımsever olsa da Suriyeli mültecilerin Kahramanmaraş'ta olmasından pek de hoşnut değiller. İşsizlik almış başını giderken ve kendi insanımız iş bulamazken, Suriyelileri köle fiyatına çalıştıranlar var. Bu da çalışan ihtiyacını kapattığından Maraş halkı içinde işsiz gezen gençlerimiz iş bulamamaktadır.
 
2014 Yerel seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde hükumetin Suriyeli mültecilere Türkiye Cumhuriyeti kimliği vereceği ve onlara oy kullanma hakkı kazandıracağı sosyal medyada tartışılmaya devam edilirken, hükumet yetkilileri bu konuyu henüz yalanlamadı. Ak Parti oylarının Pkk, Suriye, Ekonomi  gibi konulardan dolayı oy kaybedeceği ihtimali üzerine mültecilere oy kullandırma hakkı tanımasına kesin gözüyle bakılıyor.
 
Bir milleti millet yapan bazı özellikler vardır. Bunlardan en önemlisi ortak bir geçmişe sahip olmak, kader birliği yapmaktır. Gelen Iraklılarda bu özellik olmadığından tam olarak Türk milleti olamamışlar ve şu anda Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde PKK'nın ekmeğine yağ sürmüşlerdir.
 
Yine Suriyeli mültecilerle de ortak bir geçmişimiz, kader birliğimiz olmadığından, onlar da Suriye'nin kuzeyinde kurulan PYD kuvvetlerinin ekmeğine yağ sürecektir. 
 
Hatay Reyhanlı saldırısını kim yaptı ? Hala kesin bir açıklama yok. İçimizde tanımadığımız ve sonuna kadar kucak açtığımız 201 Bin kişiden bir kaçı olmasın..
 
Fuat Raşidi / Van

Etiketler: Suriyeli   Mültecile  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki